Satılık Tekneler

Clyde Challenger Yelkenlisi Kurtarıldı
06.03.2017 Clyde Challenger Yelkenlisi Kurtarıldı Clyde Challenger yelkenlisinin 14 denizcisi, İngiliz Kraliyet Donanmasının HMS Dragon savaş gemisi tarafından kurtarıldı. İngiliz savaş gemisi HMS Dragon, batmakta olan Clyde Challenger yelkenlisinin 14 mürettebatını son anda zor durumdan kurtardı.

Clyde Challenger Yelkenlisi Kurtarıldı

Atlantik Okyanusunun azgın dalgaları arasında sürüklenen, güverte seviyesindeki büyük yarık ve çatlamış gövdesi ile çok zor anlar geçiren bir teknenin mürettebatı için en büyük hayali tabii ki, bir başka geminin yardıma gelerek kendilerini kurtarmasını ummaktır.

60 feet uzunluğundaki yelkenli yarış teknesi Clyde Challenger’daki 14 mürettebatın tam çıkmaza girdikleri anda, İngiliz Kraliyet Donanmasına bağlı olan Type 45 destroyeri HMS Dragon, yardıma koşabilmek için okyanusun azgın dalgalarını 20 knot hız ile aştı.

8.500 tonluk destroyer HMS Dragon savaş gemisi, İngiliz Kraliyet Donanmasının sahip olduğu 6 adet Type 45 destroyerinden birisi olarak görev yapıyor.

HMS Dragon

Clyde Challenger yelkenlisi, Atlantik Okyanusunun ortasındaki Azurlar’dan İngiltere’ye doğru yol alırken, azgın dalgaların verdiği büyük hasar sonrasında denizde başı boş kalmıştı. Yelkenlinin direğii kırılmış ve denizde sürükleniyordu. Gövdesi de bu noktadan çatlamış ve her geçen saat çatlak büyümekteydi. Mürettebat, nerede ise iki gün boyunca hiç bir şey yapamadan açık denizde sürüklendi.

Clyde Challenger'in skipperi Roy Graham; “Aklımda önceleri bir kaç şüphe vardı ama HMS Dragon destroyerinin bizim için gelmekte olduğunu öğrenince, olumlu bir sonuç alacağımızı biliyordum." dedi.

Clyde Challenger Yelkenlisi Kurtarıldı

Atlas Okyanusunda sürüklenen yelkenlinin mürettebatı kurtarılmak üzere yardım istediği anda, İngiliz Kraliyet Donanması ve Amerika Birleşik Devletleri savaş gemileri diğer gemiler 500 deniz mili uzaklıktaydılar. Destroyer, 20 saatlik zorlu bir mücadeleden sonra yardım isteyen yata ulaştı.

HMS Dragon savaş gemisinin Kıdemli Güverte Subayı Max Grosse; “Biz yelkenliye ulaştığımızda gördüğümüz sahne hiç iç açıcı değildi. Yelkenlinin direği kırılmış ve zorlu denizlerde 48 saatlik sürüklenme sonrasında, gövde ciddi şekilde hasarlanmıştı.” diyor.

Clyde Challenger Yelkenlisi Kurtarıldı

HMS Dragon savaş gemisinden denize indirilen iki kurtarma teknesi ile önce Clyde Challenger yelkenlisi yedeğe alındı, sonrasında ise mürettebat kurtarıldı.

HMS Dragon destroyeri yelkenliye ulaştığında mürettebatın tamamı iyi durumdaydı, ancak kurtarılmaları için üç saat sürelik bir zaman vardı. Güçlü rüzgârlar ve Atlantik’in kabaran suları, özellikle mürettebatın ana gemiye aktarılmasını çok zorladı. HMS Dragon destroyerinin tecrübeli personeli, bu zorlu görevi başarı ile tamamladı.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder