Satılık Tekneler

66 metrelik Hetairos, üçüncü oldu
17.09.2015 66 metrelik Hetairos, üçüncü oldu

Porto Cervo’da gerçekleşen, 2015 Maxi Yacht Rolex Cup’ta boy gösteren dev yelkenlilerden biri de, 66 metrelik Hetairos idi. Baltic Yachts tarafından Finlandiya’da üretilen dev yelkenli Hetairos, Yacht Club Costa Smeralda ev sahipliğinde yapılan Maxi Yacht Rolex Cup’ta, Super Maxi sınıfında üçüncü oldu.

hetairos-

1993 yapımı, 42 metrelik bir Abeking & Rasmussen yelkenli sahibi olan tecrübeli bir yelkencinin yaptırdığı 66 metrelik 
Hetairos, klasik görünümünün yanı sıra iddialı bir yarış teknesi olarak tasarlandığı için tamamen karbon kompozitten üretildi. Çift direği ve 66 metrelik boyuyla öne çıkan Hetairos, karbon kompozit olarak üretilen en büyük yelkenli yat olma özeliğini taşıyor.

Hetairos’un benzersiz görünümü ve yüksek yelken performansının haricinde, yatçılık sektöründe çığır açan bir özelliği daha var. En gelişmiş teknolojiler ve mühendislik zekasıyla tasarlanan ana motorsuz itiş sistemi, daha önce benzeri görülmemiş bir teknoloji olarak karşımıza çıkmakta. Dört adet jeneratöründen sağladığı enerjiyi itiş gücüne çeviren makinalarının ucunda, iki adet ayrı hidrolik motor ile kontrol edilen ve bu motorlara entegre olan açılır kapanır, her açıda rotasyon yapabilir pervaneler, Hetairos’un en önemli özellikleri arasında. Adeta kıç pervanesi gibi hareket edebilen bu pervaneler, yelkenlinin manevra kapasitesini ve kullanımını son derece kolay hale getiriyor.


hetairos

 

Hafif gövdesinin ötesinde dev yelkenli Hetairos’un, büyük ve ağır hidrolik sistemlerle çalışan direğin içine sarılan yelkenleri de yok. Bu sistemlerin yerine daha meşakkatli ancak çok daha hafif ve daha performanslı yelken tasarımlarını taşıyabilen basit lazy jack sistemler var.

239 tonluk ağırlığı, ilk bakışta Hetairos’un ağır bir yelkenli olduğu fikrini akıllara getirebilir. Ancak bunun gibi bir tasarımın aluminyumdan üretildiğinde yaklaşık iki katı kadar daha ağır olabileceğinin mutlaka altı çizilmeli. Geleneksel ahşap kıç kısmıyla birlikte yine ahşap dümen evi, Hetairos’un klasik yapısına destek olan unsurları arasında.

 

Teknik özellikleri:

Baston dahil boy uzunluğu: 66,7 metre
Gövde uzunluğu: 59,9 metre
Genişliği: 10,5 metre
Su kesimi: 3,5 – 6 – 9 metre
Ağırlığı: 230 ton


www.balticyachts.fi

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder