Satılık Tekneler

Filter
Selected
Yacht Type
Make
Corporation Details

Azzurro Yatçılık A.Ş.

About US

Azzurro Group of Companies founded on September 17, 2012 is a young and innovative company which is in service of design and manufacture of catamaran boats, real estate and hotel investments and gymnasium partnerships. Despite all, design and manufacture of catamaran boats is the core business of the company.

Although the company is only 3 years old, functional luxury design, latest technology and 25 years of experience, lie behind the success achieved. The founder of Azzurro is a young businessman who participated in 110 offshore races since 2004 and did master’s degree in Yacht Design at Politecnico di Milano University in Italy.

The company that attended to Istanbul International Boat Show with ZR model which was designed in Italy, signed sales  agreements  with 6 countries. The market recognition of Azzurro which has sales agreements with 12 countries as a result of the following deals, reached a satisfying level in USA, Canada, Scandinavian countries and GCC countries. Azzurro aims to take a more active part in European and Turkish markets with the classical model ZR and new A50 model designed especially for the 3rd establishment anniversary. 

 

HAKKIMIZDA

17 Eylül 2012 tarihinde kurulan Azzurro Şirketler Grubu, tekne tasarımı ve üretimi, gayrimenkul ve otel yatırımları, spor salonu ortaklığı gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren genç ve yenilikçi bir Türk şirketidir. Bu farklı faaliyet kollarına rağmen şirketin temel yapı taşını katamaran sürat tekne tasarımı ve üretimi oluşturmaktadır. Henüz 3 yaşında bir firma olmasına rağmen, elde edilen başarının ardında, 25 yıllık sektörel  tecrübenin, fonksiyonel lüks tasarım ve son teknoloji ile harmanlanması yatmaktadır.  Firma Yönetim Kurulu Başkanı, 2004 senesinden günümüze kadar,  110’u aşkın Offshore yarışına katılmış, İtalya’daki Politecnico di Milano Üniversitesi’nde Yat Tasarımı Yüksek lisansı yapmış genç bir iş adamıdır.

Markanın sembolü haline gelmiş olan, İtalya’da tasarlanan ZR modeli ile Uluslararası İstanbul Boat Show’a katılan firma, ilk etapta 6 ülke ile satış anlaşması imzalamıştır. İlerleyen süreçlerde yapılan anlaşmalar neticesinde, şuan toplam 12 ülke satış anlaşması olan Azzurro’nun, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İskandinav ülkeleri ve körfez Arap ülkelerindeki bilinirliği oldukça iyi seviyelere ulaşmıştır.  Azzurro, kuruluşunun 3. yıldönümüne özel tasarlanan yepyeni modeli A50 ve klasikleşmiş modeli  ZR ile, Avrupa ve Türkiye pazarlarında da daha etkin rol almayı hedeflemektedir. 

 

 

  • Contact Information
  • Makes
  • Brochure
  • Gallery
  • Video
  • Campaigns
Web site: www.azzurro.com.tr
Country Türkiye
City İstanbul
Phone 02164650099
Cell Phone 05323082600
Address Kemalettin Tuğcu Sokak Koç Apt. No:15 / 29 Çengelköy - Üsküdar
Compare my selected
Command item
  
Ad No BaşlıkLocationDatePrice
No Records Found.
Equipment Ads
Command item
  
Ad No TitleLocationDatePrice
No Records Found