Satılık Tekneler

Belle Epoque Klasik Yat
22.09.2015 Belle Epoque Klasik Yat
56 metre uzunluğundaki Belle Epoque klasik görünümlü motoryatı, Japonya’nın ünlü tasarım firması Uchiyama Design tarafından bir Asyalı müşterisi için çizildi. Asyalı müşteri halen yatın nerede üretileceği konusunda tam kararını vermiş değil. Klasik yat konseptinde çizilen projede geleneksel dış çizgiler korunarak yatta günümüzün tüm teknolojik malzemeleri ve ürünlerine yer verilmiş durumda. 

Belle-Epoque

Uchiyama Design firmasının gemi mimarı Aymeric Cussonneau, hazırladıkları konsept proje için; “Asyalı müşterimiz bizden üç farklı konsept yat tasarımı üzerinde çalışmamızı istemişti; klasik, modern ve çağ ötesinde. Müşterimiz yat endüstrisi için yeni bir isim. Kendisi yeni bir tersane satın aldı, muhtemelen bu yatı da kendi tersanesinde ürettirecek. Bir anlamda satın aldığı tersanenin imalat gücünü göstermek için bu motoryatı üretecek. Tersane konusunda kendisini kanıtladıktan sonra geleceğe dönük planları arasında bir marina sahibi olmak da bulunuyor.” dedi.  

Belle-Epoque-1

Bu tasarımın en önemli özelliği, seyirlerde kendisine avantaj sağlayan ve rahat yolculuk yapılmasını sağlayan, motoryata da çekicilik veren çıkıntılarıdır. Klasik yaklaşım çizgilerine sadık kalınarak, ana servis botunu ön güvertede konumlandırdıktan sonra, bir küçük mürettebat servis botu ile jetski’yi kıç taraftaki garajda saklayacaklar. İstenildiği takdirde platform aşağıya indirilerek garaj içindeki oyuncaklar çok kolay ve hızlı bir şekilde denizle buluşabilirler. Bu alan arzu edildiği takdirde, konukların kendilerini denizin içinde hissedecekleri bir ilave “beach club” olarak da kullanılabilir. 

Belle-Epoque-2

Belle Epoque klasik motoryatında 12 kişinin konaklaması için üç adet çift kişilik kamara, iki adet VIP kamara ve bir de yat sahibi kamarası bulunmakta. Bağımsız banyoları da kamaranın içinde olan çift kişilik kamaralar motoryatın alt güvertesinde yer alıyor. VIP süit kamaralar ise ana güvertede ön bölümde iken, yat sahibinin kamarası üst güvertede ön bölümün tamamını kullanıyor. 

Ana güvertedeki yaşam alanı ile VIP konuk kamaraları tavana kadar yükselen camlara sahip, bir cam iç bahçe ile bölünmüş. Bu bölümde konuklar kötü havalarda bile dış mekan keyfini sürebilecekler. Tasarımcılar bu alanı bir dağ evinde rahatlamanın keyfinin çıkartılabileceği bir mekan olarak değerlendirmişler. Pek çok tasarımcı yatlara daha çok kamara sığdırmak telaşında iken, Belle Epoque klasik motoryatının tasarımcıların odak noktası görsellik ve yaşam kalitesi olmuş. 

Belle-Epoque-3

Tasarımcıyı burada etkileyen belki de en önemli unsur Tokyo, Hong Kong ve Singapur gibi ülkelerde iç bahçe konsepti. İki güvertenin tam yüksekliğini kullanan atrium Belle Epoque klasik motoryatını tam ortasında diğer rakiplerinden ayırmak için muhteşem bir özellik katmış. Atrium ile bağlantılı skylounge bara ana güverteden bir döner merdiven ile çıkılıyor. Üst güvertede bir de yemek alanı bulunuyor. Bir başka bar ise ana güvertede kıç bölümde yer alırken, yatta 12 konuk için açık havada yemek keyfini sürecekleri yemek salonu üst güvertede konumlandırılmış. En üst güvertede ise bir Jakuzi ve güneşlenme alanları yanı sıra kaptan köşkü ile hemen önünde kaptanın kamarası yer alıyor. Ayrıca, yatta hizmet edecek 7 mürettebat için de konaklama yerleri bulunuyor.  

Belle Epoque klasik motoryatı ahşap kaplamalı çelik gövdeli ve alüminyum üst yapıdan oluşacak. Motoryat iki adet 969 kW dizel motorlar ile güçlendirilmiş olacak. 
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder