Satılık Tekneler

Cruise Loch Ness Katamaran
09.03.2016 Cruise Loch Ness Katamaran
Avustralya ve dünyanın pek çok bölgesindeki ofisleri ile gemi tasarımları yapmakta olan Incat Crowther, İskoçya’nın ünlü göl canavarını görebilmek isteyen turistleri, Loch Ness sularına çekmek adına inşa edilecek, 20 metrelik katamaran tekne için açılan yarışmayı kazandı. Katamaran yolcu gemisinin tasarımı ve inşasına başlanması için sözleşme imzalandı.

Cruise Loch Ness katamaranı, İngiltere Exeter’deki fabrikada üretilecek. Katamaran seyir gemisinin tasarımına, Incat Crowther tasarım firmasının Avrupa ofisinde taslak projesi geliştirilecek ve fonksiyonel üretimi için son şekli verilecek.

Cruise Loch Ness

İlk kez 6. yüzyılda görüldüğü rapor edilmiş olsa da, “Loch Ness Canavarı” dünyanın gündemine 1934 yılında Londralı jinekolog Dr. Robert Kenneth Wilson'ın çektiği ve 21 Nisan 1934'te “Daily Mail” gazetesinde yayımlanan fotoğraflarla girmiş, sonrasında da popülerliği her geçen gün artmıştı. 

Teknenin ana güvertesindeki geniş pencerelerden, turistlerin göl canavarını rahatça görebilmeleri sağlanacak. Katamaranda tuvaletler ve bir bar, arka bölüme konumlandırılmış. Gerek üst güvertede, gerekse iç mekanlarda alanlar etkili şekilde tasarlanmış. Böylece, her türlü hava koşullarında yolcular zorlanmadan göl canavarını izleyebilme fırsatı bulabilecektir. Kötü hava koşullarında bile turistler iç mekanda hapsolma hissi yaşamayacaklardır.

Diğer Incat Crowther tasarımlarında da görüldüğü üzere, firmanın tasarım ilkelerinden birisi olan kumanda köşkünde asimetrik bir yerleşim tercih edilmiş. Teknenin kapalı kontrol istasyonu iskele tarafında yer alırken, yolcuların açık erişim geçidi ise sancak tarafında bulunuyor.

Loch Ness

Açık sancak yan geçişi, kaptan köşkü ile ön güverte arasında mürettebat için doğrudan erişim sağlamakta ve yolcular için de ön güverte ile üst güverte arasında geçiş esnekliği vermektedir.

Cruise Loch Ness'de, iki adet Volvo D9 MH ana motor kullanılacak. Her biri 313 kW enerji üretecek olan verimli motorlar sayesinde, katamaranın 20 mil üzerinde hıza çıkması hesaplanmaktadır.

Cruise Loch Ness projesi ile, Incat Crowther tasarım firmasının Avrupa’daki çalışmalarının yoğunlaşacağını söylemek, dünya çapındaki firma için bir başka gelişme olacaktır.

Loch-Ness Canavarı

Fotoğraflardaki görüntülerden ve görgü şahitlerinin tariflerinden, “Loch Ness Canavarı”nın mezozoik zamanda yaşamış olan “plesiosaurs” adlı sürüngenlerin soyundan geldiği ve bir şekilde hayatta kalmayı başardıkları ileri sürülmüştür. Bilim adamları, bir modern çağ efsanesi olduğunu ileri sürdükleri bu canlının varlığını kabul etmemektedir. Buna rağmen meraklı birçok araştırmacı, aralarında sismik çalışmalar ve derin su altı dalışlarının da olduğu birçok olanağı kullanarak, halâ bu canlının varlığını ispatlamaya çalışmaktadırlar.

Popüler kültürde de kendine geniş yer bulan ve sevimlileştirmek adına, “Nessie” adı verilen “Loch Ness Canavarı” hakkında sayısız kitap yazılmış, belgesel ve dramatik filmler çevrilmiş, şarkılarda yer verilmiş hattâ bilgisayar oyunları tasarlanmış.

Efsanevi göl canavarlarından bir diğeri de, Van Gölü'nde görüldüğü iddia edilen Van Gölü Canavarı. Belki, Van Gölü canavarını izlemek için de bir süre sonra benzer bir katamaran Van’da görebiliriz.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.