Satılık Tekneler

Çin Yat Endüstrisi
18.01.2017 Çin Yat Endüstrisi Asya’daki yat endüstrisinin ayak sesleri, Avrupa ve Amerikalı yat üreticilerinin kulaklarında artık daha çok çınlıyor. Süperyat ve lüks yat endüstrisi Çin'de çok yavaş büyümesine rağmen, özellikle lüks yat üreticileri istikrarlı bir grafikle büyümekte.

Çin Yat Endüstrisi

Mevcut durumu incelediğimizde, Çin’in sadece bir kaç büyük marinası var ve süperyatları desteklemek için altyapıları yetersiz. Aslında Çin’in ultra zenginleri yatlarını, genellikle Avrupa, Amerika ve Asya’nın herhangi bir yerindeki marinalarda tutuyorlar. Ancak, her türlü zorluğa rağmen Çin’de yatçılık endüstrisi, parlak gelecek için atak yapmaya devam ediyor.

2016 yılında, Çinli yatırımcılar için pazarın daha cazip gelmesi sonrasında Lai Sun Group, Camper ve Nicholsons International'ın % 49.9'unu 13 milyon € karşılığında satın almıştı. Bu satın alma ile birlikte, yatçılık alanında rekabet eden Çinli şirketin devasa adımlar attığı bir yatırım girişimi gerçekleşmiş oldu.

Çin Yat Endüstrisi.

2006 yılında Ferretti Group’un halka arzı öncesinde, yıllık cirosu 770 milyon € ve net karı 25,3 milyon € olarak açıklanmıştı. 2007 yılında Candover Investments yatırım firması Ferretti Group’a yatırım yaparak, şirketin değerini 1,5 milyar € seviyesine çıkartmıştı. Ancak, daha sonraki yıllarda şirket büyük borçlara girmişti. 2012 yılında şirketin % 75’ini Çinli yatırımcılar Weichai Group, 374 milyon €’ya satın aldılar.

Ferretti Group, yatçılık endüstrisindeki krizden sorun yaşayan tek firma da değil. İngiliz Sunseeker firması, 2009 yılında 9 milyon £ zarar açıkladıktan sonra İrlandalı girişim sermayesi şirkete satıldı. 2013 yılında da yine bir Çinli şirketler grubu Wanda Group, Sunseeker yat firmasını 300 milyon pound bedelle satın aldı.

Çin Yat Endüstrisi..

Bu bilgilere göre, 'Asyalı yatırımcılar gelecekte Avrupa veya Amerika’yı yenemezlerse, oralardaki firmaları da önceden satın alarak pozisyon alıyorlar' şeklinde tanımlayabiliriz. Herşey gayet açık biçimde yapılıyor. “Made in China 2025 planı” dikkatle ilerliyor. Çin’in makine, robotik, havacılık, tıp ve bilgi teknolojileri dahil olmak üzere 10 sektördeki ilerlemesine paralel olarak, yatçılık endüstrisinde de gelişimi devam ediyor. Çinli firmalar, önce Alman ve Amerikan teknoloji firmaları ile ortak girişimlerde bulundular. Sonrasında da ya o şirketi satın alıyorlar ya da kendilerine aktardıkları bilgi birikimi ile üretime başlıyorlar. Örneğin Çin yüksek hızlı tren üretimi konusunda, Siemens, Kawasaki ve Alstom’dan edindiği bilgiler ile çok hızlı ilerledi.

Geçen yıl üretimi tamamlanan 88.8 metre yat ile, Çin’in en büyük süperyat üreticilerinden birisi olan Pride Mega Yachts’ın ürettiği Illusion yatı, sonbaharda prestijli Monaco Yacht Show’da sergilenmişti. Illusion, Çin yatçılık sektörünün yenilikçilik ve lüks konusunda gelmiş olduğu yerin altını kalın çizgilerle çizdi.

Çin Yat Endüstrisi...

Günümüzde, Avrupa halen dünyada yat üretiminde lider konumda olsa da, Guandong ve Shandong’daki Çinli üreticilerin pastadan aldıkları pay büyüyor. Çinli zenginler de yatları yıllardır başka ülkelerde tuttuktan sonra, artık gözlerini kendi evlerine çeviriyorlar. Dünyanın başka bölgelerindeki zenginlere göre Çinli zenginlerin çok azının yatı bulunuyor. Sadece zenginlerin % 0,3’ünün yatı olduğu düşünülürse, Çinli firmaların ne kadar büyük bir pazarı olduğu tahmin edilebilir.

Esasında bugün yaşanılan durum, hiç de sürpriz değil. Çinli şirketler ile önce ortak girişimler kurarak ve teknolojiyi düşük bedellerle Çin’e transfer eden firmalar için, artık kendi evlerinde büyük bir felaket yakın görünüyor. Çin’in başka pek çok sektörde uyguladığı taktik bu kez yatçılık sektöründe karşımızda.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder