Satılık Tekneler

Çanakkale Zafer Kupası Yarışı Tamamlandı
21.03.2017 Çanakkale Zafer Kupası Yarışı Tamamlandı Çanakkale Zafer Kupası, yıllar boyunca “18 Mart Çanakkale Şehitleri” anısına düzenlendi. Yarış takvimindeki yeri de o nedenle, yelken federasyonu tarafından 18 Mart’a yakın bir tarih olarak belirleniyor. İstanbul’daki yarış filosundaki yelkenliler, yılın ilk mücadele heyecanını Çanakkale Zaferi 102. Yıl Kupası’nda yaşadılar. İlk etabı, Çanakkale Şehitleri’ne saygı duruşu ile başlayan yarışta, rüzgâr da yelkencilerle beraberdi. Ama bu beraberlik Büyükada Kanalı’na kadar sürdü. Sonra karşılarına ”duvar” çıktı. Tuzla önlerinde büyük bir kumar oynayan Due, tüm öncüleri kros etti ve 1. etabın finişine ilk ulaşan tekne oldu.

Çanakkale Zafer Kupası Yarışı

Fenerbahçe - Tuzla Deniz Harp Okulu arasında iki etap halinde gerçekleşen Çanakkale Zafer Kupası’nın, Tuzla - İstanbul rotalı ikinci etabında tüm hava tahmin raporları yanıldı. Tahminlerde işaret edilen güçlü rüzgârdan eser yoktu. İlk günkü ılık, güneşli ve hafif havanın aksine, bulutlu, yağışlı ve ilerleyen saatlerde de daha bol rüzgârlı bir ortamda tamamlandı.

Hemen her yerde ama farklı yönlerden esen zayıf esinti, nedense parkura girmedi. Gözler saatlerde, zaman sınırını kollarken ansızın tazeleyen hava son bir saat içinde herkesi finişe taşıdı. Geçen yıl Çanakkale Zafer Kupası yarışında yelkenciler soğuktan buz kesmişti, bu yıl manzara “hissedilen” sıcaklık nedeniyle de hemen hemen aynı oldu.

Çanakkale Zafer Kupası Yarışı .

İki günün toplamında genel sonuçlarına göre Orient Express V, İstanbul Yelken, ENKA-Cheese, Doğan Yelken-Petek, Bandido ve Venus sınıflarında birincilik elde etti.

Cumartesi gecesi boyunca sert esen rüzgarın yığdığı bulutlar altında ve 10-12 knot’lık rüzgarla ilk start, saat 10.00’da IRC4 ve Gezgin, 10.10’da da IRC0, IRC1, IRC2 ve IRC3’lere verildi. İlan edilen rotaya göre ilk grup, Tuzla Hayırsız Ada’dan Fenerbahçe’ye “düz rota” uygularken, ikinci grup Büyükada’nın arkasındaki Balıkçı Adası’na yönlendi.

Batı - Güneybatı yönlü havanın kabarttığı sularda, IRC0 grubunda Orient Express V, Turkcell Alize, Borusan Racing Çılgın Sigma ve Gin öncü grubu oluşturdu. Hem orsa seyir hem de kabarmış sular, Ameera Turbo’nun pek hoşuna gitmedi.

Rüzgârın sürekli yön değiştirmesi ve teknelerin yönü ne olursa olsun kafada kalmakta inat etmesi sonucu, 19 deniz millik rotanın tamamı neredeyse sıkı orsa seyirle kat edildi. Liderliğin sürekli el değiştirdiği öncü grupta, tekneler arasındaki fark da bir türlü açılmadı.

Çanakkale Zafer Kupası Yarışı ..

Büyükada - Heybeli kanalında batı yönlü sağnaklar 20 knot’ı vururken, kanal çıkışında 14-15 knot seviyelerine geriledi. Turkcell Alize ile Gin, adaya yakın kalmayı tercih ederken Orient Express V ile Borusan’ın Çılgın Sigma’sı, Bostancı sahilini daha avantajlı gördü. Ancak “açık” daha iyi “çalıştı”.

Kafa kafaya yaşanan mücadelede havanın yaptığı sürpriz bitmedi. Bu kez Fenerbahçe önlerinde rüzgâr kalınca, geridekilerle fark yeniden kapandı.

Sonunda lider grupta, kendini saat 13.12.45’te finiş çizgisine ilk taşıyan Borusan Racing’in Çılgın Sigma’sı oldu. 13.13.17’de Turkcell Alize, 13.14.22’de Orient Express V, 13.15.02’de Gin onu izledi. Ameera Turbo bitiş çizgisini 13.25.34’te kesebildi. 

IRC1’de İstanbul Yelken grubunda rahat bir yarış çıkarttı ve Shaker’dan 12 dakika önce saat 13.33.41’de finişe ulaştı. Şef - Hedef Yelken’de 13.53.32’de rotasını tamamlarken, Bahçeşehir Üniversitesi’nin Golden Toy’u Bostancı önlerinde havasız kaldı. Üniversiteli gençler bir ara “terk” demeyi düşündü ancak, motorları çalışmayınca bu karardan vazgeçip devam etti ve saat 16.37.41’de rotasını “yarış dışı kalmadan” bitirdiler.

Çanakkale Zafer Kupası Yarışı ...

IRC2’de iki eş tekne, ENKA - Cheese ile Outlaw Turkuaz arasında da kıran kırana bir mücadele yaşandı. Lideri kimi zaman Arçelik Alize, kimi zaman F35 Hedef Yelken zorlasa da, Outlaw Turkuaz rotanın büyük bölümünde ikinciliğini korudu ve ENKA - Cheese’den 31 saniye sonra finişi göğüsledi.

IRC3 grubunda ilk etapta başarılı olamayan Shak Shuka, dönüş rotasında adeta şahlandı ve 14.05.46’da açık ara farkla yarışı tamamladı. En yakın rakibi TÜPRAŞ Alize, 14.32.44 ile peşinden geldi. Dünün birincisi Doğan Yelken Petek ile TÜPRAŞ Alize arasındaki fark ise sadece 5 saniye idi.

17 Deniz millik kısa rotada yarışan IRC4’te ilk finişi, 12.50.55’te Minx-Hedef Yelken yaptı. 12.56.36 ile Bandido, 13.23.11 ile Ada Pupa Adrenalin onu izledi. Bu grupta DHO’nun J80 Deniz Kızı 16 start etmedi.

Gezgin’de Bled 13.10.16’da bitiş çizgisini keserken, 14.04.43’de Target, 14.08.50’de Carpe Diem yarışı tamamladı. 

Son tekne, ikinci etabı 16.49.06’da 6 saat 39 dakikada tamamlayan, IRC3 grubundaki sahibinden.com Flamenco oldu.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.