Satılık Tekneler

Bodrum'da Yelkenli Ahşap Yat Yarışları Heyecanı
15.10.2015 Bodrum'da Yelkenli Ahşap Yat Yarışları Heyecanı

Bodrum’da düzenlenecek 27. Bodrum Cup Uluslararası Yelkenli Ahşap Yat Yarışları için hazırlıklar başladı.

27. Bodrum-Cup-Uluslararası-Yelkenli Ahşap-Yat-Yarışları

Bodrum’da 1989'dan bu yana düzenlenen The Bodrum Cup Uluslararası Yelken Yarışları, bu yıl 27'nci kez start alacak. Yunanistan'dan katılacak yarışmacıların da yer alacağı etkinlikte; 110 yatta yaklaşık 1500 sporcunun yarışacağı belirtildi. 19-24 Ekim arasında gerçekleştirilecek etkinlikte; Bodrum-Gümüşlük arası 17 mil, Gümüşlük-Leros arası 20 mil, Leros- Leros arası 22 mil, Leros-Yalıkavak arası 20 mil ve Yalıkavak-Bodrum arası 27 mil etaplarında mücadele olacak. 

Palmarina Bodrum ana sponsorluğundaki yarışlar, Bodrum Belediyesi, TAV, Türsab, Technogym etap sponsorlukları ve Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası ve ilçedeki diğer kurumların destekleriyle, 19 Ekim'de Bodrum açıklarında start alacak. 

27. Bodrum-Cup-Uluslararası-Yelkenli Ahşap-Yat-Yarışları-1

27. Bodrum Cup Uluslararası Yelkenli Ahşap Yat Yarışları için bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına, Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Arif Yılmaz katıldı. 

Etkinlik için düzenlenen toplantıda konuşan Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal; “Amacımız; dünyanın sayılı yat yarışları arasına girmeyi başaran organizasyonumuz ile kış turizmine daha çok hareketlilik getirerek, değerlerimizi ve mavi yolculuğumuzu daha iyi tanıtmak” dedi. 

27. Bodrum-Cup-Uluslararası-Yelkenli Ahşap-Yat-Yarışları-2

Etkinliğin önemine değinen Belediye Başkanı Kocadon; “27 yıldır aralıksız süren ve dünyanın en önemli deniz organizasyonlarından biri olan bu yarışmayı, Bodrum'un denizde başlayan ve biten bayramı olarak görüyorum. 18 yıldır aralıksız Belediye Başkanlığı yaptığım bu dönemde, organizasyona her türlü desteği verdim. Vermeye de devam edeceğim. Çünkü bu yarışma; balıkçı ve süngerci kayıklarından, bugün gururumuz olan Maldivlere kadar Bodrum'un adını duyuran, dünyaca ünlü guletlerimizin yapıldığı ve mavi yolculuğun tanıtıldığı önemli bir etkinlik haline geldi. Onlarca denizci, Bodrumlu kaptan ve yat yapım ustası, bu organizasyon sayesinde yetişti” dedi. 

Ardından konuşma yapan Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz; “Dünyanın en büyük yat yarışı organizasyonlarından birini düzenlerken, bir yandan da koylarımızın betona yenik düşmemesi ve yağmalanmaması için mücadele veriyoruz. O nedenle bu yarışmada tüm yatlar için, koyların korunmasına yönelik pankart ve dövizler hazırladık. Koyların korunmasına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için bu pankart ve dövizleri taşıyacağız. Kisebükü Koyunu korumaya çalışırken, Mazı ve Çökertme koylarının imara açılmasıyla ilgili hazırlıkların tamamlandığını öğrendik ve çok şaşırdık. Bu koyları imara açmak demek mavi yolculuğu bitirmek, yatların yatçıların nefesini kesmek demek. Tüm denizciler olarak değerlerimize sahip çıkılması için mücadele edeceğiz” diye konuştu. 

27. Bodrum-Cup-Uluslararası-Yelkenli Ahşap-Yat-Yarışları-3

Yarışmaların ilk etabının, bu yıl yaşamını yitiren ünlü Türk denizcisi Sadun Boro'nun anısına düzenleneceğini belirten Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal; “Organizasyonu bugüne kadar getiren büyüklerimizden aldığımız bayrağı daha da ileriye götürerek, dünyanın en önemli ve en iyi yarışmaları haline getireceğiz. Bu organizasyonun ünlü denizcimiz Sadun Boro gibi, daha birçok Boro'lar yetiştireceğinden eminiz.” dedi. 

Yarışmaların Gulet, Gulet X Large, Thrandil, Klasik ve Polyester Yatlar kategorilerinde düzenleneceğini belirten Uysal, etkinlik öncesinde yat ekiplerinin Bodrum Limanı'nda kortej yürüyüşü, tarihin ilk kadın amirali Kraliçe Artemisia'nın Bodrum'a gelişinin canlandırılması, müzik ve animasyon gösterilerinin de düzenleneceğini söyledi.

27. Bodrum-Cup-Uluslararası-Yelkenli Ahşap-Yat-Yarışları-4

Uysal, Osmanlı Tersanesi'nde düzenlenecek kokteylde, geleneksel kampana çanının çalınmasıyla yarışmaların start alacağını belirtti. Ayrıca, gulet diye anılan ahşap yatlar arasında, 1989'dan bu yana yapılmakta olan etkinliğin dünyadaki benzeri organizasyonlardan mürettebat dışında, teknede yolcular ile de birlikte yapılan bir kaç yarıştan en büyüğü olduğunu kaydetti. Etkinliğin bu yanıyla, bir spor olayı olmaktan çok, turistik bir faaliyetin içine sporu da katan bir gezi eğlenti ve şenlik karakteri taşıdığını söyledi. 

Bodrum Cup kapsamında fotoğraf yarışması, “Mavi Yolculuk Mutfağı” yemek yarışması ve kostüm yarışması gibi çeşitli aktivitelere de yer verilecek. 100 tekne ile 1500'den fazla yarışmacının katılması beklenen yarışlar, 24 Ekim'de düzenlenecek ödül töreniyle sona erecek. YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder