Satılık Tekneler

8 Mart’ın Kadın Yelkencileri..
08.03.2016 8 Mart’ın Kadın Yelkencileri..
Marmaris Uluslararası Yat Kulübü tarafından organize edilen ERGO-MIYC Kış Trofesi Yelkenli Yat Yarışları'na, Cornelian–Sail Purple isimli mor yelkenli tekne ile katılan kadınlar, teknelerine astıkları pankartlarıyla, kadına şiddete dikkat çekti.

Cornelian–Sail Purple

Marmaris'te 2 gün süren turnuvaya Türkiye'nin değişik illerinden katılan kadınlar, bir taraftan erkek rakipleriyle yarışırken diğer taraftan da zorlu deniz şartlarında teknelerini su üstünde tutabilmek için mücadele verdi. Yarış boyunca teknelerine “Kadınsız toplum yarınsız toplumdur” ve “Kadından da kaptan oluyormuş” pankartı asan kadınlara diğer yarışmacılardan destek geldi.

Cornelian - Sail Purple tekne kaptanı Neslihan Karayel, Marmaris Uluslararası Yat Kulübü’nce organize edilen yarışlara, sosyal medyada “Woman's Sailing School” adıyla organize olan kadınlardan oluşan 8 kişilik ekiple katıldıklarını söyledi.

Cornelian–Sail Purple-2

Amaçlarının hem yarışmak, hem de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel mesajlar vermek olduğunu belirten Karayel, kadına şiddete karşı yelkenlerini mor renkte açtıklarını ifade etti. Bütün kış trofesinde kadın ekibi olarak yarışacaklarını anlatan Karayel, ekibin tamamının farklı meslek gruplarındaki kadınlardan oluştuğunu dile getirdi. Karayel; “8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü anmak için bizim de bir takım sloganlarımız oldu. Kaptanlık da bir meslektir. Kadınlardan da kaptan oluyor, bunu da vurgulamak istedik.” ifadesini kullandı.

Cornelian–Sail Purple-3

Ekibinin çalışkan, güzel ve keyifli olduğunu vurgulayan Karayel; “Biz sesimizi devamlı dünyanın en özgür yeri olan denizden duyuruyoruz. Geçen sene de uluslararası bir organizasyonda “kadına karşı şiddete hayır” pankartı açmıştık. Her zaman şiddet toplumundan sevgi toplumuna dönüşebilmeyi umuyoruz” diye konuştu. Yelkencilerin her zaman aralarında dayanışma ve saygı olduğunu anlatan Karayel, denizlerde kadın ve erkeğin özgür olduğunu ifade etti.

Cornelian–Sail Purple-4

Ekip üyelerinden Alev Şahin ise, yarışlara tamamı kadınlardan oluşan bir ekip olarak katılma kararı aldıklarını ve yarışların 3'üncü ayağını tamamladıklarını söyledi. Kadınların istedikleri her şeyi başarabildikleri ve her işte olduğu gibi denizlerde de başarılı olabileceklerini göstermek için böyle bir çalışma yaptıklarını anlatan Şahin, şöyle konuştu; “Doğaya karşı değil ama doğayla bütünleşerek neler yapabileceğimizi göstermeye çalışıyoruz. Kadınlar ekibi olarak Ankara'dan, Bodrum'dan, Marmaris'ten katılan arkadaşlarımız var, hep birlikte yarışıyoruz. Kadınlar tüm toplumun temel direği, çünkü anneler. Erkek çocuklarını da kız çocuklarını da anneler yetiştiriyor. O nedenle kadınları güçlü olan bir toplum her zaman var olmayı sürdürebilecek. Kadınlar günü, bu farkındalığın bir kere daha hatırlanması açısından çok önemli. Annelerin bolca ağladığı bu günlerde, yarışlara barış mesajları vererek çıkıyoruz ve hiçbir anne ağlamasın istiyoruz. Kadınlar üzerinden de böyle toplumsal mesaj vermeye çalışıyoruz.”



YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder