Satılık Tekneler

America’s Cup’a Bisikletçiler Hükmedecek
15.02.2017 America’s Cup’a Bisikletçiler Hükmedecek Yeni Zelanda ekibi Emirates Team New Zealand, daha önce görülmemiş bir yönteme başvuruyor. Yeni America’s Cup katamaranı AC50’nin resmi lansmanını yarın gerçekleştirecek olan Emirates Team New Zealand, yeni katamaranlarında hidrolik basıncı elle çevrilen vinçlerle değil, ayaklarla çalışan pedallarla üretecek. 

America’s Cup’a Bisikletçiler Hükmedecek

Bermuda’da yarışacak AC50 katamaranın deneme seyirlerini sürdüren Emirates Team New Zealand, foil kanatları ve wingsail ana yelkeni kontrol etmek için gerekli olan gücü, 2012 Olimpiyat bronz madalyalı bisikletçi Simon van Velthooven’in bacak gücüyle elde edecek. Takım, 28 yaşındaki bisikletçiyle sözleşme imzaladı. Emirates Team New Zealand’ın yeni AC50 katamaranında, diğer takımlardaki kollarla çevrilen vinçler yerine 4 bisiklet selesi ve pedallardan oluşturulmuş bir sıra yer alacak. 

Emirates Team New Zealand’ın rakibi, son America’s Cup’ın galibi Oracle Team USA’in açıklamasına göre; bir vinççi 25 dakikalık bir yarışta 300 watt güç üretebiliyor. Laktik asitin kaslara hücum etmesine kadar geçen 40 saniyelik bir periyotta ise, 8z kişilik vinç ekibi toplam 2 beygirlik (yaklaşık 1000 watt) güç üretebiliyor. 

America’s Cup’a Bisikletçiler Hükmedecek.

Emirates Team New Zealand’ın 2003 senesinde yaptığı bir çalışmada ise, doğru tekniğin kullanıldığı vinç çevirme pozisyonunda en yüksek eforun, 5 saniye boyunca 550 watt olarak elde edilebileceği sonucunu ortaya çıkarmıştı. 

Dünyaca ünlü İsviçreli bisikletçi Fabian Cancellara, 55 dakika süren Olimpiyat altın madalya performansında 15 dakikadan biraz fazla sürede 435 watt güç ürettiğini rapor etmişti. 

America’s Cup’a Bisikletçiler Hükmedecek..

İki defa Olimpiyat altın madalyalı kürekçi Eric Murray ise, ergo’da (kürek aleti) 5 km dünya rekorunu 14 dakika 56 saniyeyle kırarken, ortalama 480 watt güç ortaya çıkarmıştı.

Tüm bu istatistikler ortaya döküldüğünde, geleneksel vinç sistemlerinin uzun süreli periyotlarda daha verimsiz olduğunu görülüyor. En kesin cevabın ise, bisikletçilerle güç üreten AC50'nin sudaki performansı ortaya çıkaracak.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder