Satılık Tekneler

35. Uluslararası İstanbul Boat Show Açıldı
06.10.2015 35. Uluslararası İstanbul Boat Show Açıldı
Deniz tutkunlarının heyecanlı bekleyişi sona erdi. Uluslararası İstanbul Boat Show, 6 Ekim’de Pendik Marintürk İstanbul City Port’ta 35. kez kapılarını ziyarete açtı.

Uluslararası-İstanbul-Boat-Show

Türkiye’nin deniz üzerinde düzenlenme ayrıcalığına sahip tek yat ve deniz fuarı Uluslararası İstanbul Boat Show’a, toplam değerleri 250 milyon Euro olan 200’ün üzerinde tekne katılıyor. 600’den fazla marka ve 200’den fazla firmanın yer aldığı Boat Show’u, 6 günde 20’yi aşkın ülkeden 20 binden fazla ziyaretçinin gezmesi bekleniyor.

Fuar 6-11 Ekim tarihleri arasında her gün 11:00-20:00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. Fuar organizasyonu, Bostancı’dan fuar alanına her gün sabah 10:00’dan itibaren 2 saatte bir ücretsiz servisler kaldırıyor olacak.

35. Uluslararası İstanbul Boat Show, denizde düzenlenmenin sağladığı avantaj sayesinde alıcılarına diledikleri tekne ile seyir yaparak deneyimleme fırsatı sunuyor. Ayrıca, karada düzenlenen fuarlarda sergilenemeyen 40 metreden uzun tekneler de dahil olmak üzere, farklı boylarda megayat, süperyat, motoryat, yelkenli, katamaran ve sürat tekneleri ile çeşitli tekne donanımları, malzemeleri ve aksesuarları da 6 gün süresince sergileniyor. Her yıl merakla beklenen Boat Show’un en pahalı ve en büyük teknesi, 5.7 milyon Euro’luk fiyatı ve 40 metrelik boyuyla, tamamen el yapımı olan yerli üretim bir tekne olan Vay yelkenli yatı. En ucuz tekne ise 785 dolar fiyatıyla Brig marka şişme bot.

Uluslararası-İstanbul-Boat-Show-1

Megayat üretiminde dünya üçüncüsü olan Türkiye’de, yat sektörünün yıllık ortalama 450 milyon Euro ticari hacmi olduğunu belirten UBM EMEA (İstanbul) Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkanı Haluk Balcı; “Bu yıl 35’nci yaşına giren Uluslararası İstanbul Boat Show’da, ülkemizde bir yılda gerçekleşen yat alım satımının yarısından fazlasına karşılık gelen değerde lüks tekneleri satışa sunuyoruz. Yılda ortalama yüzde 20 büyüyen sektörü daha fazla desteklemek üzere, İzmir İtalyan Ticaret Odası ile birlikte ikili ticari ilişkiler geliştirmek amacıyla, dinlenme amaçlı tekne gezintileri pazarındaki en büyük tedarikçilerden biri olan İtalya’dan alım heyetini Boat Show’a getiriyoruz” dedi.

Türkiye’nin dünyada en çok ziyaret edilen altıncı ülke olduğunu ve bu sıralama içinde yat turizminin çok önemli paya sahip olduğunu belirten Haluk Balcı; “Her yıl yaklaşık 1 milyon yat düzenli olarak Akdeniz’i geziyor. Bu talebin yüzde 5’ini, bir başka deyişle 50 bin tekne talebini karşılamayı hedefleyen Türkiye için, deniz üzerinde düzenlenen tek marin fuarı olan Uluslararası İstanbul Boat Show, stratejik önem taşıyor. 35 yılda 1 milyon deniz tutkunu Uluslararası İstanbul Boat Show’u ziyaret ederken, sektör için 2 milyar dolar iş hacmi yaratıldı” dedi.

Teknesiyle gelen ziyaretçilere, organizasyon özel ayrılmış misafir pontonu hizmeti de sunuyor. Bu hizmetten 4 saate kadar ücretsiz yararlanılmaktadır. Uluslararası İstanbul Boat Show, 35’nci yılında ziyaretçileri için fuar alanında tamamı ücretsiz çok özel etkinlikler organize etti.  Deniz tutkunu işadamlarının deneyimlerini anlatacağı Fortune CEO Marine Sohbetleri, Boat Show’da yeni bir geleneğin başlangıcı olacak. Hem denizde hem de karada hareketten hoşlananlar için, Boat Show’un etkinlik sponsoru Vira Yatçılık Yelken Okulu’nun uzman ve deneyimli ekipleri tarafından verilecek ücretsiz yelken, kürek ve Türk Balıkadamlar Kulübü Rüzgar Sörfü Şubesi tarafından ücretsiz sörf, paddle board dersleri, deniz sporlarını merak eden ama deneme fırsatı bulamayan ziyaretçiler için Boat Show’da sunulan fırsatlar arasında yer alacak.

Uluslararası-İstanbul-Boat-Show-2

Yelkenciliğin Formula’sı olan Extreme 40 yarışlarına katılan ilk ve tek Türk ekibi Team Turx ekibinin kurucusu Edhem Dirvana ekip arkadaşları ile beraber, Team Turx Ekibi’nin nasıl kurduklarını ve zorlu maceralarını Boat Show’da görsel bir şölen ile paylaşacak. Galatasaray Spor Kulübü Yelken Şubesi’nin olimpiyat oyunlarına katılmayı hedefleyen minik optimistleri de, nasıl hazırlandıklarını yine Boat Show’da anlatacak. Şirinler Müzikali’nin  karakterleri, fuarı ziyaret eden ailelerin çocukları için beklenmedik bir sürpriz olacak. 

Vira Yatçılık-Delphia Yachts Yelken Okulu’nun düzenlediği, Delphia 24 Kupası Üniversitelerarası Yelken Yarışı’na Özyeğin, Bilgi, Boğaziçi, Doğuş, İstanbul, İstanbul Teknik, Bahçeşehir, Marmara, Yıldız Teknik, Yeditepe, Sabancı üniversiteleri yelken kulüpleri katılım sağlayacak. Yarışların ardından ödül töreni ve yarış sonrası kutlama gerçekleşecek.

35. Uluslararası İstanbul Boat Show, bilet satışlarından elde ettiği gelirin bir bölümünü, daha önceki yıllarda olduğu gibi, ülkemizde denizlerin korunması için mücadele eden en önemli sivil toplum örgütü TURMEPA/Deniztemiz Derneği’ne bağışlayarak denizlerin korunmasına da katkı sağlıyor.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder