Satılık Tekneler

2017 Global Order Book
11.01.2017 2017 Global Order Book

ShowBoats International süperyat endüstrisinin gelişiminin en sağlıklı şekilde izlenebildiği Global Order Book sıralamasında, 2016 yılında Türkiye geriledi.

2017 Global Order Book


Amerikan ünlü yat dergisi ShowBoats International tarafından, uzun yıllardır endüstrinin en güvenilir kaynağı olarak kabul edilen “Global Order Book” sıralamasında, 2016 yılında Türkiye 4. sırada yer aldı. Global Order Book, 1992 yılından bugüne kadar üretilen yatların bilgilerini derleyen bir rehber. Derginin editörleri tarafından her yıl yenilenen listenin 2016 sonu itibarıyla durumuna baktığımızda, Türkiye listenin gerileme gösteren ülkesi oldu.


Bu yılki 2017 Global Order Book (Küresel Sipariş Kitabı)'ın özeti, pazar sıkıntılarına ve bazı firmaların birleşmesine rağmen "pazar dinamikleri sabit gitmektedir” şeklindedir. Birkaç yıllık daralmanın ardından, geçen yılki raporda olduğu gibi bu yıl istikrarın devam ettiğini söyleyebiliriz.

2017 Global Order Book.

2017 raporu; sipariş, inşa halinde veya üretimi bekleme aşamasındaki toplam yat sayısını 760 olarak, geçen yıla göre 5 adet daha fazla ve yüzde 0,7 gibi çok küçük oranda bir artış göstermektedir. 2017 yılının ortalama büyüklüğü 40.84 metre ile, dünyanın en önde gelen yatçılık ülkesi ve tersanelerindeki projelerin sayısı ve toplam uzunluk bakımından, yine İtalya ve Azimut Benetti Grubu oldu.

Dünya çapında ilk sıralarda yer alan 9 yat üreticisi ülke sıralamasında, büyük bir değişim olmadı. Tek istisna Almanya, bu yıl büyük bir gelişme gösterdi. Bu sonuçta, çok büyük projeler üreten örneğin, Lürssen gibi tersanelerin yatlarının bilgilerinin geçtiğimiz yıllarda sır gibi saklanmasıdır.

2017 Global Order Book..

Diğer ülkelerin üretimleri seviyelerini korumakta veya küçük artışlar göstermektedir. 2016 yılı siparişleri incelendiğinde de, Tayvan tersanelerinde büyüme trendi gözlemlenmişti, şimdilerde benzer büyüme devam ediyor. Amerika pazarında da, Viking gibi üreticilerin başarısı toplam ülke üretimine etki etmektedir.

Toplam üretim uzunlukları incelediğimizde, Azimut Benetti 8.500 feet ile lider durumda. Ferretti Group 2. sırada, Sanlorenzo ise 3. durumda. Ancak her ikisi de üretimlerinde büyüme sergiliyorlar.

2017 Global Order Book...

Üreticiler sıralamasında ilk beş arasında, 4. sıraya yükselen Lürssen ve 5. Ocean Alexander yer alıyor. Geçen yıl olduğu gibi Feadship ilk beş arasında yer bulamadı, çünkü bazı projelenin detayları henüz açıklanmadı.

Bu yıl daha anlamlı detaylandırmak için gros ton açısından incelediğimizde ise, karşımıza büyük bir değişim çıkıyor. Daha büyük projelere odaklanan Lürssen gibi tersaneler sayesinde, Almanya sıralamada ilk sıraya yerleşiyor. Onu İtalya, Hollanda, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri izliyor.

2017 Global Order Book, 2017 Global Order Book,,

Amerika, yeni inşa edilen yatlar segmenti brokerlik pazarının etkili olduğu bir bölge olmasına rağmen, etkileyici gözükmüyor. Yılın brokerlik pazarında Amerikalı müşterilerin çoğu satın almalarının % 46’sı hem çok büyük yatları, hem de çoğunluğu Tayvan ve Avrupa'da üretilmiş küçük yatları tercih etmişler. Satılan yatların ortalama uzunluğu ve fiyatı bu yıl nispeten biraz daha yüksekti.

Yeni inşa edilen yatlar sektörüne baktığımızda ise, yat üreticisi ülkelerde etkileyici büyüme gözlemleniyor. 250 feet (yaklaşık 75 metre) üstü yatlar, 52 proje adedi ile rekor seviyeye ulaştı. Bu yıl başka bir rekor da 100 metre üstünde, toplam 21 yatın inşası devam ediyor.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

TÜMÜDiğer Haberler
Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.