Satılık Tekneler

Bodrum'a Yeni Yat Limanı
03.04.2015 Bodrum'a Yeni Yat Limanı
Özelleştirme İdaresi’nin satışa çıkardığı, 400 bin metrekarelik yat limanı arsanın ihalesinde en yüksek teklifi Palmali Otelcilik ve Turizm şirketi verdi. Yat limanı imarlı arsaya Palmali Otelcilik ve Turizm 370 milyon lira teklif etti. Bodrum'un Tilkicik Koyu'nda yapılması planlanan yat limanı için, 3 firmanın katılımıyla ihale yapılırken, ihale sonrasında çevrecilerden tepkiler de beraberinde geldi.

Özelleştirme İdaresi, Tilkicik Koyu olarak bilinen Bodrum’un Gökçebel köyündeki, toplam 332 bin 127 metrekare yüz ölçümlü arsayı satış yöntemiyle; yat limanı imarlı 63 bin 404 metrekare yüz ölçümlü arsa ile ön kısmında bulunan deniz yüzeyi, kıyı, dolgu ve mendirek alanını da işletme hakkı verilmesi yöntemiyle ihaleye çıkarmıştı. Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun onayından sonra satış gerçekleştiğinde, Bodrum’da yeni yat limanı inşaatı için çalışmalar başlatılacak.

Bodrum'a Yeni Yat Limanı

Yalıkavak Mahallesi, Gökçebel Mevkisi, Tilkicik Koyu'ndaki yaklaşık 400 bin metrekarelik yat limanı, turizm tesisi ve konut imarlı arazi, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihaleye çıkarıldı. Biri yabancı iki şirketin katıldığı ihaleyi, Yönetim Kurulu Başkanı Azeri iş adamı Mübariz Mansimov'un yaptığı Palmali Group, 370 milyon TL artı K.D.V. bedel ile kazandı.

Bodrum'un Gökçebel köyünde bazı taşınmazlar ile devletin hüküm ve tasarrufu altındaki deniz yüzeyi, kıyı, dolgu ve mendirek alanının özelleştirilmesi ihalesini en yüksek teklifi veren Palmali Grup kazandı. İhaleyi kazanan grup çevrecilerin tepkisini çeken marina projesinden vazgeçip, çevreye duyarlı kalınarak, ilçenin mimarisine uygun villa ve otel tesisi yapılacağını bildirildi.

Bodrum'a Yeni Yat Limanı-1

İhalenin kazanılmasının ardından açıklama yapan Palmarina Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tolga Ağar; "Bodrum'da işlettiğimiz bir marina vardı. Aldığımız bu ihale sonucunda şirket olarak çevrecilerinde çok duyarlı olduğu cennet koya kesinlikle marina yapmama kararı aldık. Karada yapacağımız villa ve otel tesisinde ise yine çevreye çok duyarlı olunacak. Bodrum mimarisine uygun bitki ve doğa örtüsünü zarar vermeyecek ve imar haklarını minimumda kullanılacak bir tesis yapacağız. Bizler de Bodrum'u seviyoruz ve bu plan korumacı olacak" dedi. 

Yat limanı yapılmak istenen bölgenin birinci derece doğal ve arkeolojik SİT alanı olduğunu, tarihi kaya mezarlarının bulunduğunu belirten çevre gönüllüleri; "Marinanın yapılmak istendiği yer tamamen Akdeniz foklarının barınma alanı içerisinde bulunuyor. Fokların yaşam alanları gittikçe azalıyor. Yat limanı yapılırsa, buradaki fok yuvaları da yok olacak. Yat limanı yapılacak karadaki alan ise daha önce meraydı ve imar izin yoktu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı dönemindeki imzasıyla burası meradan çıkarılıp, Hazine'ye devredildi ve imara açıldı. Şehir Plancıları Odası'nın Bodrum'un 1/5 bin ve 1/25 binlik planlara itirazları ve Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açtığını biliyoruz. O planlar iptal edilirse bu da iptal olur. Bodrum'da yaklaşık 45 sivil toplum kuruluşlarının sözcüsü olarak kesinlikle buradaki tarih, doğa, kültür ve yaban hayatını tamamen olumsuz etkileyeceği için marina yapılmaması konusunda imza kampanyası düzenlemiş ve bilimsel raporlarla uyarılarımızı Özelleştirme İdaresi'ne yapmıştık. Tabii ki dikkate alınmadığını görüyoruz. Rant hırsı doğa, kültür ve tarih, yaban hayatının önüne geçti. Rant için Bodrum'un değerleri bir bir yok oluyor. Binlerce rant getirecek marina yapabilirsiniz ama bu doğa tarih ve kültürü bir daha geri getiremezsiniz. Yat limanına değil yapılacak yerlere karşıyız." dedi.

Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkan Yardımcısı Arif Yılmaz da alınan kararın, yıllardır cennet koyları korumak için hazırladıkları ve bakanlıklar tarafından da kabul gören Kıyı Master Planı'na tamamen zıt ve ters bir karar olduğu gibi, işletmeciden başka kimseye bir yararı olmayacağını söyledi. Yılmaz şöyle devam etti; "Bodrum'un tekne bağlama yerine ve marinaya ihtiyacı olabilir. Ancak, marina yapılacak yer, başta Deniz Ticaret Odası olmak üzere bölgedeki sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte tespit edilseydi çok daha yararlı ve anlamlı olurdu. Yoksa 500 metre ara ile kıyıları marinayla doldurmanın deniz turizmine bir faydası olmadığı gibi onlarca sakıncası var. Bu konuda Bodrum'da deniz turizmi ile ilgili kurum ve kuruluşların görüşü alınmadığı gibi, Ankara'da masa başında beğenilen yerin işaretlediği bir pozisyonda marinanın ihaleye çıkarıldığını öğrendik. İhaleden çok önce Tilkicik Koyu'na marina yapılmaması için bilimsel itirazlarımızı yapmış, vazgeçilmesini istemiştik. Burada yapılacak marinanın çevre ve doğaya vereceği zarar ve olumsuzluklar yıllar geçtikçe ortaya çıktığında geri dönülmesi imkansız bir adım atılmış olacak."
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.