Satılık Tekneler

Azzam Süperyat
21.04.2015 Azzam Süperyat
2013 yılının Temmuz ayında dünyanın en büyük özel yatı olarak denize açılan 600 milyon dolarlık ‘Azzam’, 180 metrelik boyu ile ''dünyanın en uzun yatı'' unvanını almıştı. O tarihten bu yana da tonaj olarak, en büyük özel yat olduğu düşünülüyordu. Geçtiğimiz hafta gerçek brüt tonajının açıklanması ile, dünyadaki tonaj sıralaması tahminler ile değil, doğru veriler ile yeniden şekillendi. Azzam tonaj olarak dünyanın en ağır süper yatı değilmiş!

Azzam Süperyat

Bu güne kadar yapılan tahminlerde Azzam süperyatının 18.000 ton ağırlığında olduğu ifade ediliyordu. Ancak, yapılan açıklamada Azzam süperyatının 13.136 ton olduğu kayıtlara geçti. Bremen’deki Lürssen tersanesinde üretilen bir başka en tonajlı süperyat olan Al Said'in, unvanını korumaya devam ettiği tescillendi. Al Said'in tonajı 15.850 ton.

Azzam Süperyat-1

Geçtiğimiz hafta haberini yatvitrini.com okuyucuları ile de paylaştığımız, Alman Lürssen tersanesinde 150 metre üstü uzunluğa sahip bir başka süperyat, inşası devam ettiği havuzdan sahibine teslim edilmek üzere denizlere açıldığında, gerçek bilgileri gün ışığına çıkacaktır. Yeni dev süperyatın, uzunluk açısından Azzam veya tonaj açısından Al Said süperyatlarına karşı rekabeti merakla bekleniyor. Gelecek 12 ay içinde sahibine teslim edilmesi beklenilen yatın, bilgilerinin de ne zaman netleşeceği gizemini koruyor.

Azzam süperyatı denizlere açıldığında, Rus iş adamı Roman Abromoviç’in 163.5 metrelik yatı Eclipse’i geçerek dünyanın en büyük megayatı unvanını ele geçirmişti. 

Azzam Süperyat-2

94 bin beygir güce sahip motorları ile, seyir hızı olarak 30 knot veriye sahip olan Azzam, sahibine teslim edilmeden yapılan testlerde Kuzey Denizi'nde 31,5 knot hıza ulaşmıştı. Bu değer ile de, 150 metre üstü uzunluğa sahip süperyatlar arasında, ''en hızlısı'' olarak bir başka unvana da sahip olmuştur. Azzam süperyatının bir başka özelliği ise, bu kadar yüksek hıza çıkmasına rağmen, sığ sulardaki seyir kabiliyeti.

Şık ve zarif hatlarıyla son yıllarda adından fazlasıyla söz ettiren Azzam, halen İspanya’nın Tarragona kentinde bağlı duruyor. 
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.