Satılık Tekneler

Bayramoğlu Marina - Yat Limanı
11.09.2015 Bayramoğlu Marina - Yat Limanı Kocaeli’nin ilk gerçek marinası Bayramoğlu’na yapılıyor. İstanbul’un hemen yanında olmasına karşın bugüne kadar modern bir marinaya sahip olamayan Kocaeli, böylece ilk gerçek marinasına kavuşmuş olacak. Kocaeli Sekapark’ta ve Gölcük, Değirmendere’de küçük marina veya balıkçı barınağı bulunan Kocaeli Bayramoğlu Marina ile denizcilikte önemli bir adım atıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Darıca, Bayramoğlu'na yapılması planlanan yat limanında, rıhtım ve yüzer iskeleler ile 540 adet, çekek yerine 25 adet, toplam 565 yata hizmet verilecek.

bayramoğlu-marina

İstanbul’un yazlık bölgesi Bayramoğlu’na inşa edileceği açıklanan marina, hemen yanı başındaki İstanbul megakentinin turizm ve denizcilik sektöründen büyük bir pay kapacak.

Viaport Marin (Tuzla Yat Limanı) ile Bayramoğlu Arası Kıyı Düzenlemesi Amaçlı İlave 1/5000 Ölçekli İlave Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli İlave Uygulama İmar Planı, 23 Haziran 2014 tarihinde bakanlık tarafından onaylanmıştı.

Bayramoğlu marinaya, yerel yönetimden de destek geldi. Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, ilçelerinin turizm, sağlık ve eğitimde öne çıkmasını istediklerini, Bayramoğlu’na marina inşa edilmesine destek verdiklerini ifade etti. Marmaray ve hızlı tren ile Bayramoğlu’na ulaşımın kolaylaşacağını belirten Başkan Şükrü Karabacak, açıklamasında; ilçeye yapılacak turizm yatırımlarının marina ile sınırlı kalmayacağını söyledi.

bayramoğlu-marina-1

Darıca Bayramoğlu Mahallesi'ne yapılması planlanan 'Yeni Bayramoğlu Marina-Yat Limanı' ile ilgili olarak, halkın katılımı ile bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yetkilisi, Kocaeli Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden ÇED Şube Müdürü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri Darıca Belediyesi yetkilileri ile Bayramoğlu mahalle sakinleri katıldı.

Çevtaş Mühendislik Müşavirlik Şirketi Proje Mühendisi Özcan Piri proje ile ilgili olarak; "Proje kapsamında yat çekerek alanı, bakım-onarım konaklama, satış ürünleri, çamaşırhane, kuru temizleme, lokanta, eşya depo, spor tesis ve alanları, revir, eğlence mekanı, toplantı salonu gibi hizmetler verilecek. Söz konusu proje inşaatı gerekli izinler tamamlandıktan sonra başlanacak olup, projenin işletme süresi 49 yıl olacak. Bayramoğlu Mahallesi’nin proje alanına mesafesi 100 metreden azdır. Yat limanı kıyı kenar çizgisinin deniz tarafından rıhtım, dalgakıran, yüzer iskelelerle oluşturulan yaklaşık 47.600 m²’lik alanda tasarlandı. Rıhtım, dalgakıran, yüzer iskelelerle oluşturulan korunaklı su alanı ise 121.000 m².

Yeni Bayramoğlu Marine rıhtım ve yüzer iskeleler ile 540 adet, çekek yerine 25 adet, toplam 565 yata hizmet verilecek. Proje kapsamında yapılacak üniteler ve kıyı yapıları ise 480 metre boyunda 1 adet dalgakıran, 540 metre uzunluğunda rıhtım, 150 metre uzunluğunda tahkimat, 13 adet yüzer iskele, 120 ton kapasiteli 1 adet vinç rıhtımı, 25 adet, tekne kapasiteli, çekek yeri, 20 metre boyunda 2 adet tekneye hizmet verecek kapalı hangar ve teknik atölyeler yapılacak.

bayramoğlu-marina-2

Proje alanında en önemli çevresel etkiler atık sular, sintine ve atık yağlar, tehlikeli atıklar, evsel nitelikli atıklar bunlar için; sintinel ve atık yağı pompalar ile alınarak atık kabul tesisine toplanması sağlanacak. Deniz suyuna yakıt ya da yağ sızması durumunda yakıtı veya yağı su yüzeyinden ayıran kimyasallar kullanılarak atıklar toplanılacak ve uygun şekilde bertaraf edilecek" dedi.

Toplantıda son olarak ise Darıca Kaymakamı Ömer Karaman bir konuşma yaparak, "Böyle bir toplantıda mahallelerin görüşlerini alan bir toplantı ülkenin gelişmişliğini gösterir. Bu proje öyle basit bir proje değil. Bu sahilin Körfez Geçiş Köprüsü'ne kadar kullanılmasıdır" dedi.

 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 

lift oparetoruyum is ariyom 05539384048

Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder