Satılık Tekneler

Alex Thomson’dan Yeni Rekor
25.11.2016 Alex Thomson’dan Yeni Rekor Alex Thomson’un bir başka Vendée Globe rekorunu kırdığı ve artık, 60 feet monohull yelkenli ile 24 saatte dünyanın en hızlı tek yelkencisi unvanına kavuştuğu açıklandı. Bu rekor, Thomson’un bu yıl ki Vendée Globe yarışında kırdığı ikinci rekor oldu. Thomson, ekvator’a 9 gün, 7 saat ve 3 dakikada ulaşarak, en hızlı ulaşan skipper unvanını elde etmişti.

Alex Thomson’dan Yeni Rekor

İngiliz yelkenci 24 saatlik süre içinde Vendée Globe rekorunu 535,34 deniz mili ile kırarak, en hızlı skipper unvanına sahip oldu ve böylece Francois Gabart’a ait rekor el değiştirdi. Fransız skipper, 2012 yılında 24 saatlik rekoru 534,48 deniz mili ile kırmıştı.

Ancak, dünya yelken hız rekorunun onaylanabilmesi konusunda resmi kural, bir önceki rekorun aşılması için gereken tam bir deniz mili.

Alex Thomson’dan Yeni Rekor2

Thomson’un medya ekibinin yaptığı duyuruda ve yarış organizatörlerince de teyit edildiği şekilde, 19 Kasım 2016 günü Alex Thomson 24 saat içinde 60 ft monohull yelkenlisi ile, en hızlı solo yelkenci unvanını kazandığı belirtildi.

19 Kasım günü sabah saatlerinde, Hugo Boss yelkenlisinin tam olarak tarif edilemeyen bir şeye çarpmasına ve sancak levhasını kırmasına rağmen  rekora ulaşıldığı açıklandı. Yaşanılan kaza ile ilgili olarak Thomson şöyle konuştu; “Çok hızlı bir gece sonrasında yelkenli ile çok yüksek bir düzeyde yol alıyorduk ve sonra birden teknede çok konforsuz hissetmeye başladım. Sabah erken saatlerde levhayı % 30 geri çekmiştim ve tutarlı bir esinti ile mükemmel gidiyorduk.

Alex Thomson’dan Yeni Rekor3

Universal saat dilimi 09:35’te aşağıya inmiş ve biraz kestirmeye çalışıyordum. Rüzgar 22 knot esiyordu, tahminen 24 knotta yol alıyorduk ki, büyük bir gürülrtü duydum ve tekne durdu. Yaklaşık 30 derece sancak tarafında döndü ve dümen attı.

Hızla güverteye çıktım, ana yelkeni gevşettim ve bir şeye çarptığımı hissettim. Dümeni yeniden ayarladım, tekneyi rüzgar altına aldıktan sonra sancak levhasına baktığımda kırıldığını gördüm. Levhanın diğer kısmını da geri çekerek, bu koşullarda yelken basmaya devam edeceğim. Rüzgar ve deniz koşulları uygun olduğunda hasarı daha net inceleyeceğim. Suyun yüzeyinde herhangi bir şey görmedim ancak, tekne bir şeyin etrafında döndü ve belirgin bir şekilde levhaya hasar verdi. Teknenin gövdesine içeriden baktığımda görebildiğim kadarıyla, herhangi iç yapısal hasar yok. Şu anda yola bu şekilde devam ediyorum.” diyerek tecrübeli skipper sözlerine son verdi.

Alex Thomson’dan Yeni Rekor4

22 Kasım 2016 günü 09:00 da (üniversal saat dilimine göre), Alex Thomson yarışta lider durumda bulunuyordu. 90 mil gerisinde ise Sébastien Josse ikincilikte yarışa devam ediyor.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.