Satılık Tekneler

Akdeniz Gemisi Tarihe Veda Ediyor
17.09.2015 Akdeniz Gemisi Tarihe Veda Ediyor
1955’te inşa edilen ve 1997’ye kadar Türkiye’nin en prestijli kruvaziyerlerinden biri olarak İspanya, İtalya, İskandinav limanlarına demir atan Akdeniz gemisi, şimdi hurda olma yolunda. 

Akdeniz gemisi, 1996 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na bağlı, Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. tarafından, Türkiye'nin ilk eğitim gemisi olması için İ.T.Ü. Denizcilik Fakültesi'ne devredilmişti. Akdeniz gemisi, Tuzla’daki Denizcilik Fakültesi’nin limanında 19 yıldır demirli ve kaptan adayı öğrencilere uygulama gemisi olarak hizmet veriyordu. Bugün, Akdeniz Gemisi 19 yıl sonra ilk kez Tuzla sahillerini terk etti.

akdeniz-gemisi

Akdeniz gemisi, Türkiye Denizcilik İşletmeleri tarafından Almanya'nın Bremen kentinde inşa ettirildi ve 1955’te hizmete konuldu. Çift uskurla, 144 metre boyundaki gemi, her biri 3 bin 620 buhar beygir gücünde iki dizel makineye sahipti. Geminin İzmir'e doğru yol aldığı ve Aliağa geri dönüşüm bölgesinde hurda olarak söküleceği belirtildi.

Şener Şen’in ‘Namuslu’ adlı filminin çarpıcı final sahnesinde, ‘Gırgıriye’de Şenlik Var’ın birçok bölümünde, hatta günümüz dizilerinde hep o vardı. Akdeniz gemisi, önce yolcu gemisiydi sonra eğitim gemisi oldu. Hatta üniversite öğrencilerine yurt bile oldu. Yıllarca olduğu yerde çürümeye mahkum oldu. Bir zaman geldi, içine öğrencilerin girmesi bile yasaklandı. Ne devlet sahip çıktı ona, ne üniversite, ne STK, ne de armatörler. 

M/F Ankara gemisini DTO yeniledi. Ancak, İTÜ Akdeniz gemisini yenilemedi. Topun DTO’ya atılması anlamsızdı. Piri Reis Üniversitesi, DTO'nun üniversitesi. İ.T.Ü. devletin, ama çok önemli döner sermaye kaynakları olan bir üniversite. 

Belki de devlet el atacaktı bu tarihin korunması konusuna...Çünkü o sadece bir gemi değil, ülkemizde türünün yaşayan son gemisiydi. Keşke müze yapabilseydik... Karaya çekilip otel bile yapılabilirdi. 

akdeniz-gemisi

Belki de batırmalıydık onu? Param parça sökülmesindense, artık balıklara yuva olması ona daha çok yakışırdı. Hurdası ne kadar eder tam bilemem ama, Akdeniz gemisinin tarihi, anıları ve güzelliği çok kıymetliydi. Belki de boşuna konuşuyoruz. Düşünsenize bir çağın batışına şahit olmuş, bir imparatorluğun kaderini değiştirmiş efsane Goeben zırhlısını jilete gönderen bir zihniyetin, durduğu yerde çürüdüğü ve bakım masraflarının karşılanamadığı gerekçesi ile Akdeniz gemisini jilete göndermesine şaşırmamak gerekir.

Emre Güler


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 

bizim buralara bile demir atmis bir akdeniz gemisi buna benzer iki uctane var ve bunu yapmamalidir antlya kemer.cirali adrasan lara bile.cok geldi :(

Canım dedem kaptanıydı Akdeniz'in :( Nur içinde yatsın...

Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder