Satılık Tekneler

93 Günde Kürekle Atlantik Aşıldı
15.03.2017 93 Günde Kürekle Atlantik Aşıldı Eski sörfçü Chris Bertishkürekle Atlantik okyanusunu aşan ilk kişi olmayı başardı. Chris Bertish tahmini olarak 2 milyon kürek çekerek, 93 günde Fas’tan Antigua’ya geçen hafta Perşembe günü ulaştı. Chris Bertish, destek almadan bir kürek tahtası üzerinde Atlantik’i geçen ilk denizci unvanını kazandı.

Güney Afrikalı deniz sporları profesyonel sporcusu Chris Bertish, Afrika’dan başladığı seyahatini Amerika sahillerinde sonlandırarak Atlantik’i destek ve rehberlik almadan aşan ilk sporcu olmayı başardı.Chris Bertish, Antigua’daki English Harbour bölgesine geçen Perşembe günü büyük kutlamalar eşliğinde ulaştı. Rekortmen olmayı hedefleyen kürekçi, 4.050 deniz mili mesafeyi geçmeyi başardı. Toplam 93 gün içinde, tahminen 2 milyon kez küreklerini denize vuran inatçı denizci, yaklaşık 7.400 kilometre kat etti. Bu işi, büyük bir azimle ayakta kürek çekerek başardı.

Üzerinde durmakta zorlandığımız, hatta denize düştüğümüz bir sörf tahtası ile Atlantik okyanusu aşıldı. Bir sörf tahtası ile insanlığın tahta parçalarını birbirine bağlamaya başladığı ve denizlere açılmaya karar verdiği çağlardan beri, ilk kez bir denizci Atlantik okyanusunu tek başına geçmeyi başardı. Pek çok denizcinin vahşi okyanusu aşmak için hayatını kaybettiğini düşünürsek, bu başarıyı o denizcilere adamak doğru olacaktır.Dalga sörfçüsü Chris Bertish, 6 Aralık 2016 günü Fas’ın Agadir kentinden başladığı Guinness Dünya Rekoru denemesinde, 4.500 mili geçtikten sonra 9 Mart 2017 günü Antigua'nın İngiliz Harbour bölgesine sabah saatlerinde ulaştı.

Yolculuğu hakkında Chris Bertish şöyle konuşuyor; “Her şeyi gördüm. Görmek isteyeceğiniz her türlü hayvanı ve görmek istemeyeceğiniz her türlü havyanı gördüm. Oldukça radikal, inanılmaz, tutku ve çok büyük bir amaçla başladığım yolculuk, daha ilk günden itibaren büyük bir mücadele içinde geçti."Bertish karşı karşıya kaldığı zor koşulları anlatırken en çok, acımasız alize rüzgârlarının ilerlemesini yavaşlattığını, ancak her gün 12-15 saat kürek çekerek atlattığını söylüyor.

Sörf tahtası sadece 4 inç yüksekliğinde bir plaka. Bu incecik tahtta parçası, azgın okyanus ile Bertish arasındaki tek mesafe. Bir de kürekleri onu Atlantik’i aşıran tek aracı. Kendisi, sörf tahtası ve kürekleriYolculuğu süresince ayakları bileklerine kadar suyun içinde kürek çekmiş. Yolcuğu sırasında ihtiyacı olan malzemeleri depoladığı bölme de zaman zaman su almış. Bu nedenle yiyeceklerini çok daha az ve dikkatli kullanmak zorunda kalmış.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder