Satılık Tekneler

Alüminyum ve Yat Endüstrisi
09.09.2016 Alüminyum ve Yat Endüstrisi Tüm dünyada alüminyum yat pazarında büyük bir çekişme yaşanıyor. Dünyanın önde gelen pek çok yat üreticisi, bugün alüminyum malzeme kullanarak en mükemmel yatları üretmenin arayışına girmiş durumda. Google’da “aluminium boat company” yazarak bir araştırma yaptığınızda, karşınıza ABD’de ve Avrupa’da pek çok firma çıkıyor. Türkiye’de ise, alüminyum yat üretimi konusunda çalışmalar yapan sadece bir kaç firma bulabiliyorsunuz.

Alüminyum ve Yat Endüstrisi

Dünya yat üretim endüstrisinde büyük değişimler yaşandı. Diğer yandan da havacılık ve otomotiv endüstrisinde, alüminyum malzemeye artan talep ve fiyatlarda düşüş görülmekte. Alüminyum, fiyatlarında son yılda büyük değişimler yaşanmaması sonucunda, yat üretiminde tercih edilir malzeme oldu.

Nerede ise 100 yıldan beri gemi ve yat üretiminde kullanılmasına rağmen, özellikle son 10 yıl içerisinde ticari ve lüks yatlarda alüminyum kullanımı artış gösterdi. Alüminyum, ilk yıllarda özellikle askeri, resmi ve benzer kullanımlar için rezerve ediliyordu, daha sonralarda ise fiyatındaki ani değişimler nedeniyle tercih edilmeyen bir malzeme olmuştu. Şimdilerde, petrol fiyatlarının dengesizliği, verimli enerji kullanımı ve çevresel etkilerin azaltılması amacıyla her türlü taşıtta tercih edilir malzeme oldu. Alüminyum fiyatlarının dengeli seyre geçmesinde önemli bir başka etki ise, geri dönüşüme verilen önemin son yıllarda artmasıdır.

Alüminyum ve Yat Endüstrisi-2

Dünyadaki alüminyum üretimini araştırdığınızda karşınıza çok ilginç bilgiler çıkıyor. Çin bugün 2000 yılına göre 15 kat daha fazla alüminyum üretiyor. Bu inanılması zor büyüme, onları şimdilerde dünyanın en büyük alüminyum üreticisi konumuna getirmiştir. Günümüzde alüminyum, kolay erişilebilir olmuş durumdadır. Havacılık sanayi, otomotiv sanayi ve tabii ki yat endüstrisi, alüminyum malzemeye daha çok talep gösteriyor ve sonucunda da üretim artıyor.

Alüminyum ve Yat Endüstrisi-3

Bugünkü alüminyum üretimini, savaş yılları olan 1933 ile 1944 arasındaki dönem ile karşılaştırdığımızda 14 kat daha fazla olduğunu görüyoruz. 1945’den 2000 yılına kadar üretim 10 kat büyüdü ve yıllık 20.000 metrik ton civarında bir seviyeye ulaştı. Bugün sadece Çin, 30.000 m/t üretiyor ve tüm dünyanın üretimi ise yaklaşık 60.000 m/t seviyesine ulaşmış durumda.

Alüminyum ve Yat Endüstrisi-4

2000’li yılların başında dünyanın alüminyum üretim lideri olan Kuzey Amerika ülkeleri, o dönemde dünya üretiminin 1/3’ünü yaparken bugün ancak 1/13’ünü üretiyorlar. Diğer yandan Çin ise, o zamanlar dünya üretiminin 1/7’sini üretirken, bugün toplam üretimin yarısını tek başına yapıyor. Yine Çin 2009 yılında 13.000 m/t üretim yaparken, bugün üretimini iki katın üstüne çıkartarak 30.000 m/t üretiyor.

Alüminyum ve Yat Endüstrisi-

Alüminyum, talebin artması ile dengeli bir pazar elde eden malzeme olarak daha çok tercih edilecektir. Güçlü alaşımlar geliştirilmesi sonrasında da alüminyum mimaride, kara, deniz ve hava taşıtlarında, uzay programlarında, ambalaj sanayinde ve bugün tahmin edemeyeceğiniz pek çok yerde kullanılacaktır.

H. Emre Güler
Metalürji Mühendisi


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 

Bence bu makale 20 yıl geç yazılmış. Ama Aluminyum üreticilerinin yüzünü güldürmüştür. Devir Karbon fiber devri, hep daha ileriye bakalım. Bırakalım aluminyum hammalığını Çin yapsın, siz söylüyorsunız zaten gelişmiş ülkelerin 1/3 ten 1/13'e düşmüş pazar payları.. avrupa pazarına bu kadar yakınken bizi dahada uzaklaştırmayın. Keşke karbon fiber üzerine de bir araştırma yapsaydınız, o zaman görüceksinizki aynı ulaşım araçlarının önde gelen üreticileri, artık üretim hatlarını aluminyumdan karbon fibere çevirmeye başladılar. Bunda birbiriyle yarışıyorlar!. Ülkemizde bayrağı taşıyanların başında İzmir Belediyesi ve karbon fiber deniz otobüsleri en güzel örneği, çok uzaklara veya yukarılarda (boeing ve airbus'ta) aramaya gerek yok :) size iyi mühendislikler dilerim.

Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.