Satılık Tekneler

“Ataköy Mega Yat Limanı” inşaatı mühürlendi
28.10.2016 “Ataköy Mega Yat Limanı” inşaatı mühürlendi Ataköy’de deniz doldurularak, 1 milyar 500 milyon liralık yatırımla inşa edilen “Ataköy Mega Yat Limanı” projesi hakkında, yürütmeyi durdurma kararı çıktı. İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alınan ruhsata rağmen inşaatın durdurulmasına karar verdi. Bakırköy Belediyesi zabıta ekipleri inşaatı mühürledi.

Ataköy Mega Yat Limanı

10 futbol sahası büyüklüğünde, 140 dönüm doldurulmuş alanın üstüne konferans, kongre merkezi, restoranlar ve yaşam alanları inşa ediliyordu. Mega yat limanı ile birlikte dolgu alanda, 3 katlı ticaret ve eğlence merkezi, iki katlı lokanta ve gazino, iki katlı kongre merkezi, 5 katlı yönetim ofisi, 5 katlı tekne satış ofisi, 724 ve 320 araçlık açık otopark, 5 ayrı yerde 32 araçlık açık otopark, tekne onarım ofisleri ve yüzme havuzları yer alacaktı. 2005 yılında Ataköy Marina, Ataköy Otelcilik ve Ataköy Turizm adları ile Dati Holding çatısı altında birleşen üç şirket, 2038 yılına kadar bölgenin üst yönetim hakkına sahip olunca, devasa bir projeyi hayata geçirmek için çalışmalara başlamıştı.
Dati Holding, inşaatlara başlamak için ilk önce Bakırköy Belediyesi’ne ruhsat başvurusu yapmıştı. Bakırköy Belediyesi ise başvuru süresi içinde ruhsat vermeyince Dati Holding, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurarak, 15 Ağustos 2016 tarihli ruhsatları almıştı.

Ataköy Mega Yat Limanı2 Ataköy Mega Yat Limanı3

Bakırköy Belediyesi ise, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilen ruhsatı mahkemeye taşımıştı. Bakırköy Belediyesi ruhsat iptali için mahkemeye; “Yapı ruhsatı verme yetkisi belediyemizde olması gerekirken, 564 ada 142 parsel yanı diye parseli belli olmayan bir yere ofis ve iş yeri olarak iki ay içinde yetkili idarelerce ruhsatlandırma yapılmaması bahane edilerek yapı ruhsatının tanzim edilmesi hukuka uygun değildir” itirazında bulunarak dava açtı.

Ataköy Mega Yat Limanı4

İstanbul 4. İdare Mahkemesi dava konusu ruhsatların tümünün okunaklı bir şekilde ikinci kez istenilmesine, ruhsatların yasal dayanağı ve sebep unsurlarının tüm bilgi ve belgelerinin tekrar istenilmesine karar vererek yürütmeyi durdurma istemini kabul etti. 26 Ekim 2016 tarihli kararda şöyle denildi; “Davalı idareye kararın bildirim gününü izleyen günden başlayarak 10 gün süre verilmesine, davanın durumu ve olayın niteliği gereği yürütmeyi durdurulması isteminin ara kararı cevabı yerine getirildikten veya verilen süre geçtikten sonra, yeniden karar verilinceye kadar kabulüne karar verildi.”

Ataköy Mega Yat Limanı5  Dati Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, toplam maliyeti 1,5 milyar lira olan proje ile ilgili şu açıklamayı yaptı; “Yaklaşık 6 bin kişiye istihdam yaratılacak. Kıyı alanları tamamen halka açık olacak. Etrafı duvarlarla çevrili bir site yapmıyoruz. Bakırköy ilçesinin bir parçası olan bir semt kurguluyoruz. Bunu da tüm kurallara uyarak yapıyoruz. Sadece Türkiye değil dünya ölçeğinde ses getirecek bir proje olduğunu düşünüyoruz. Bakırköy’ün ve İstanbul’un değerine de ciddi bir değer katacağımızı düşünüyoruz.’’  
Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı; “Hukuk neye hükmediyorsa yerine getiriyoruz. Kamu yararı olmayan hiçbir projeye ruhsat vermedik. Burada irademiz dışında ruhsatları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verdi. Ruhsat vermedik üstüne de dava açtık. Yargı bizi haklı buldu. Yürütmeyi durdurma kararı çıktığı günde inşaatları mühürledik. İlçemizde kamu yararı olmayan hiçbir projenin yanında yer almayacağız.”YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder