Satılık Tekneler

34. Marmaris Yacht Charter Show
11.05.2015 34. Marmaris Yacht Charter Show Türkiye'deki yat kiralama sektörünün kalbi, 7 – 11 Mayıs 2015 tarihleri arasında Marmaris’te düzenlenen 34. Marmaris Yacht Charter Show’da attı. Organizasyonda Türkiye'nin, deniz turizmine hizmet sunan 50'nin üzerinde üstün hizmet niteliklerine sahip gulet, motoryat ve yelkenli yatın, dünya pazarlarına sergilendiği kaydedildi. Her geçen daha da yükselen Türkiye’de üretilen yatlar için platform olmanın yanı sıra, charter yatların son dönemlerde fazlasıyla tercih ettikleri, doğu Akdeniz bölgesine olan ilgisinin sonucunda yüksek katılımlı bir etkinlik oldu.

34. Marmaris Yacht Charter Show

Marmaris'te 34. kez kapılarını açan "Marmaris Yacht Charter Show" fuarında, değeri 1 milyon ila 6 milyon Euro arasında değişen lüks yatlar sergilendi. Marmaris Uluslararası Yat Kulübü tarafından Yat Limanı'nda gerçekleştirilen fuarda, sergilenen yatların haftalık kiraları ise 4 bin ile 90 bin Euro arasında. Lüks yatlar yaz aylarında ağırlayacakları konukları için görücüye çıktılar.

"Marmaris Yacht Charter Show" etkinliğine, 52 yat ve yurtdışından gelen 75 acentenin temsilcileri katıldı. Liman boyunca demirlenen ahşap gulet ve motoryatlar, vatandaşlarla turistlerin ilgisini çekti. Ziyaretçileri karşılayan yat personelleri, yatlar ve verdikleri hizmetler hakkında bilgilendirmede bulundu.

34. Marmaris Yacht Charter Show-1

Yacht Connections firmasından Charter brokeri Ann Casebourne, Türk Gulet charter pazarında güçlü bir tecrübesi bulunuyor ve büyüyen charter endüstrisinin değişim de göstereceğine inanıyor. Ann Casebourne Marmaris Yacht Charter Show hakkında; “Bazı konularda kalitedeki değişim çok yavaş, ama son beş yıl içinde büyük bir gelişim elde edildi. Yat sahipleri diğer charter showlarına katıldılar ve onların kimlerle, hangi standartlarda yarıştığı konusunda bilgi sahibi olmalarını sağladı. Sadece Avrupalılar için görüşlerimi bildirebilirim. Fakat bence artık onlar alt sınıfı terk ettiler ve yukarılara doğru çıkıyorlar.” dedi.

Marmaris Yacht Charter Show’a katılan Nicholson Yachts charter brokeri Sarah Sebastian, Türkiye’deki charter olanaklarının Akdeniz’deki rakiplerine göre kiralamada iyi bir alternatif olacağını, çünkü düşük maliyet, daha az KDV ve bağlama maliyetlerinin en büyük avantajları olduğunu savunuyor. Sarah Sebastian guletler hakkında; “Türkiye’de deniz keyfini yaşamak için, gerçekten çok ekonomik bir seçeneğin etkileyici görünümlerinin yanı sıra, geniş güverte alanına sahip gulet kiralamak çok uygun. Ama bir başka dezavantaj ise, bazı müşteriler Suriye’ye yakın olduklarını düşünüyorlar, ancak onlara yakın olmadığımızı ikna etmekte gerçekten çok zorlanıyoruz.” dedi. 

34. Marmaris Yacht Charter Show-2 34. Marmaris Yacht Charter Show-3

Cassebourne de aynı görüşe katılıyor. Bölgede yaşanılan huzursuzluğun charter pazarını etkilediğini düşünüyor: “Talep daha az. Buraya daha önce gelmiş müşterilerin ilgilerinde değişim olmadı, fakat ilk kez gelecekler için durum pek içi açıcı değil. Yeniler daha çok Hırvatistan ve Yunanistan ile ilgileniyorlar. Türkiye onlar için ilk seçenek değil. Ama onun da üstesinden geleceğimize inanıyorum.” diyor. 

Marmaris Yacht Charter Show’daki bir başka yabancı firma olan Interpac Yachts brokeri Beverly Parsons; “Benim en büyük satış silahım, daha önce Türkiye’de otantik charter deneyimi yaşamış müşterilerim. Onlar geri döndüklerinde arkadaşlarına anlatıyorlar. Ayrıca, Türkiye’nin çok önemli ve büyük bir yat endüstrisi haline gelmiş olması bize yardımcı oluyor. Avrupa’nın en önemli boat showlarında Türk üreticilerin yatlarını görmek, Türkiye’ye olan ilgiyi arttırıyor. Bu ilginin charter pazarında da etkili olacağını hissediyorum.” dedi.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder