Satılık Tekneler

Akdeniz'de En Büyük Göçmen Faciası Yaşandı!
20.04.2015 Akdeniz'de En Büyük Göçmen Faciası Yaşandı!
Akdeniz'de, şimdiye kadar ki en büyük kaçak göçmen faciası yaşandı. Libya açıklarında, 700 kişi taşıyan göçmen gemisi battı. Akdeniz'in suları, yüzlerce umut yolcusu kaçak göçmene mezar oldu.

Akdeniz'de En Büyük Göçmen Faciası Yaşandı!

Akdeniz'de, İtalya ile Libya arasında kalan ve Sicilya Kanalı olarak adlandırılan bölgede, yaklaşık 700 kaçak göçmeni taşıyan tekne battı. Kaçak göçmenleri taşıyan teknenin Libya karasularında Cumartesi gece yarısı alabora olduğu bildirildi. Teknedeki 700 kişinin tamamına yakınının kayıp olduğu bildirilen olayın, Akdeniz’de meydana gelen en büyük kaçak göçmen faciası olduğu belirtiliyor.

Başlatılan arama çalışmalarında şimdiye kadar 28 kişinin kurtarıldığı belirtildi. Reuters'ın haberine göre teknede 700'den fazla kaçak göçmen olduğu ise kurtarılanlar tarafından ifade edildi.

İtalyan sahil güvenlik yetkilileri geniş çaplı arama kurtarma çalışması başlattı. Malta donanması da kurtarma çalışmasına destek verdiğini açıkladı. Kurtarma çalışmasına 20 gemi ve 3 helikopter katılıyor. Teknenin Libya kıyılarından 96 kilometre, İtalya'nın Lempedusa adasının ise 193 kilometre açığında battığı belirtiliyor. İtalyan sahil güvenliği arama çalışmalarına devam ediyor.

Akdeniz'de En Büyük Göçmen Faciası Yaşandı!-1

Times of Malta gazetesinin haberinde, göçmenlerin bölgeden geçen bir ticari gemiye seslenmeye çalışırken bir tarafa yığılması nedeniyle, dengesi bozulan teknenin battığı ifade edildi. Havaların ısınmasıyla 500 kilometrelik yolu, benzer koşullarda aşmaya çalışan kaçak göçmenlerin sayısı artmaya başladı. İnsan kaçakçılarının teknelere kapasitesinin üzerinde yolcu alması ve böyle bir yolcuğa uygun olmadığı için sık sık bu tür göçmen facialarının yaşanmasına sebep oluyor.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Akdeniz'de son yaşanan ve 700 kişinin hayatını kaybettiğinden endişe edilen göçmen faciası için “Akdeniz’de her gün bir trajedi” dedi. Başbakan Renzi, “Şu ana kadar 28 ölü var ama öyle görünüyor ki bu sayı daha da artacak. Akdeniz’de her gün bir trajedi yaşanıyor. Nasıl duyarsız kalınabilir.” diye konuştu.

13 Nisan Pazartesi günü Libya'dan İtalya'ya göçmen taşıyan bir geminin batması sonucu 400 kişi hayatını kaybetmişti.

Akdeniz'de En Büyük Göçmen Faciası Yaşandı!-2

Papa Ölenler İçin Dua Etti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Akdeniz’de teknelerinin batması sonucu öldüğü tahmin edilen 700’e yakın kaçak göçmen için dua ederken, uluslararası toplumu, bu soruna çözüm bulmaya çağırdı. 
Geleneksel Pazar ayini Angelus kapsamında, Papalık Sarayı’ndaki çalışma ofisinin penceresinden binlerce kişiye seslenen Papa Francesco; “Akdeniz sularından yeni bir trajedi haberi geldi. Libya’nın 60 mil açığında kaçak göçmenlerle dolu bir tekne battı ve yüzlerce kurban olmasından korkuluyor. Bu trajedi karşısında en derin üzüntülerimi ifade ediyor, ölenler ve onların aileleri için dua ediyorum” dedi.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.