Satılık Tekneler

Asterisk, Dünya Şampiyonası’nda Corinthian 1.’si
21.10.2014 Asterisk, Dünya Şampiyonası’nda Corinthian 1.’si

Asterisk BSC, San Francisco’da düzenlenen Rolex Farr 40 Dünya Şampiyonası’nda Corinthian sınıfı birincisi oldu! 4 gün boyunca yapılan 7 yarışın sonunda BSC (Bodrum Sailing Center) destekli Türk ekip Asterisk, iki profesyönelli ‘Corinthian’ ekipler arasında en iyi sonuçları alarak Türkiye’ye kupayla dönmeyi başardı.

Farr 40 -Asterisk

7 farklı milletten 19 ekibin verdiği Dünya Şampiyonası mücadelesinde
Asterisk BSC, Hasip Gençer dümenciliğinde ve Levent Özonur taktisyenliğinde yarıştı. Uluslararası One Design Farr 40 sınıfı tarihinde ilk defa bir Türk yelkenci taktisyen sıfatıyla yarışarak tarihe geçti. 3 yıldır Farr 40 filosunda ‘Türk ekip’ hedefinde bir adım daha atan, 8 Türk yelkencinin oluşturduğu Team Özonur Ahmet Baras, Efe Sezik, Baran Öneren, Eda Tozan, Hakan Karakaplan, Efe Karakaplan, Mikkel Rossberg, Rod Dawson, Hasip Gençer ve Levent Özonur ile yarışlardan beş gün önce San Francisco’daydı.

Farr 40- worlds-2014- sanfrancisco

Sınıf kuralında ekipler 3. seviye lisanslı profesyönel maksimum 4 yelkenci yarıştırabilirken, bu sayıyı 2’de tutanlar ‘Corinthian’ olarak ayrı bir klasmanda da yer alıyorlar. Bu yıl Corinthian olarak yarışan
Asterisk BSC, bir ay içinde ikinci defa San Francisco’ya gitmiş oldu. Türk ekibimiz eylül ayında yapılan Rolex Big Boat Series’de 9. olmuştu.  

Corinthian sınıfta birinci olarak dünya şampiyonu sıfatını alan Asterisk genel klasmanı 12. sırada tamamladı. 2014 Rolex Farr 40 Dünya Şampiyonası’nı ise Amerikalı Plenty kazandı. Dünyaca ünlü olimpik madalyalı yelkenci Terry Hutchinson taktisyenliğinde yarışan Plenty, yedi yarışın dördünü kazanarak haftayı domine etti. İkinci Avursturalyalı Estate Master, üçüncü ise geçen yılın dünya şampiyonu, İtalyan Enfant Terrible oldu.

Asterisk- Farr 40

Yarışların ilk iki günü rüzgar beklenenin üzerindeydi. 25 knot’lara kadar varan rüzgar şiddetinde ikinci günün ilk yarışını Asterisk üçüncü bitirdi ve haftanın en iyi derecesini yaptı. Üçüncü gün ise sıfır havada denize çıkan ekiplerin beklediği rüzgar birtürlü gelemeyince yarış yapılamadı. ‘Rüzgarsızlık korkusu’ son günde Farr 40 filosunun peşini bırakmadı ancak ilerleyen saatlerde Pasifik Okyanusu’ndan gelen hava yüzleri güldürdü ve şampiyona 7 yarış ile tamamlanmış oldu.

Farr 40- worlds-2014- sanfrancisco


2014 Rolex Farr 40 World Championship resmi sonuçları TIKLAYINIZ.


EFE SEZİKYASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.