Satılık Tekneler

Classic Bugatti Type 57
15.06.2015 Classic Bugatti Type 57
Geçtiğimiz günlerde bir Aston Martin konsept tekneyi sizlerle paylaşmıştık. Şimdi de bir tasarımcı Bugatti konsept ile karşımızda. Her geçen gün otomotiv dünyasından denizcilik dünyasına ilgi artıyor. 
Bugatti Type 57, klasik otomobil bir tekne olsaydı nasıl görünürdü? İşte Classic Bugatti Type 57 tekne konsept çalışmasına ilişkin fotoğraflar...

Classic-Bugatti-Type-57 Classic-Bugatti-Type-57-1

Eğer bir film yapımcısı iseniz, Hollywood yönetmeni gibi çalıştığınızı gösterebilmek için hazırlayacağınız filmi Vimeo’da yayınlarsınız. Eğer bir ressam iseniz, tartışmasız kendinizi göstermeniz için hemen bir sokak sergisi açarsınız. Eğer müzik yapıyorsanız hemen şarkınızı kaydeder ve YouTube üzerinden paylaşırsınız. Peki eğer bir tekne tasarımcısı iseniz ne yaparsınız?

Classic-Bugatti-Type-57-2

Bugünlerde tekne tasarımcıların başvurdukları yöntemlerden biri de, kendi büyük yeteneklerini geçmişte yaratılmış ve başarılı olmuşlarla birleştirerek adına “konsept” demeleri... Belki biraz klasik müzik CD’si kapağına benziyor ama yine de dikkat çekmeyi başarıyorlar. Her şeye rağmen yapılan tasarım çalışmalarının sonucunda, tasarımcıların başarıya ulaşabilecekleri doğru yolun bu olup olmadığı tartışma götürecek ayrı bir konu olarak kalacak.

Classic-Bugatti-Type-57-3

Bugatti Type 57, baz alınarak tasarlanmış minimalist lüks bir yat. Kubbesel bir ön cam ve tavan tasarımı çok fazla detaylara girilmeden estetik çizgilerin elde edilmesi...

T
asarımcısı, harika bir klasik olan Bugatti Type 57’den ilham aldığını iddia ediyor. 1930’lu yılların ikinci bölümünde Ettore’nin oğlunun bizzat kendisinin tasarladığı orijinal bir sanat eseri denilen otomobilden bahsediyoruz. 

Classic-Bugatti-Type-57-4

Classic Bugatti Type 57 modelinde, Type 49 modeline benzer olarak twin-cam 3.257 cc motor kullanılmış. Ancak motor Jean Bugatti tarafından ciddi bir şekilde modifiye edilmiştir. Classic Bugatti Type 57 modelinden sadece 710 adet üretilmiş ve büyük miktarı Nazi Almanya’sı tarafından savaş döneminde çelik üretimden kullanılmak üzere hurda olarak eritilmiştir.

Mesele şu ki; ilham olarak nadir bir tür seçtiğinizde çalışmanızın sonucunda, ortaya çıkan tasarımınızın bir öğrencinin çiziminden farklı olmasına dikkatlerimizi çekmesini bekliyoruz. İngiliz tasarımcı Fraser Leid, Bugatti Atlantean Racing Yacht adını verdiği teknesinin klasik otomobilin bir konsept tekne versiyonu olduğunu iddia ediyor. Bir klasik baz alınarak yapılan kavramsal çalışmalarda, daha detaylı bilgiler olmasını bekliyoruz. Ancak konsept teknenin nasıl çalıştığına dair bilgileri henüz hiç bir kaynakta göremiyoruz.

Classic-Bugatti-Type-57-5

Sadece dış görünüm çizgileri baz alınarak yapılan tasarım çalışmalarının, özellikle bir ikon olmuş Classic Bugatti Type 57 otomobilin tekne konsepti olarak kendini kanıtlamasına yeterli olacağını düşünmüyoruz. Otomotiv endüstrisi 1930 yılından günümüze değin aerodinamik tasarım konusunda büyük yol almasına karşın, o yıllarda üretimli ve estetik çizgileri yanı sıra aerodinamik açıdan da başarılı olan Classic Bugatti Type 57 tekne gerçekten hoş görünüyor. 


Emre Güler

 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 

savaşözer slm tmm 6103yacloamj i

Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.