Satılık Tekneler

Cape Town in-port race'e 5 Türk katıldı
17.11.2014 Cape Town in-port race'e 5 Türk katıldı

SCA ekibinin Cape Town yarışında Türkiye’den 2 konuğu vardı. Murat Ülker ve Ali Ülker’in konuk olduğu SCA ekibi Port Race’de üçüncü oldu. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ve Başkan Yardımcısı Ali Ülker şirketlerinin kişisel bakım ürünlerinde ortakları olan SCA’nın tamamı kadınlardan oluşan mürettebatına Güney Afrika’daki yarışta uğur getirdiler.


Cape Town yarışları aslında bir başka anlamda da özel bir gündü. Farklı takımlarda toplam 5 Türk bu hafta sonu yarışında start aldılar. Team SCA teknesinde yer alan Murat Ülker ve Ali Ülker’in yanı sıra Team Alvimedica teknesinde Hülya – Cem Bozkurt ikisi ve MAPFRE teknesinde de Ali Uymaz Volvo Ocean Race heyecanını yaşadılar.

Dünya çevresinde en önemli yat yarışı hiç şüphesiz ki Volvo Ocean Race. Ancak, 2014-2015 yarışının bir başka önemli özelliği daha var. Tamamı kadınlardan oluşan ilk ekip SCA bu yarışa katılıyor. Team SCA kariyerlerinin ilk podyumunu Cumartesi günü Güney Afrika’nın Cape Town kentinde düzenlenen liman içi yarışında elde ettiler.
Volvo Ocean Race liman içi yarışlarında üç konuk ağırlayabiliyor. SCA ile Yıldız Holding ev, çocuk ve kişisel bakım kategorilerinde birlikte üretim yapıyorlar ve bu ürünlerin ağırlıklı müşterisi kadınlar. SCA bu yüzden kadınları destekleyici aktivitelerde bulunuyor.

Volvo Ocean Race filosu 7 knot ile 30 arasında ani değişim gösteren koşullarda Table Mountain gölgesinde Cape Town’da bir kaç sürpriz yaşadı. Altı turluk yarışta strateji ve rüzgar dönüşlerini doğru seçmek başarı için çok önemliydi. Cumartesi günü yapılan yarışta Murat Ülker’in de yer aldığı Team SCA ekibi antrenmanların geri dönüşünü başarı ile kazandı.

SCA ekibinin Alman Skipper’i Sam Davies yarıştan sonra “Başlangıçta her şey normaldi, mükemmel değildi. Her şeyi mükemmel yaptığımız söylenemez ama hiç büyük hata yapmadık. Belki de şöyle demek daha doğru; yaptığımız doğru şeyler, hatalarımızdan daha fazlaydı. Fakat, havanın 7’den 30 knota kadar değiştiği bir ortamda yarışmak hiç de kolay değildi. Sürekli hatamı yapıyoruz duygusu yaşanıyor, sürekli tetikte olmanız gerekiyor. Bugün teknede herkes için çok zor bir gündü. Bugün bir kez daha gördük ki, küçük hatalar ne kadar büyük şeyleri kaybettiriyor.” dedi.


Beklendiği gibi yarışın anahtarı starttı. Abu Dhabi Takımı filoya liderlik ederken SCA güçlü bir taktikle rakibinin iskelesinde yerini aldı. İskele rotayı seçenler ödüllerini yarışın sonunda aldılar, her üç tekne de podyumda yerlerini aldılar. Abu Dhabi Ocean Racing rakipleri Team SCA ve Team Brunel ekiplerini ardında tutmayı başararak podyumun en üst basamağına tırmandı.

Takımlar Cumartesi günü yapılan yarıştan sonra başlayacak olan 2. ayak yarışı için dört günlük bir hazırlanma ve dinlenme arasına girdiler. Yarışın ikinci ayağı Cape Town ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dhabi kenti arasında toplam 6.125 milden oluşuyor. Yine zorlu koşullar, yine ekvator çizgisini geçiş, Umman Körfezi ve ondan sonra Hürmüz Boğazını takiben Basra Körfezi yolu ile finiş çizgisine kadar amansız bir mücadele...


Cape Town - In-port Race - Sonuçlar
1. Abu Dhabi Ocean Racing 15:06:57 – 1 puan
2. Team Brunel 15:08:00 – 2 puan
3. Team SCA 15:09:04 – 3 puan
4. Dongfeng Race Team 15:09:22 – 4 puan
5. Team Vestas Wind 15:11:25 – 5 puan
6. Team Alvimedica 15:16:14 – 6 puan
7. MAPFRE 15:18:32 – 7 puan


www.volvooceanrace.com
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.