Satılık Tekneler

Asya Yat Pazarında Büyük Gelişme
11.02.2016 Asya Yat Pazarında Büyük Gelişme
Son yıllarda Asya, giderek büyük bir yat merkezi haline geldi. Tayvan bu büyümenin merkezi konumunda ancak, son zamanlarda bölgedeki diğer ülkeler, özellikle Güneydoğu Asya’da motoryat sektörünün büyümesi dikkat çekici boyutlara ulaştı.

Asya’nın doğusunda ve Güneydoğu Asya’daki dolar milyonerlerinin artışı ile doğru orantılı olarak, yat sektörü de benzer bir büyüme izliyor. Güneydoğu Asya hala yatçılık sektörü için yeni ve keşfedilmemiş bir pazar. İşlerini büyütmek isteyen şirketler için büyük fırsatlar olmasına rağmen, sanıldığı kadar basit ve kolay değil. 

asya-marina

Bu bölgede nesiller arasında servet el değiştirmesi sonrasında, daha uluslararası düşüncelere sahip ve lüks içinde yaşayan genç nesiller, yatçılık sektörünün yükselen ivme kazanmasına neden oluyorlar.  Bu yüzden Asya yat pazarını incelemeye aldık..

Çin’de 2016 yılında bariz şekilde ortaya çıkan ekonomik duruma rağmen, bölgeye odaklanan oyuncular uzun vadeli fırsatlara inanıyorlar. Çin pazarının henüz olgunlaşmamış olması ve çok nadir büyük yatlar satın alınsa da bu pazarın geleceğinin çok etkili olacağı düşünülüyor.
 
Güneydoğu Asya egzotik ve güzellik dolu adaları ile ünlüdür. Bu alanlar aynı zamanda dünyanın en iyi dalış ve balıkçılık bölgesidir. Tüm bu faktörler  brokerlik ve yeni yat yapımı konusunda ilerlemeler için fırsatlar yaratıyor.

asya-yat

Bölgede çalışmalarını arttıran  ve bir şekilde yürüten dünyanın önde gelen broker firmalarının konu hakkındaki görüşleri ise, bölgenin öneminin yanı sıra sıkıntılarını ifade ediyor.

Burgess Asya Bölgesi Başkanı Jean-Marc Poullet; “Yavaş ama emin adımlarla, Asya müşterilerinin yatlarımıza karşı artan bir ilgisini görüyoruz. Asya bölgesinin, bizim segmentimizdeki yatlar için, charter pazarının da giderek daha popüler hale geleceğini düşünüyoruz” diyor.

İngiltere ve Amerika Birleşik Devletlerindeki tersanelerin kapanması ve el değiştirmelerine karşın, Asyalı rakipleri çok düşük operasyon maliyetleri sayesinde gelişme içindeler. Buradaki gelişmenin dünyanın diğer bölgelerindeki ekonomik krizin etkilerinden daha fazla büyümesi de bir başka gerçek. 

Northrop&Johnson Asya Pazarlama Koordinatörü Juliette van Bueren; “Asya'da yat kiralama sektörü hala ilk aşamalarında, ancak bölgeyi ziyaret eden yelken ve motoryat sayısında da büyük bir artış gördük. Avrupa'dan ve Amerika’dan, Akdeniz veya Karayipler dışında yerler arayan müşterilerimizin daha fazla ilgisini görüyoruz. Aynı şekilde Asyalı müşterilerin de Monako, Cannes ve St. Tropez gibi dünyanın ünlü yerlerindeki taleplerinde de artışları gözlemliyoruz” diyor.

yacht

Bölgede, Endonezya, Tayland ve Burma da en popüler charter yerler arasında gösteriliyor. Bölgedeki yat endüstrisinin istikrarlı ve tahmin edilenin üstünde büyüme göstermesi, Güneydoğu Asya’nın daha da popüler olmasını sağlıyor. Ancak, farklı ülkelerdeki marina gibi altyapı eksikleri ile ülkelerin farklı devlet kanunları sorunlar oluşturuyor. 

Güneydoğu Asya’daki fırsat, günümüzde bazı dikkatli adımlar atarak bölgeye girmek için doğru zaman olabilir. Farklı ülkelerdeki sorunlar ve engeller uzun vadede avantaja çevirilebilir. Diğer ülkelerde fırsatları gördüklerinde, kısa zamanda kanuni düzenlemeleri yapacaklardır.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.