Satılık Tekneler

46th Youth Sailing World Championship'te Vize Krizi
04.01.2016 46th Youth Sailing World Championship'te Vize Krizi
İsrailli sporcular, dünya yelken yarışmasında koşullu vize krizi nedeniyle yaşanılan anlaşmazlık üzerine, yarışmayı protesto ederek yarıştan çekildiler.

46th Youth Sailing World Championship'te Vize Krizi

Malezya hükümeti, 27 Aralık - 3 Ocak 2016 tarihleri arasında Malezya’nın Langkawi kentinde düzenlenen, 46th Youth Sailing World Championship yarışlarına katılmak isteyen İsrailli sporculara, kazanmaları halinde ulusal bayraklarının göndere çekilmemesi ve ulusal marşlarının çalınmaması koşulu ile özel vize verince, yelken sporunda büyük bir skandal patladı. Ayrıca, İsrailli sporculara kendi ülkelerinin renklerini taşıyan eşofman bile, giymelerine de izin verilmedi. 

Koşullu vize sonrasında şampiyonaya katılacak olan iki İsrailli sporcu ve bir antrenör, Uluslararası Yelken Federasyonuna protesto vererek yarışlardan çekildiler.

46th Youth Sailing World Championship'te Vize Krizi-2

İsrail Yelken Federasyonu Başkanı Amir Gill, 27 Aralık Pazar günü başlayan yarışmaya katılmamaları konusunda The Jerusalem Post gazetesine yaptığı açıklamada, koşullu vizelerin kabul edilemeyeceğini söyledi.

“Uluslararası yarışmanın ruhunda kazanan sporcunun ulusal bayrağı ve ulusal marşı en büyük onurdur. Doğal olarak bizde kazandığımız takdirde İsrail ulusal marşını duymak ve ulusal bayrağımızı göndere çektirmek isteriz.” dedi. Ayrıca, Amir Gill’in gazetede yer alan görüşlerinde, İsrail Yelken Federasyonu ve İsrail Olimpiyat Komitesi olarak Malezya ve yarışın organizatörleri hakkında gerekli davaların da açılacağını ifade etti.

Malezya, vize sorununun diplomatik politikalardan kaynaklandığını açıklıyor. Yarışın organizatörü ise, sorunun Malezya yetkililerinin takdiri olduğunu, konunun kendilerini aştığını söylüyorlar.

46th Youth Sailing World Championship'te Vize Krizi-3

İsrail ile Malezya arasında diplomatik ilişki bulunmuyor ve yelken sporunda yaşanılan skandal da, yaşanılan ilk skandal değil. Benzer bir sorun 2015 yılının Kasım ayında, Birleşik Arap Emirliklerinde düzenlenen Judo Grand Slam organizasyonuna katılmak isteyen iki İsrailli sporcuya, madalya kazanmaları halinde ödül töreninde giyecekleri eşofmanlarda İsrail bayrağı ve sırtında İsrail yazmasına izin verilmeyeceği koşulu ile giriş - çıkış vizesi verilmişti.

İsrailli sporculara koşullu vize verilmesi üzerine Danimarka Yelken Federasyonu Başkanı, Malezya’da yapılmakta olan Dünya Gençler Yelken Şampiyonasının iptal edilmesi istemi ile girişimlere başladı. Bunun üzerine diğer iki ülke federasyonu Amerika ve Yeni Zelanda da, konuyu incelemeye aldıklarını duyurdular.

Malezya’da yaşanılan skandalın gelecek günlerde daha da büyümesi ve konunun Dünya Yelken Komitesi ve Konseyinde büyük tartışmalara neden olması bekleniyor.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder