Satılık Tekneler

Antalya Serbest Bölge Rekora Koşuyor
02.01.2017 Antalya Serbest Bölge Rekora Koşuyor Türkiye’nin lüks süperyat yapımındaki lideri Antalya Serbest Bölge’de, bu yıl toplam 35 yat projesi tamamlanarak sahiplerine teslim edildi. Geçen yıl 83 milyon dolar olan yat ihracatı geliri ise, bu yıl % 63 artarak 135 milyon dolara yükseldi.

ASBAŞ

Antalya Serbest Bölge’de bu yıl denize indirilip sahibine teslim edilen lüks yat sayısı 35’e yükseldi. Bu yatların toplam satış değerinin 135 milyon dolar olduğunu açıklayan ASBAŞ Genel Müdürü Zeki Gürses, 2015 yılı içinde denize indirilen yat sayısının 38 olduğunu, ancak metre ve gelir anlamında 2016 yılının, geçen yılın çok üzerinde değerlere ulaştığını kaydetti.

Geçen yıl denize indirilen 38 yatın toplam metre uzunluğunun 583, gelirinin ise 83 milyon dolar olduğunu belirten Zeki Gürses, bu yıl 35 yatın toplam uzunluğunun 766 metre ve gelirinin de yüzde 63 artışla 135 milyon dolar olduğunu söyledi.

sarp 46

2016 yılında üretilen lüks yatların 10 metreden başlayıp 60 metre uzunluğa kadar değiştiğini açıklayan Zeki Gürses, bu yatlar arasında Alia Yachts firmasının, İngiliz iş adamı müşterisi için imal ettiği ve uzunluğu 60,2 metre olan 30 milyon dolarlık “Samurai” ve Sarp Yachts firmasına ait 22.5 milyon Euro değerindeki “Sarp 46” adlı lüks yatların bulunduğunu da söyledi.

vosmarin

Bu yıl dikkat çeken yatlar arasında Alia Yatçılık’ın 41 metrelik ‘Rüya’, Vosmarin tersanesinin Mayıs ayında teslim edilen 40,10 metrelik ‘Moss’ adlı çelik gövde yelkenlisi, Damen Yatçılık’ın 53 metre ticari taşımacılıkta kullanılan teknesi, Ares Yatçılık’ın 24 - 34 metre boylarındaki sahil güvenlik tekneleri de dikkat çekiyor.

Moss

2016 yılında Antalya Serbest Bölge’de önemli bir ilk de yaşandı. ARC Yatçılık tarafından tamamıyla güneş enerjisiyle çalışan lüks yat üretildi. ‘Solarwave 62’ adlı 19 metrelik karbon-elyaf malzemeden üretilen ve kamaralarından salonuna lükste sınır tanımayan katamaran yatın üstü, güneş panelleriyle donatıldı. Aküler tamamıyla dolu haldeyken denizde 20 saat kesintisiz yol alabilen lüks yat, yakıt yerine güneş enerjisi kullandığı için denizi de kirletmiyor.

Bu yılki yat satışlarının ise ABD, Hollanda, İngiltere, Katar, Romanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Panama gibi ülkelere yapıldığı dile getirildi.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder