Satılık Tekneler

Calypso, Yeniden Denize Açılacak
15.01.2016 Calypso, Yeniden Denize Açılacak
Fransız kaşif Jacques Cousteau'nun efsanevi araştırma gemisi Calypso’nun, yeniden denizlere açılması için çalışmaların başladığı açıklandı. 1996 yılında talihsiz bir kaza sonrasında kullanılamaz hale gelen araştırma gemisinin, restore edilerek kullanılacağı belirtildi. Fransız denizci kaşif Jacques Cousteau’nun gemisi Calypso’nun uzun yıllar sonra yeniden denizlerde olacağının duyulması, denizcilik camiasında büyük bir mutluluk yarattı.

Calypso

Jacques Cousteau’nun doğaya, özellikle denize aşık olduğu çoğu kişi tarafından bilinirdi. Kendine has gülüşüyle ve özellikle 1960 ve 70'lerde televizyon sayesinde, tüm dünya insanlarına denizaltı zenginliklerini tanıttı. Jacques–Yves Cousteau ülkemizde Kaptan Kusto ismi ile, 40 civarında olan nesil için hiç de yabancı değil. TRT’nin siyah beyaz yayın yaptığı dönemlerde Denizaltı Dünyası, birçoğumuzun maceracı ruh halini şekillendirmede büyük rol oynadı. Cousteau tarafından yapılan belgesel, televizyonculukta ortaya yeni bir tür bilimsel iletişimi de çıkarmıştı.

Calypso-2

“Undersea World of Jacques Cousteau” ismi ile tüm dünyada ilgi ile izlenen belgeseller çeken, Fransız kaşif Jacques Cousteau'nun efsanevi araştırma gemisi Calypso,1996 yılında bir Singapur limanında mavna ile çarpıştığında çok kötü zarar görmüştü. 1973 yılında kurulmuş olan Cousteau Derneği’nin şimdiki başkanı Jacques Cousteau’nun torunu Francine Cousteau, Calypso araştırma gemisinin kendi imkanları ile seyir yapabilecek şekle, 2016 yılının ilk üç ayında getirileceğini ve daha sonra da tamamıyla yenileneceğini söyledi.
Calypso araştırma gemisi esasında 1943 yapımı bir İngiliz mayın tarama gemisi. Ancak 1950’li yıllarda gemi, eski bir deniz subayı olan Cousteau tarafından derin denizlerin gizemini araştırmak üzere, bir mobil oşinografi laboratuarına dönüştürülmüştü.

Jacques Cousteau

2007 yılında başlayan tadilat çalışmaları sırasında, 300.000 Euro fazla istenmesi nedeniyle gemi Kuzeybatı Fransa’daki Brittany limanında terk edilmiş durumda duruyordu. Fransız mahkemeleri, Aralık 2014’te derneğin bu bedeli ödeyerek gemiyi alabileceğine karar verdikten sonra, geçtiğimiz aylarda tersane bu bedelin ödenmemesi durumunda geminin açık arttırma yolu ile satılarak tahsil edileceği tehdidini duyurmuştu. Dernek bağışlardan topladığı yardımlar ile, geminin yeniden hizmete girmesi için çalışmalarını hızlandırdı.

Calypso-3

2010 yılında da, 1997 de vefat eden Fransız kaşif Jacques Cousteau'nun 100. doğum yılı nedeniyle geminin hizmete gireceği duyurulmuş olsa da, ekonomik koşullar nedeniyle bu dilek gerçekleşememişti. Şimdi yapılan açıklamalarda, geminin üç ay içinde kendi imkanları ile yüzecek hale geleceği ve daha sonra ise 12 ila 18 ay sürebilecek yenilenme çalışmalarının başlanacağı açıklandı. 

Cousteau’nun ölümünden bir yıl önce, Çin’deki Sarı Nehir’de araştırmaya gitmek üzere Singapur’da limandan çıkarken hasarlanan ve 20 yıldır denizlerde seyir yapamayan Calypso, yeniden denizlere açılacak. Cousteau Derneği bulduğu yeni sponsorları ile, Cousteau’nun dileği olan Akdeniz sularında yeniden seyir yapacak.

Jacques Cousteau-2

Geminin bundan sonra nerede duracağı, yüzer bir laboratuar olarak görev yapıp yapmayacağı ya da Güney Fransa’da Monako veya La Rochelle’de bağlı bir müze olup olmayacağı henüz kesinlik kazanmadı.

Denizlerin gizemi bizim nesil için Jacques Cousteau ve Calypso’dan büyük ilham almıştı. Gelecek nesillerin de bu gizemli ilhamı alması dileği ile...

Bon voyage!

Çoğu kişi tarafından 
Çoğu kişi tarafından 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.