Satılık Tekneler

48 Saatte Atlantik Geçişi Rekor Denemesi
09.01.2016 48 Saatte Atlantik Geçişi Rekor Denemesi Bir grup İngiliz mühendis Atlantik geçişi için dünya rekoru kıracak bir sürat teknesi tasarladılar. Dalgaları delerek geçecek olan 34 metre uzunluğundaki Powerboat İngiltere’nin güneyindeki Cornwall’den hareket ederek Amerika Birleşik Devletlerinin New York kentine toplam 3.100 millik rekoru kırmayı hedefliyor.

atlantic-race-catamaran

Richard George liderliğindeki bir grup mühendis yolculuk boyunca sadece bir depo yakıt ile bu uzun yolculuğu tamamlayacaklar. Atlantik geçişi için kayıtlı en hızlı geçiş 1992 yılında Ağa Han’ın Destriero isimli teknesi ile iki gün 10 saat ve 54 dakikada yaptıkları geçiş.

Cornwall-Newyork

Yolcu gemileri ile bir hafta kadar süren bu yolculuğu İngiliz mühendisler iki günden de kısa bir sürede sadece bir depo yakıt ile tamamlamayı hedefliyorlar. İş adamı Richard George önderliğindeki mühendislik takımı önce bir dünya rekoru kıracaklar, sonra da bu sürat teknesi ile ticari olarak yolcu taşımayı planlıyorlar. Dalgaları delecek olan 34 metre uzunluğundaki sürat teknesi Cornwall’den ve New York'a yapacağı rekor denemesinde ortalama 65 mil sürat ile hedefe 48 saatten kısa sürede varamayı planlıyor.

Atlantic-catamaran

Richard George projenin tanıtımında “Dalgaları delip geçecek katamaran sürat teknemiz geçişi 48 saatten kısa bir sürede bizden önce rekoru kıranlar ile benzer bir yakıt kullanarak rekoru kıracağız. Bizim iddiamız sadece rekoru yeniden İngiltere’ye getirmek değil, bu tekne ile İngiliz yatçılık endüstrisine de tekne geliştirme ve verimlilik konusunda da bir ivme vermek istiyoruz. Gerçekten hedefimiz çok büyük ve biz bunu yapabileceğimizden eminiz.” dedi.

Atlantic-team

Tasarımı tamamlanan ve üretimine başlanılan sürat teknesi karbon fiber malzemeden üretilecek ve teknede yedi mürettebat bulunacak. Rekor denemesinde kullanılacak sürat teknesi 1992 yılında Ağa Han’ın rekoru kırdığı güzergahta yine onlar gibi bir depo yakıt ile gerçekleştirilecek.

En hızlı Atlantik Okyanusu geçişlerine baktığımızda 1986 yılında Sir Richard Branson Virgin Atlantic Challenger II isimli teknesi ile üç kez yakıt alarak  yolculuğu 3 gün, 8 saat ve 31 dakikada tamamladı. 1988 yılında ise İtalyan Azimut rekor denemesinde kötü hava nedeniyle iki kez başarısız oldu. 1989 yılında Amerika’dan Tom Gentry’nin Gentry Eagle isimli teknesi üç kez yakıt ikmali yaparak yolcuğu iki gün, 14 saat ve yedi dakikada tamamladı. En hızlı geçiş ise İtalyan tasarımı Destriero teknesinin 1992 yılında kırdığı rekor; iki gün 10 saat 54 dakika 50 saniye ile. Ekibin ortalama hızı ise 53,09 knot.  

Atlantic-challenger-catamaran

Yeni ekip yaklaşık 15 milyon pound (65 milyon Türk Lirası) harcanacak olan proje ile 2018 yılının yaz aylarında yeni rekoru ele geçirme girişiminde bulunacaklar. Richard George proje ekibine Team Great Britain’den 82 yaşındaki Dag Pike ve Virgin Atlantic Challenger II teknesinin şimdiki sahibi Dan Stevens  gibi büyük isimleri de dahil etti. Ayrıca ekipte XCat yarışlarına da katılan Plymouth’tan Devon da bulunacak.

15 milyon pound harcanacak projede kullanılacak olan sürat teknesi ile daha sonra yolcu taşınması da hedeflendiğinden bu tekne yolcu taşımak için en büyük en pahalı tekne olarak da bir başka rekora sahip olacak. Rekor denemesinde kullanılacak olan tekne ile ilgili detaylar ve denemenin net tarihi henüz açıklanmadı.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.