Satılık Tekneler

Amatör Denizci Belgesi (ADB)
12.03.2015 Amatör Denizci Belgesi (ADB)

ADB, “Amatör Denizci Belgesi”nin kısaltmasıdır. Kişilerin denizde spor ve gezi amacıyla tekne kullanabilmek için sahip olmaları gereken bir belgedir. “Amatör Denizci Belgesi”nin kısaltması olan ADB’nin İngilizcesi Certificate of Competence For Operators of Pleasure Craft. Bu belgeyi alabilmek için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın açmış olduğu zorunlu eğitime ve Gemi Adamları Sınav Merkezi tarafından yapılan sınavlara katılıp, başarılı olmak gerekmektedir. Sınavlar duyurulan tarih, zaman ve merkezlerde, çevrimiçi bilgisayar başında yapılmaktadır.

Amatör Denizci Belgesi; ticari amaç olmaksızın münhasıran gezi, eğlence, spor ve amatör balıkçılık gibi faaliyetlerde kullanılan, ulusal standarta göre ölçüldüğünde boyu (LH) "2,5 metreden küçük ve 24 metreden büyük" olmayan, mülkiyeti gerçek kişilere veya faaliyet konusu su sporları olan dernek veya vakıflara ait tekneler ile, bu şartlardan bir veya birkaçını haiz olmamakla birlikte, bağlama kütüğüne kayıtlı olup özel tekne ruhsatnamesi almış olan tekneleri, özel tekneleri kullanmak için yönetmelikte aranan şartları sağlayan kişilere verilen belgedir. Ancak bu belgeye sahip olan kişiler; sadece özel tekneleri kullanabilirler. Özel tekneler, bölge, mesafe ve zaman sınırı olmaksızın, en az Amatör Denizci Belgesi veya gemici ve üstü yeterlik belgesi sahibi bir kişinin sevk ve idaresinde seyreder. 

Sınav başvurusu onaylanan adaylar sınav yerine ait randevu takvimindeki günlerde, sınav saatini kendileri seçerler ve sınava bilgisayar ortamında girerler. Amatör Denizci Belgesi sınavına giren her adaya çevrimiçi sınav sisteminde atanan en az 50 soru yöneltilir ve bunları 60 dakikada cevaplamaları istenir. Sınavda  başarı notu 100 üzerinden 60 puandır.

Amatör Denizci Belgesi

Amatör Denizci Belgesi alabilmek için adayın 14 yaşını tamamlamış olması gerekir. Aday, sınava velisi/vasisi tarafından örneğine uygun düzenlenmiş noter onaylı “muvafakatname” ile girer. Yaşı 14–18 arasında olan kişi,Amatör Denizci Belgesi ile boyu 7 metreden kısa, sürati saate 7 deniz milinden (knot) az tekneleri kullanabilir. 16 yaşından küçük ADB sahibi kişiler, boyu 7 metreden, sürati saatte 7 deniz milinden fazla olan özel tekneleri sevk ve idare edemezler.

Amatör Denizci Belgesi ile motor beygir gücü 10 HP ve daha fazla olan özel tekneleri ve turizm mevzuatı uyarınca belgelendirilmiş, ticari faaliyette bulunmaksızın gezi ve sportif amaçlı olarak, mürettebatsız (bare-boat) kiralanan ticari yatları kiracı sıfatıyla kullanabilirsiniz. Motor BG 10’dan az olan özel tekneleri kullanmak içinAmatör Denizci Belgesi gerekmez.

Amatör Denizci Belgesi ile ticaret amacıyla çalışan/çalıştırılan tekne kullanılamaz. Yolcu motoru ve avlanma ruhsatlı balıkçı teknesi ticaret amacıyla kullanılan teknelerdir. Bunları kullanabilmek için “Gemiadamı Yeterlik Belgesi” sahibi olmanız gerekir.

Amatör Denizci Belgesi süresizdir. Ancak idare; sağlık durumlarından kuşku duyulan ya da hasta oldukları bildirilen amatör denizcilerden, sağlık durumlarının tekne kullanmalarına engel olup olmadığının belirlenmesi amacıyla, sağlık yoklamalarının yenilenmesini her zaman isteyebilir.

Özel Teknelerin Donatımı ve Kullanacak Kişilerin Yeterlikleri Hakkında Yönetmelik gereği, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye'de oturma izni almış olan yabancı uyruklular, Sınav Rehberi'nde belirtilen şartları sağlamaları halinde Amatör Denizci Belgesi alabilirler. Özetle söylemek gerekirse, KKTC vatandaşları hariç diğer yabancı uyrukluların Amatör Denizci Belgesi alabilmeleri için, Türkiye'de oturma izni almış olmaları gerekmektedir.

KMT kısa mesafe telsiz kelimelerinin kısaltılmışıdır. Belgenin ülkemizdeki adı, Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Yeterlik Belgesi’dir. Uluslararası mevzuatta adı SRC’dir (Short Range Certificate). Teknenizde bir VHF telsiz cihazı varsa, bu cihazı kullanabilmek için KMT sahibi olmanız gerekir. KMT sınavla alınır. Sınavlar Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılacaktır. KMT sınavına girecek adayın 17 yaşını tamamlamış olması gerekir. Aday sınavı başarsa da 18 yaşını tamamlamadan belgesini alamaz.yatvitrini.com

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder