Satılık Tekneler

Barracuda’dan Dünyanın En Hızlı Süperyatı
03.02.2017 Barracuda’dan Dünyanın En Hızlı Süperyatı Barracuda Yacht Design stüdyosu, dünyanın en hızlı süperyat rekorunu kırmak için tasarlanmış, en son konsept projesini gün ışığına çıkarttı. 33,53 metre uzunluğunda olması planlanan konsept proje, iddialı bir müşteri için tasarlanmaya başlandı ve 3 yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Barracuda Yacht Design

Yattaki konaklama, 8 konuk ve 4 mürettebat için olacak. Şu ana kadar sadece yatın genel yapısı üzerinde son kararlar verilmiş olsa da, iç mekânların uygulama projesi henüz tamamlanmamış.

Barracuda Yacht Design’dan Íñigo Toledo, projesi herşeyi ile 24 ayda tamamlanabileceğini ve bu amaçla farklı bir üretim yapılanmasına gideceklerini belirterek; “Herşeyi bir arada yapabilecek tek bir tersane bulamadık. Bu yüzden çok fazla koordinasyon gerekecek.” dedi.

Iñigo Toledo; “Projeye hız delisi bir İngiliz müşteri için başladık. Önce, 34 metre uzunluğunda ve 55 knot sürate çıkacak bir proje üzerinde çalıştık. Sonra tahrik sistemlerini değiştirdik. Böylece teknemiz 70 knot üzerinde hızlara çıkabilecek hale geldi. Bilgisayar destekli akışkanlar dinamiği hesaplamalarını (CFD) yaparak planlarımızı teyit ettik, pervane üreticileri ile birlikte çalıştık. Ççok ciddi çalışmalar ve araştırmalar yaptık.” dedi.

Toledo, hız ve nefes kesici tasarımlar konularına hiç de uzak bir isim değil. Geçmişte America’s Cup yelkenli yarış teknelerinin tasarımı ile ilgilenmiş ve teknoloji, malzeme ve inşa metotları konusundaki bilgi birikimini yeni motoryat projesine taşımış. Barracuda Yacht Design, konsept proje üzerinde çalışmaya 3 yıl önce başlamış. Aynı America’s Cup yelkenlilerinde olduğu gibi, yapımda emprenye edilmiş karbon fiber malzeme kullanılarak yüzde % 15 tasarruf sağlanacak.

Barracuda Yacht Design..

Süperyat projesinde ağırlığı mümkün olduğunca düşük tutmak için, tüm gövde ve üst yapı önceden emprenye edilmiş karbon elyaftan inşa edilecek. Bunun yanı sıra güverte donanımları özel olarak titanyumdan üretilecek. Diğer süper hızlı yatlarda gaz tribünleri tercih edilmesine rağmen, konsept projede bir dizel tahrik sistemi kullanılarak bakım masraflarını azaltmak amaçlanmış.

Dünyanın en hızlı yatının şimdiki rekoru, 70,1 knot hız ile kaydeden 41,4 metre uzunluğundaki Izar süperyat Foner’e ait bulunuyor. Barracuda Yacht Design tasarımı tek gövdeli yat, 70 knot hıza çıkabilecek ve bu noktadan sonra konuşlandırılacak çift kanat ile de 75 knot üstünde bir rekor kırması bekleniyor.

Dünyanın en hızlı yatı olması amaçlanan konsept projede hıza odaklanılmasına rağmen, üstte geniş bir güneşlenme güvertesi, korunaklı bir kokpit, lüks bir flybridge ile bu boyuttaki bir yatta beklenebilecek tüm konfora tavizsiz yer verilecek.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder