Satılık Tekneler

Büyükçekmece, Marinaları ile Konuşulacak
26.04.2016 Büyükçekmece, Marinaları ile Konuşulacak
Eylül ayında tamamlanacak olan Marina İstanbul projesinde, marinanın yanı sıra, büyük bir alışveriş merkezi, beş yıldızlı otel ve rezidans inşaatı da yer alacak. Büyükçekmece bölgesinde faaliyete geçecek olan Marina İstanbul dışında, bölgede bulunan Güzelce Marina, Kumsal Marina ve West İstanbul Marina ile İstanbul’un marina merkezi olacak.

Marina-İstanbul

Marinasız deniz kenti İstanbul’daki pek çok deniz sever yat almak istediğinde, teknesini nereye bağlayacağını veya marina fiyatlarının yüksekliğini bahane göstererek vazgeçiyorlardı. Bir ucu Karadeniz’e, bir ucu Marmara’ya bakan, içinden deniz geçen İstanbul’da sadece beş adet marina vardı. Anadolu yakasındaki marinaları Pendik ve Kalamış temsil ederken, Avrupa yakası marinalarını Ataköy, Büyükçekmece ve Güzelce temsil ediyordu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu İspark’ın yan kuruluşu Teknepark’ın, İstinye ve Tarabya koylarında modern bağlama yerleri hizmete girdi. Diğerleri de kısa süreler içinde denizcilerin hizmetine girecek. Anadolu yakasındaki pek çok yeni marina o bölgedeki denizciler için çözüm olmuştu. Ancak, Ataköy marinanın geç kalan genişleme çalışmaları diğer bölgede yeni açılımlar gerektiriyordu.Bu kez denizcilere güzel haber Büyükçekmece’den geldi. Marina İstanbul’un denizde 600, karada 120 teknelik marina inşaatı çalışmaları Eylül ayına yetiştirilmek üzere son hızla ilerliyor. Marina İstanbul projesi tamamlandığında Büyükçekmece sahilinin de çehresi değişecek. Marina kompleksinin içinde tüm İstanbullulara hizmet verecek büyük alışveriş Merkezi, 270 odalı Hilton Oteli ve 300 rezidanslık konut da bulunuyor.

Eylül ayından itibaren tekne kabulüne başlayacak olan Marina İstanbul, İstanbul’daki diğer marinalara oranla yüzde 40-50 daha ucuz bir fiyat politikası belirleyeceğini, yıllık bağlama fiyatlarında da 12 ay taksit yapacağını açıkladı.

Büyükçekmece-marina

Yeni açılacak olan marina ile, Büyükçekmece’de beş yat faaliyete geçmiş olacak. Böylece, beş yat limanı ile İstanbul’un marina merkezi olmaya aday. 

Projedeki yat limanı ve marinanın 2017 yılı sonunda kapasitesinin 1.100 yat olacak ve marina içerisinde dünyanın 7 ayrı ülkesindeki önemli şehirlerin (Moskova, Berlin, Viyana, Londra, New York, Venedik, Marsilya) simgeleri bütünleşecek.

güzelce-marina

Büyükçekmece bölgesindeki diğer marinalardan, Güzelce bölgesindeki 300 yat kapasiteli Güzelce Marina hizmet vermeye devam edecek. Mimar Sinan’da yine 150 yat kapasiteli marina revize edilerek 800 yat kapasitesine çıkartılacak. Güzelce - Kumburgaz sınırına da bir yat limanı daha planlanıyor. 1.500 yat kapasiteli bu marinanın projesi tamamlanmış ve ruhsatı alınmış durumda. 

Bölgedeki önemli bir başka yatırım hiç şüphesiz ki Tüyap Fuar Merkezi. Tüyap, Avrupa’nın 4. büyük fuar merkezi. 2017 yılında da Avrupa’nın bir numaralı fuar merkezi olmasına çalışılıyor. Fuar alanı içerisinde yer alan televizyon kulesi aynı zamanda yeme - içme (döner restaurant) alanı olarak vatandaşlara hizmet verecek. 2017 yılında hizmete alınması planlanan bir başka proje de,  Büyükçekmece Marina İstanbul’dan başlayıp, sahili kat ederek Tüyap Fuar Merkezi Metrobüs durağının ortasında son bulan bir teleferik projesi.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 

Ne zaman cak cek senelwrdir cek cak

hep hikaye. belediye chp olunca hicbir proje bitmez.

hep aynı yukarda dendıgı gıbı cek cak cek cak buyukcekmecede mımarsınan sahıllerı olu enkaz halınde senede bı bank oturma bankı senede bır bank bı tane konuyo baskada bısı yok ıkıde agac on sene oldurezıllık

Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder