Satılık Tekneler

Alaçatı Big Fish Turnuvası Sona Erdi
01.11.2016 Alaçatı Big Fish Turnuvası Sona Erdi ''Büyük Balığın Peşinde'' sloganı ve ''Yakala Bırak Yaşat / Catch & Release'' temasıyla ''En Büyük'' ve ''En Fazla'' balığı yakalamak için mücadele verilen turnuvanın son gününde, Espadon teknesinin yakaladığı 111 kg 185 cm büyüklüğündeki orkinos, Türkiye açık deniz balık avı turnuvalarında tutulan en büyük balık oldu.

Alaçatı Big Fish

2007 - 2015 yılları arasında ''Alaçatı International Fishing Tournament'' adıyla düzenlenen balıkçılık turnuvası bu yıl isim değiştirdi. “Alaçatı Big Fish” adını alan turnuva, “Büyük Balığın Peşinde” sloganıyla gerçekleşti. 27 - 30 Ekim’de Port Alaçatı Marina’nın ev sahipliğinde düzenlenen turnuvaya, iş ve sanat dünyasının tanınmış isimleri de katıldı.

Columbia PFG ana sponsorluğunda, Çeşme Belediyesi desteği ve Port Alaçatı Marina ev sahipliğinde gerçekleştirilen Alaçatı Big Fish Turnuvası’nın ilk gününde, 68 tekne en büyük balığı yakalayabilmek için sabah saat 07:00’de denize açıldı. Alaçatı ve Sığacık açıklarında, Yunanistan ve Türkiye karasularına altışar mil mesafedeki uluslararası sularda 400 milkarelik bir alanda gerçekleştirilen ilk gün avı, hava koşullarının pek elverişli olmamasına rağmen oldukça çekişmeli geçti.

Saat 17:00’de balıkların tartıya getirilmesinin ardından, Cumhuriyet Bayramı kutlaması gerçekleştirildi. 10. Yıl Marşı hep bir ağızdan söylendi.

Alaçatı Big Fish-2

Turnuvanın ilk gününe, ''Yakala Bırak Yaşat'' kategorisinde avlanan 135 cm büyüklüğündeki Mavi Kanat Orkinos (Blue Fin) damgasını vurdu. X-Shark teknesi tarafından yakalanan ve dünyada koruma altına alınmış olan Mavi Kanat Orkinos, başarılı bir şekilde doğal ortamına geri bırakıldı. ''Yakala Bırak Yaşat'' kategorisinde ilk üçe giren diğer ekipler ise, Tutya ve Rose ekipleri oldu. Turnuvanın ilk tutulan balığı olan ve tekne ekibinin Haşmet adını verdiği 2 kilo 100 gramlık palamut, sembolik olarak tartıya çıkınca izleyenler tarafından büyük tezahüratla alkışlandı. Tartıya çıkan ve Rose teknesinin yakaladığı iki Uzun Kanat Orkinos’tan (Albacore) biri 12 kilo 500 gram, diğeri 10 kilo 950 gram geldi.

Tekneler denizdeyken marinada ise çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Kılçıksız Balık ve Kahvaltıya Dair Her Şey kitaplarının yazarı, Araştırmacı Gastronom Süleyman Dilsiz’in Şef Dilek Yetkiner ile gerçekleştirdikleri ''Balık Üzerine Lezzetli bir Workshop'' balık tutkunları tarafından ilgiyle izlendi. Üç balık menüsünün yapılıp tüm katılımcılar tarafından tadılması sonucu ''Enginar eşliğinde Tarhanalı Balık Köftesi'' 2 en beğenilen menü seçildi ve Süleyman Dilsiz kitaplarını imzaladı.

Alaçatı Big Fish-3

Birinci günün karadaki bir başka etkinliği ise, ''Murat Bildirici ile Ahşap Balık Boyama Atölyesi'' idi. Daha sonra Kerimcan Kamal ile ''Güzel Kaybedenler Sohbeti'' ne geçildi. Sohbet ve kitap imza sırasında eşi Doğa Rutkay Kerimcan Kamal’ın yayında yer aldı. Balık tartısı için etkinliklere ara verildi. Ardından Columbia PFG’nin ev sahipliğinde Kapha Restaurant Şefi Sedat Arslan, lezzetleri ve Derya-Cenk canlı performansı ile Happy Hour saat 20:00'ye kadar sürdü. 

Tekneler ikinci gün ''Rastgelsin Kahvaltısı''nın ardından, sabah saat 07:00’de tekrar denize açıldı. Denize olta salınan ilk gün, hava muhalefeti nedeniyle sadece iki balığın gelmesi ve morallerin dip yapmasının ardından, ikinci gün havanın düzelmesiyle ve art arda gelen anonslarla hakem heyeti hangi tekneye yetişeceğini bilemedi. Bu yılın temasına uygun olarak ''Yakala Bırak Yaşat'' kategorisinde toplamda 20’ye yakın mavi kanat orkinos, bir adet de kılıç balığı doğal ortamlarına geri salındı. Sadece 3 - 5 balık kakıçlanarak kıyıya getirildi.

Turnuvayı saran heyecan dalgası yatıştıktan sonra ödül törenine geçildi. Single Fin Yellow’da düzenlenen tören, son 10 yılın en iyisi oldu.

Alaçatı Big Fish-4

En Büyük Balık Kategorisi: 
185 cm / Blue Fin - Mavi Kanat Orkinos - Espadon Teknesi / Berent Akdemir, Adnan Akdemir, Mark Benmayor, Sergen Sokullu ve Ömer Üçer

En Fazla ''Yakala Bırak Yaşat'' Kategorisi:
127 cm - 135 cm- 140 cm / Blue Fin - Mavi Kanat Orkinos - Sunset teknesi / Hasan Gökdağ, Suatcan Tokgöz ve Bülent Nohutçuoğlu 

En Büyük Albacore Tuna (Uzun Kanat Orkinos) Kategorisi:
12 kilo 500 gram Albacore - Rose Teknesi / Mehmet Okay, Timur Timuroğlu, Alptuğ Önal, Ömer Karaosman, Kadir Tokmak

En Fazla Albacore Tuna (Uzun Kanat Orkinos) Kategorisi:
İki Albacore - 12 kilo 500 gram ve 10 kilo 950 gram - Rose Teknesi / Mehmet Okay, Timur Timuroğlu, Alptuğ Önal, Ömer Karaosman, Kadir Tokmak

Trofe Balık Özel Ödülü:
Trança - 7 kilo 600 gram (Bu sularda bu kadar irisi çok nadir olduğu için) - Sexyboysfishingteam Teknesi / Alp Kırşan

Çocuk Ödülü:
Ödüle layık başarı olmadığı için çekilen kura sonucu Kaan Adıgüzel bir kano kazandı. 

Camelot teknesi 2 bin TL olan ödüllerini, Çeşme Alaçatı Doğa ve Hayvan Severler Derneği’ne, Rose teknesi ekibi ise 11 bin TL olan ödüllerini şehit çocuklarının eğitimi için bağışladılar.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder