Satılık Tekneler

CFM-BAYK Kış Trofesi tek yarış ile geçildi
02.03.2015 CFM-BAYK Kış Trofesi tek yarış ile geçildi
CFM ana sponsorluğundaki BAYK Kış Trofesi’nin 3. ayak haftasında tek yarış yapılabildi. Pazar günü saat 15:00 'e kadar rüzgar esmesine rağmen, uzun rotada finiş alınamadı ve yelkenciler tek sonuçla evlerine döndü.

CFM-BAYK Kış Trofesi tek yarış ile geçildi

Cumartesi’nin galibi Arkas-Flying Box, ikinci BSC-Farr Away, üçüncü ise CFM teknesi
oldu. Cumartesi günü verilen coğrafi rotalı yarışta tüm filo aynı rotada yarıştı. Haftasonunda hava raporları hafif rüzgarlı ve yağmur geçişli havalardan bahsediyordu. Ancak tahminler cumartesi günü yarış saatlerinde tutmadı. Yelkenciler starttan önce aniden bulutlanan havanın ve ardından ani bir şekilde yağan şiddetli yağmurun altında kaldılar. 56 teknenin kayıt vermesiyle start alan, startın ardından Kargı Adası istikametinde yarışan yatlar, 35 knot’a kadar şiddetlenen rüzgarda seyre devam ettiler. Yaklaşık 19 deniz mili rotalı yarışın ilerleyen saatlerinde, hava önce 20 knot’lara, sonlara doğru ise 10 knot’a kadar geriledi. Şiddetli kaçak esnasında birçok tekne yarışı terk etti. MAT 1010, MatCup teknesi de şiddetli havada direğini kırdı, ancak kimseye birşey olmaması yüzleri güldürdü.

CFM-BAYK Kış Trofesi tek yarış ile geçildi-1 
İyi bir start alan Arkas teknesi yarış boyunca önde gitti ve ilk finiş veren tekne oldu. Yarışta ikinci finişi Hasip Gençer dümenciliğinde, Farr 40 BSC-Farr Away verdi. Üçüncü CFM, dördüncü FarrFara ve beşinci Big Easy oldu.

IRC A-1 grubunun birincisi Dere Construction-Anyway teknesi olurken, IRC A-2 ve IRC A-3 sınıflarının birincileri Matador ile sırasıyla İskorpit tekneleri oldular.

CFM-BAYK Kış Trofesi tek yarış ile geçildi-2

Pazar günü hava tahminleri yine 8-12 knot arası rüzgar veriyordu ve öğlen saatlerinden itibaren git gide azalacağını gösteriyordu. Bu kez hava raporları pek de şaşırmadı ve rüzgar beklendiği gibi esti. ‘Sosis rotalı’ şamandıra yarışı yapılacağını ve bunun tam 4 tur olacağını belirten yarış komitesi, parkuru da hayli uzun tutmuştu. 3 deniz milinden uzun olan bir ayak mesafesi, rüzgar nasıl eserse essin yarışın hayli uzun süreceğini garanti ediyordu. Yaklaşık 2,5 saat, 10 knot üzeri esen rüzgarda yarışan ekiplerden IRC A-0 grubu, bu sürenin sonunda ancak ikinci turu tamamlayabilmişti. Sıfıra inen rüzgarla, şamadıra yarışı için gerekli koşulların esamesi kalmadı ve yarış komite tarafından abandone edildi. Sonuç olarak pazar günü yarış yapılamadı ve 3. Ayak haftası tek yarış ile sona erdi. 
 

CFM-BAYK Kış Trofesi 3. Ayak yarış sonuçları:

CFM-BAYK Kış Trofesi tek yarış ile geçildi-3

Efe Sezik
Fotoğraflar: Ayşegül TorunYASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder