Satılık Tekneler

Çığır açan ‘Hull Vane’ gövde teknolojisi
28.10.2015 Çığır açan ‘Hull Vane’ gövde teknolojisi
Hollandalı mühendis Peter Van Oossanen’in ‘Hull Vane’ adlı gövde teknolojisi, ilk kez Heesen’in Alive adlı süperyatında kullanıldı.


America’s Cup, yelkenli yatları için testler düzenlediği zamanda ‘
Hull Vane’ adını verdiği yeni gövde teknolojisini ortaya çıkaran Van Oossanen, dümen palasına entegre ettiği yatay ‘kanatçıklar’ ile binen yükleri hesaplarken bu önemli buluşa imza attı. Bu ölçümleri yaparken kanatçıkların ileriye doğru itiş gücü oluşturduğunu farkeden Oossanen, geliştirme çalışmalarıyla bu itişi maksimum seviyelere çekmeyi başardı. İtiş gücü sayesinde gövdeye olan negatif etkinin de azaldığını gözlemleyen Oossanen, bu konsepti akışkanlar dinamiği hesaplarıyla optimize etti ve ticari olarak kullanılabilir bir teknoloji haline soktu.

hull-vane

Hull Vane adı verilen gövde teknolojisini; ‘Hidrodinami verimliliğini arttıran Hull Vane, yüksek hızlı deplasman süratleriyle seyreden gemilerde, tıpkı ampul burun yapısının yarattığı gibi bir etki ortaya çıkarıyor.’ sözleriyle açıklayan Hull Vane’in küresel pazarlama direktörü, bu gövde teknolojisiyle gemileri ilerletmek için çok daha az itiş gücüne ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Pazarlama direktörü Bruno Bouckaert, bu sayede daha az yakıt tüketimi, daha küçük makine gereksinimi ve aynı yakıt kapasitesiyle çok daha uzun mesafeler katedebileceğinin altını çiziyor.

alive-süperyat

Heesen’in 139 feet boyundaki Alive adlı süperyatı, Hull Vane teknolojisinin kullanıldığı ilk süperyat olma özelliğini taşıyor. Heesen, bu teknoloji sayesinde 16 knot olarak hesaplanan maksimum sürate, emsal boyutlar ve ağırlıktaki motoryatlara oranla %35 daha az güç ihtiyacıyla ulaşıldığını açıklıyor.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder