Satılık Tekneler

BAYK Kış Trofesi 5. Ayak tamamlandı
14.04.2014 BAYK Kış Trofesi 5. Ayak tamamlandı

Türkiye'nin en uzun soluklu kış trofesi The Marmara BAYK Kış Trofesi 5. Ayak yarışları tamamlandı. Cumartesi ve pazar günü yapılan yarışlarda hem IRC A hemde IRC B sınıfları birer coğrafi rotalı parkurda kapıştılar. IRC A-1 sınıfında her iki yarışıda kazanan Protel-Matmazel birinci oldu. Haftasonunun ikincisi Flying Box-Lemon Arkas, üçüncü ise TEB Özel-Farr Away ekibi oldu.


BAYK Kış Trofesi 5. Ayak tamamlandı

Sezon başında 5. Ayak için uzun rotalı bir coğrafi yarış planlanmıştı ancak güvenlik şartları dahil olmak üzere çeşitli sebeplerle iptal edildi ve yerine iki adet coğrafi rotalı yarış düzenlendi. Her iki günde de hava sabah saatlerinde hafif esti ancak starttan itibaren rüzgarın şiddeti tatmin edici oldu. Hava koşulları açısından bu kadar elverişli bir haftasonunda şamandıra yarışı yapılmadığı için serzenişte bulunan yelkencilerde yok değildi.

Cumartesi günü IRC-A sınıfları yaklaşık 25 mil rotada yarıştılar. Ahmet Eker dümenciliğindeki Eker Sütlaç teknesi nispeten hafif esen rüzgarda starttan itibaren mütiş bir yarış çıkardı. Yarışın pupa bölümünü ön sırada tamamlayan ekip orsa bölümünde hava 16 knot'lara çıkınca git gide geriledi ve düzeltilmiş zamanlarda 8. oldu. Yarışta ilk finişi veren ise düzeltilmiş sonuçlarda ikinci olan Flying Box oldu. TEB Özel-Farr Away altı dakika gerisinden ikinci finiş vererek düzeltilmiş zamanlarda yarışı üçüncü bitirmiş oldu. Birinci ise trofenin lideri Protel-Matmazel oldu.

BAYK Kış Trofesi 5. Ayak tamamlandı

Pazar günü, ilk güne nazaran daha kısa bir rotada yarışan ekipler daha hafif havayla karşılaştı. Filonun 'en hızlı teknesi' olan Flying Box-Lemon Arkas, Kerr 40, yine finiş hattını ilk geçen tekne oldu. Düzeltilmiş sonuçlarda en iyi dereceyi alarak rahat bir haftasonu birinciliğine ulaşan Protel-Matmazel'den sonra Flying Box geldi. TEB Özel-Farr Away'de üçüncü oldu. Yarışın son bölümünde birbirleriyle yakın bir mücadele ortaya koyan Farr 40'lar görülmeye değerdi. Finiş hattına üç dakika içinde giren üç ekipten Farrfara dördüncü, Boreas-Vodafone beşinci oldu.

IRC A-2 sınıfında haftanın galibi Define, ikinci Anyway, üçüncü Acadia 4-Salade Du Chef oldu. IRC A-3'ün birincisi ise Emre Derman'ın Exit teknesi oldu.

Sonuçlar:

bayk.org/

Fotograflar: Ayşegül Torun

Efe SezikYASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder