Satılık Tekneler

Bodrum Tirhandil Cup
10.10.2016 Bodrum Tirhandil Cup Muğla'nın Bodrum İlçesinde, bu yıl ilki gerçekleştirilen Tirhandil Cup ikinci gün yarışları ve ödül töreni heyecanı sona erdi. Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Deniz Ticaret Odası ve Bodrum Denizciler Derneğinin destekleri ile yapılan yarışların ikinci gününe 19 tekne katıldı. Bodrum’da bu yıl ilki gerçekleştirilen Tirhandil Cup’ın birincisi Bastarda oldu.

Tirhandil Cup

Yaklaşık 15 millik Bodrum-Kargı-Bodrum rotasındaki yarış, rüzgarın yetersiz olması nedeniyle gecikmeli başladı. Rüzgarın yeterli seviyeye ulaşması ile start verilerek, ekipler tirhandilleri  ile yelken açıp mücadeleye başladılar.

Bodrum Tirhandil Cup2

Era Bodrum Yelken Kulübü çatısı altında bu yıl ilki düzenlenen ve toplam 22 teknenin katıldığı, yerel değerlerimizi tanıtmak amacıyla Tırhandil’e özgü ne varsa gerçekleştirilen geleneksel “Tırhandil Cup” yelken yarışları başarı ile sona erdi. 7 - 9 Ekim 2016 tarihleri arasında 2 etap olarak yapılan bu organizasyonda The Bodrum Cup öncesi tüm Tırhandil severleri güzel bir rekabet ile yarıştılar .

Bodrum Tirhandil Cup3

Antik çağlardan bugüne değin önemini koruyarak gelen, Akdeniz ve Ege Denizinde yaygın olarak kullanılan tirhandil, kürek ve yelkenle yürütülen ahşap bir tür tekne. Adını Antik Grekçe trekhantiri / trechenderi / triakene’denalmış olup “bire/üç” anlamındadır. En önemli özelliği, eninin boyunun üçte biri olması, teknenin inşa ölçülerini belirtmesi. Baş ve kıç tarafı sivri olup yeke ile kumanda edilir. Yuvarlak gövdesi, geniş karnı ve güvertesi ile yük taşımacılığı, balıkçılık ve sünger avcılığı için ideal bir forma sahip. Yelken seyrine uygun, hızlı ve denizci bir tekne. Üstün manevra kabiliyeti, en/boy arasındaki oranı ve alçak olması nedeniyle kolayca alabora olmamaktadır. Güvenirliği, sağlam yapısı ve denize direnci nedeniyle antik çağda deniz ticaretinin en önemli ve en çok kullanılan taşıtı olmuştur.

Bodrum Tirhandil Cup4

Genellikle Bodrum'a özgü olarak bilinen ve bölgede yapılan tekne türlerinden biri olan tirhandilleri tanıtmanın amaçlandığı etkinlik, ödül töreniyle sona erdi. Genellikle Bodrum ve çevresinde inşaat edilen tirhandil tipi teknelerin yarışlarının tamamlanmasının ardından, genel klasmanda ilk 5’e girenlere düzenlenen törenle kupaları verildi. İçmeler mevkisindeki Ağanlar tersane ve çekek yerinde balık ekmek’in ikram edildiği yöresel çalgıcıların müzikleri eşliğinde düzenlenen törende, katılanlara hem ödülleri verildi hem de eğlendiler.

Bodrum Tirhandil Cup5

“Bastarda” adlı tekne ile yarışa katılan ekibin birinci olduğu yarışlarda, “Kalita” ikinci, “Cocotte” üçüncü, “Nakuru” dördüncü ve “Ahenk” teknesi ekibi ise beşinci oldu.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder