Satılık Tekneler

77 Metrelik Sovyet Buz Kırıcı, Yata Dönüştürüldü
30.12.2016 77 Metrelik Sovyet Buz Kırıcı, Yata Dönüştürüldü Eski bir Sovyet buz kırıcı olan 77 metrelik Legend, Soğuk Savaş dönemindeki görevinin arından yıllar sonra lüks bir yata dönüştürüldü. Keşif süperyatı M/Y Legend, Antarktika'da yapacağı charter seferleri için yola çıktı.

Legend

Tam olarak 77,4 metre boy uzunluğuna sahip olan Legend’ın etkileyiciliği, sallanan bir servis teknesinden kıç platformuna adım atıldığında yaşattığı ‘kaya gibi stabil’ hissiyatla başlıyor. Onun üzerinde fırtınaları hissetmezsiniz bile.

Legend’ın maceraları buzulların arasında, Antarktika’da başlıyor. Devamında Güney Amerika ve bahar sezonunda Grönland’de devam ediyor. Sahibi Jan Verkerk, charter ettiği dev explorer Legend’ı hep kutup bölgelerindeki yaz mevsimlerine denk getirmeyeceğini söyledi. Verkerk; ''Bu sayade Legend’ı kiralayanlara gerçek lüks macerayı yaşatıyor olacağım.'' dedi.
 
Legend.

M/Y Legend, kış aylarında Güney Amerika’dan hareket ile Antarktika’ya charter seferler yapacak, yaz aylarında ise Kuzey Avrupa’dan hareket ederek Kuzey kutbunda konuklarını ağırlayacak. Yat haftalık olarak, 460.000 € fiyata kiralanabilecek. Legend keşif yatındaki 13 kamarada, toplam 26 konuk ağırlanabilecek. Konuklara ilaveten ise, 19 mürettebat ve zorlu kutup koşullarında görev yapacak ekstra 10 mürettebat bulunacak.

Legend..

Legend’ın refiti, Hollandalı tersane Icon Yachts tarafından 12 ayda tamamlandı. Geçtiğimiz yaz teslim edilenLegend, aslında 1974 yılında buz kırıcı olarak inşa edilmişti. Yıllarını Antarktika buzullarını keşfetmekle geçiren Verkerk, gerçek bir ‘expedition’ yat ihtiyacı olduğunu anlayıp Legend’ı yeniden yaratmak için düğmeye bastı.

Verkerk, yatıyla ilgili şunları söyledi; ''Legend, sıradan bir buz sınıfı yat değil, Class 1 buzkırıcı. Bu ortaya gerçek bir fark koyuyor. Legend, sunduğu ciddi yakıt verimliliği ve güvenilir, sağlam yapısı sayesinde dünyanın her yerine gidebilir. Süperyat piyasasında karşınıza çıkabilecek en üst düzey lüksü size yaşatabilir bir yat.''

Legend...

Kıç tarafından 3,6 metre uzatılan üst yapısı ile tüm yenilenme projesinin sorumluğunu, Diana Yacht Design üstlendi ve yatın direği yeniden inşa edildi. Ayrıca, ticari olarak ruhsatlandırılmış bir helikopter pisti de yatın arka bölümüne konumlandırıldı.

Legend....

Güvertesinin açık alanlarında örneğin, yatın arka güvertesinde büyük bir yemek odası ile birlikte bir yüzme havuzu bulunmaktadır. Üst kıç güvertesinde ise, büyük bir oturma grubu ile beraber bir bar ve barbekü yer almaktadır.

Legend.....

Dünyanın her yerine rahatlıkla seyahat yapabilecek olan M/Y Legend buz kıran gövdesi, helikopter pisti ve etkileyici 7.640 deniz mili menzil özelliği ile kutuplara ve uzun yolculuklara seyir yapacak.

Legend......

Legend, 6,4 metrelik su kesimiyle emsal boyutlardaki yatlara oranla, neredeyse iki kat daha derin su kesimine sahip. Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği için inşa edilen Legend’a yapılan son refitte, toplam yaklaşık 100 ton yeni çelik ve aluminyum malzeme eklenmiş oldu.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder