Satılık Tekneler

Bir Şampiyona'nın İçinden
22.05.2013 Bir Şampiyona'nın İçinden

Dört farklı ülkeden, 8 teknenin katıldığı, 2013 Farr 40 Doğu Kıyısı Şampiyonası için UNO sponsorluğundaki Asterisk UNO ekibi olarak 11 Mayıs'ta İstanbul'dan Annapolis'e yola çıktık. Koordinatörlüğünü Levent Özonur'un yaptığı, dümencimiz Hasip Gençer liderliğindeki 10 kişilik ekibimiz, aramıza yeni katılan 3 tecrübeli yelkenci Ross MacDonald, Bernard Labro, Victor Marino ile tanışarak 15 Mayıs'ta başlayacak yarışlar öncesi Chesapeake Koyu'nda antrenmanlara başladık. Geçen yıl Şikago'da düzenlenen Rolex Farr 40 Dünya Şampiyonası'nda görev yapan Türk ekip Hasip Gençer(dümenci), Levent Özonur, Ahmet Baras, Yasemin Akyıl, Özgün Fırtına ve ben Efe Sezik bu seneki Amerika yarışlarımızda planlandığı gibi aynı kadro olarak Annapolis kafilesinde yer aldık. Bizimle birlikte, geçen yıl katıldığımız 4 ayakta da anayelkencimiz olan Yeni Zellandalı Rod Dawson'da aynı şekilde Annapolis'te bizimleydi.

Geçen seneden beri birbirimize iyice alışmış olsak da, ekipte 3 yeni yelkencinin olması bizi yeni bir alışma sürecine soktu. Yeni isimler 5 kez Olimpiyatlara katılıp, 2 Olimpiyat madalyası olan Kanadalı taktisyenimiz Ross Macdonald, 33. America's Cup'ta Alinghi'de yarışmış Fransız başüstümüz Bernard Labro gibi son derece tecrübeli isimler olsa da, yelken sporunun en büyük özelliği olan 'takım olma' olgusu, tamamen birlikte nekadar zaman geçirdiğimizle orantılı.

Birbirimizi tanımak ve uyum sağlamak adına çok yol kat etsek de, Farr 40 gibi zor bir sınıfta, en yukarılara oynayabilmek için, daha fazla zamana ihtiyacımız olduğunu biliyorduk.

Sınıfın en iddialı ekiplerinin yer aldığı Annapolis'te ilk gün yarışları, hafif esen rüzgarla start aldı. 'İyi' gerçekleştiremediğimiz ilk startın ardından, yarış boyunca gerçekten minimum hatayla mücadelemizi sürdürerek yarışı 6. sırada tamamladık. Günün ikinci startında ise daha talihsiz bir şekilde fodepar olduk ve tekrar temize çıkmak için hattın arkasından tekrar dönüp yarışa bir daha başladık ancak filoyla aramızda oluşan büyük farkı ilk turda eritemediğimizden, yarışı son sırada tamamladık. Enteresan rüzgarlarıyla meşur Chesapeake Koyu'nda, ikinci yarışta neredeyse 20 knot süratlere çıkan rüzgar, planlanan üçüncü yarıştan önce bir anda kesildi. Start hazırlıkları yapan komite, rüzgar bekleme amacıyla önce tehir verdi ve daha sonra rüzgardan 'ümidi kesip' günü iki yarışla sonlandırdı.

Toplam 4 gün boyunca planlanan 10 yarış sayısına ulaşabilmek adına, ikinci gün 3 yarış yapabilmek, komite için çok önemliydi ve hava şartları buna elvererek ikinci gün 3 yarışı tamamladık. Sabah 11.30'da verilmesi planlanan start, rüzgarsızlık nedeniyle bir türlü verilemedi ve öğleden sonraya kadar, tehir bayrağı altında rüzgar beklendi. Daha sonra beklenen rüzgar koyun güneyinde belirince, parkur güney tarafta kuruldu ve ilk yarışa başlandı. İlk yarışta iyi startın ardından birinciliğe yükseldik, yarış boyunca iyi gitmemize ramen, yerel ekiplerden PLENTY ve Ramrod'a geçilerek üçüncü olduk.

Günün ikinci, regattanın dördüncü yarışına, iyice artan rüzgar ve neredeyse 45 dereceden fazla değişen yönü damgasını vurdu. Yarışın ilk pupa ayağında sağanaklar 25knot a erişti. Yarış boyunca iyi giden İtalyan tekne Enfant Terrible birinci oldu, biz ise 6. sırada bitirdik. 

Günün son yarışının başlarından itibaren arkalarda kaldık. Yarış boyunca ön sıralara tırmanmaya çalışsak da, son pupa kolunda da sekizinci sırada gittik ve çok az farklarla girilen finiş hattını son sırada geçtik.

Şampiyonanın üçüncü gününe genel klasmanda 7. sırada başlıyorduk. Beş yarışın geride kaldığını ve bir bukadar daha yarışacağımızı biliyor, 5 farklı milletten oluşan ekibimizle ilk günden beri çok daha ileri bir uyum oluşturarak daha iyisini yapabileceğimize inanıyorduk. Chesapeake Koyu'nda, ilk start saati olan 11.30'dan öğlene kadar, 7-10 knot'lık hafif bir rüzgar hakimdi. Kötü giden bir yarışın ardından, günün ilk, haftanın 6. finişini sekizinci sırada verdik. Yarışı Plenty ekibi kazanırken, Barking Mad ikinci, Ramrod üçüncü oldu. Fazla vakit kaybetmeden verilen ikinci yarış startında en iyi yerde start almasak da, ilk şamandırayı İtalyan ekip Enfant Terrible'ın arkasından ikinci döndük. Hafif ve yön değiştiren rüzgarda devam eden yarışı, neredeyse hatasız götürüp yine Enfant Terrible'ın arkasından 2. sırada bitirdik. Bu sonuçlarla yine Alman ekip Struntje Light'ın önünde 7. sıradaki yerimizde kaldık. Barking Mad genel klasmanda lider, Enfant Terrible ise ikinciydi.

Son gün planlandığı gibi 3 yarış yapılması halinde, üst sıralara tırmanma ihtimalimiz devam ediyordu.

3. günün sonrasında, yarışın ev sahipliğini üstlenen Annapolis Yat Kulübü'nün yemekli kokteylinde tüm ekipler ve Farr 40 sınıfı organizatörleri bir araya geldik. Son derece sıcak bir atmosfer içinde hem diğer ekiplerden yelkencilerle, hemde kendi ekibimizle birlikte iyi vakit geçirip biraz stres atıp, son gün yarışları için motivasyonumuzu arttırdık. Artık ekip iyice kaynaşmış ve hedeflerimiz bizi daha motive eder hale gemişti. 4. günde elimizden gelenin en iyisini yapıp, Ağustos ayındaki Rolex Farr 40 Dünya Şampiyonası yolundaki ilk tecrübemizi cebimize koyacaktık. Nitekim öyle oldu da.

Bir Şampiyona'nın İçinden

Kapalı, daha serin ve dalgalı denizde 3 yarış yapıldı. Haftanın 8. yarışında İtalyan ekip Enfant Terrible, Plenty'yi geride bırakarak yarışı kazandı. Groodeverci 3. oldu ve biz, Asterisk UNO, 6. sırada bitirdik. İkinci yarışta nispeten biraz daha hafif bir rüzgar vardı. İlk turda Barking Mad şamandırayı Groodeverci'nin önünde döndü ve hemen arkalarında biz yer aldık. Daha sonra pupadan orsaya dönderken Barking Mad balon indirmede sıkıntı yaşadı ve araya giren Enfant Terrible ile, hemen arkasındaki Groodeverci'ye geçildi. Bu sırada bizde iyi bir yarış çıkarıyorduk ve Enfant'a geçilsek de, Barking Mad'i geçmeyi başardık, yarışı 3. sırada tamamladık. Bu sonuçla son yarışa 6. hatta 5. olma ihtimaliyle çıktık. Temiz bir startın ardından Nightshift ve Ramrod arasındaki 'kapışma' bize yaradı ve yarışı önlerinde sürdürdük. Enfant Terrible'ın kazanarak regatta şampiyonluğunu ilan ettiği son yarışta Groodeverci 2. olarak, arkasındaki rakibi Barking Mad'in ikinciliği almasına izin vermedi. 5. Ramrod 6. Asterisk UNO ve 7. Nightshift takımları 56 şar puanla, regatta boyunca aldıkları en iyi derecelere göre sıralandı. 

Bir Şampiyona'nın İçinden
Bir Şampiyona'nın İçinden

Gün boyunca yapılan 3 yarışın ardından son bir gayretle ekipçe tekneyi, yelkenleri ve treylerimizi bir sonraki yarışımız olan Martha's Vineyard adasına gitmek üzere toparladık. Asterisk UNO ekibi olarak, başından beri önem verdiğimiz uyum süreci adına iyi bir regatta geçirdiğimiz kanaatindeydik. Dümencimiz Hasip Gençer, Taktisyen Ross MacDonald ve koordinatörümüz Levent Özonur, yarışlar sonrasındaki toplantıda, ekip istikrarını ve antrenmanlarımızı sürdürdükçe, daha ileriye gideceğimizin ve Temmuz sonunda Rolex sponsorluğundaki Martha's Vineyard yarışının, Dünya Şampiyonası öncesinde en faydalı ve önemli fırsat olacağının altını çizdiler.

Bir Şampiyona'nın İçinden
Bir Şampiyona'nın İçindenBir Şampiyona'nın İçinden

Asterisk UNO ekibi olarak, 24-27 Temmuz tarihlerinde, Farr 40 Doğu Kıyısı Şampiyonası kapsamında, Martha's Vineyard adasında, yine tek Türk ekibi olarak yarışacağız.

Efe SEZİK

Asterisk-UNO Yelken TakımıYASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder