Satılık Tekneler

Boğaz'da faciadan dönüldü
27.06.2015 Boğaz'da faciadan dönüldü Çanakkale Boğazı'nın Gelibolu Feneraltı mevkisinde gece 01.25'te tankerle yolcu gemisi çarpıştı. Yunanistan'dan İstanbul'a giden 162 metre boyundaki Malta Bayraklı "Louis Cristal" isimli yolcu gemisi ile Rusya'nın Tuapse Limanı'ndan Malta'ya yolculuk yapan 182 metre boyundaki Marshall Adaları bayraklı "STI Pimlico" isimli tanker, Çanakkale Boğazı'nın Gelibolu Feneraltı mevkisi önlerinde çarpıştı. Kazanın ardından Boğaz, çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı.Ölen ya da yaralananın bulunmadığı kaza ile ilgili açıklama yapan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, tankerden yük sızıntısı olduğunu belirtti.Çanakkale Boğazı'nın Gelibolu önlerinde tanker ile çarpışan yolcu gemisindeki 853 yolcu tahliye edilecek.

Gemilerde batma tehlikesinin bulunmadığı, neft yüklü "STİ Pimlico" isimli tankerde, kaza sırasında balast tankının patlaması nedeniyle 15 derecelik açıyla yan yatma meydana geldiği öğrenildi. İçindeki 382 mürettebat ve 853 yolcusu tahliye edilecek yolcu gemisi ise, Gelibolu yakınlarında demirletildi.Kazayla ilgili Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada: Malta bayraklı 161.8 metre boyundaki “Celestyal Crystal” isimli 853 yolcu ve 382 personel bulunan yolcu gemi Marmara Denizi'nden boğaz çıkışı yapmakta iken, boğaz girişi yapmakta olan 184.26 metre boyunda Marshall Adaları bayraklı 'STI PIMLICO' isimli tankerin, Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri tarafından telsizle yapılan tüm uyarılara rağmen saat 01.25'te çatıştığı bildirildi.

İskele tarafından hasar aldığı bildirilen tankerin Gelibolu önlerine trafik hattı içine acil olarak demirletildiği, baş tarafından hasarlandığı rapor edilen yolcu gemisinin ise pilotlu olarak Gelibolu koyuna demire gittiği açıklandı. Her iki gemide de yaralı ya da ölü bulunmadığı rapor edilirken, tankerden yük sızıntısı olduğu belirtildi.

Olayın hemen ardından Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait Kurtarma-2, Kurtarma-5 ve Kurtarma-9 römorkörleri ile KEGM-2 ve KEGM-9 hızlı tahlisiye botları ve Tahlisiye-2 botunun olay mahalline sevk edildiği ifade edildi. 

Çanakkale Boğazında Malta bayraklı ‘Celestyal Crystal’ isimli yolcu gemisi ile Rusya’dan Malta’ya giden Marshall Adaları bayraklı ‘STİ Pimlico’ isimli tankerin çarpışması sonucu, neft yüklü tankerde sızıntı meydana geldi. Tankerdeki sızıntı nedeniyle Lapseki ilçesinde rüzgarın da etkisiyle petrol kokusu hissedildi. Gelibolu ve Lapseki ilçelerini saran yoğun mazot kokusu, bölgedeki vatandaşları tedirgin etti. 

Lapseki - Gelibolu arasında araç ve yolcu taşımacılığı yapan Gestaş Deniz Ulaşım A.Ş, saat 04.00 ila 7.30 arasında, güvenlik amacıyla seferlerini geçici süre durdurdu. Akaryakıt tankerinin bölgeden çekilmesinin ardından Kıyı Emniyetine bağlı römorkörler, deniz yüzeyinde biriken sızıntıyı, su sıkarak dağıtmaya çalıştı. Lapseki iskelesinde bekleyen Tır'lar seferlerin durdurulmasıyla İzmir-Bursa kara yolunda uzun kuyruklar oluşturdu. Saat 07.30’da, feribot seferleri tekrar başladı. Kazanın neden oluştuğuna dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.