Satılık Tekneler

Aliağa Projesine Onay
27.04.2015 Aliağa Projesine Onay
Aliağa'da, 130 yat üreticisinin faaliyet göstereceği yat üretim merkezi projesi bakanlık tarafından onaylandı. Proje tamamlandığında, İzmir 3 bin kişiye istihdam sağlayacak ve üniversite öğrencilerinin staj imkanı bulacağı, Avrupa'nın en büyük megayat üretim merkezine kavuşacak.

Aliağa Projesine Onay

İzmir'in liman ve gemi söküm bölgesi olarak gelişen ilçesi Aliağa Çaltıdere'deki, 1200 dönümde 130 yat üreticisinin faaliyet göstereceği, büyük bir yat üretim merkezi yapmak için harekete geçen S.S. İzmir Tekne ve Yat İmalatçıları Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi'nin (YATEK) projesi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından onaylandı.

Çaltıdere'de yat üretim merkezinin kurulacağı 1200 dönüm büyüklüğündeki araziyle ilgili kira sözleşmesi de Milli Emlak ile yapıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü'nün proje ile ilgili altyapıyı hazırladığını belirten YATEK Başkanı Aslan Bilgi, yat üretim merkezinin Türkiye'nin en büyük ve dünyanın sayılı merkezlerinden biri olacağını ifade etti.

Aliağa Projesine Onay-1

Kurulacak yat üretim merkezinin, Ege Bölgesi'nde sektörün önünü açacağını ifade eden YATEK Başkanı Aslan Bilgi; "Çaltıdere Yat Üretim Merkezi Projesi, tekne ve yat imalatında Türkiye'ye basamak atlatacak ve bölgeyi Kuzey Ege Limanlar ve Marinalar Projesi'nde olmazsa olmaz bir bölge haline getirecek. Buraya Avrupa'dan da megayatlar bakım için gelecek. 2 metre ile 80 metreye kadar yatların, teknelerin bakımı ve üretimi yapılacak. Kuru havuzu, kızak sistemi, travel lift sistemleri ile bot şov fuar alanının da olduğu, tekne ve yat sektöründe birinci tedarik adresi olacak" dedi.

Megayat üretiminde Türkiye'nin dünya liderliğine oynadığını ve dünyada üçüncü sırada yer aldığını belirten Bilgi; "Burası dünya çapında bir yer olacak. En az 3000 kişiye istihdam sağlayacak olan merkez, aynı zamanda gemi inşa mühendisliğinde okuyan öğrenciler için önemli bir staj alanı olacak" dedi. Bilgi bunun yanında, dolgu ve altyapı çalışmalarında da devletin katkılarını beklediklerini söyledi.

Aliağa Projesine Onay-2

Avrupa'nın en büyük megayat üretim merkezinin kurulmasıyla, küresel sermayenin Türkiye'yi ikinci el tekne hurdalığına dönüştürmek için oynadığı kirli oyunun da önüne geçileceğini belirten Bilgi; "Şu anda İzmir'de, merdiven altında dağınık ve denizle bağlantısı olmayan birçok yerde tekne üretimi yapılıyor. Devletimizin de büyük katkı koyduğu bu büyük proje, sektörümüz için kaçırılmaz bir fırsat. Her kesimin katkı koyması gerekiyor. Bu proje, yat imalatında dünyada üçüncü sırada olan Türkiye'nin, yükselişinin önüne geçmek isteyen küresel sermaye güçlerinin tuzağını da bozmuş olacak. Çünkü bu güçler, Avrupa ve Amerika'daki yat sektörünü krizden kurtarmak için, ellerindeki hurdaya çıkmış tekneleri Türkiye'de pazarlamaya çalışıyor. Türkiye'yi ikinci el tekne hurdalığına dönüştürmelerine izin vermeyeceğiz. Onların bu kirli oyununu bozacağız" dedi.

Aliağa Projesine Onay-3

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, projenin bakanlık tarafından onaylanmasının bölgenin gelişmesi açısından çok önemli olduğunu söyledi. Yat üretim merkezinin bir an önce faaliyete geçmesini isteyen Saka;"Olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Merkezin, planlı ve uygun bir şekilde yapılmasının bölgeye büyük faydası olacak. Buraya zanaatkarlar, firmalar gelir. Öğrencilerimiz için staj imkanı olur. En önemlisi de istihdama büyük katkısı olur" diye konuştu.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.