Satılık Tekneler

2016 ORC Avrupa Şampiyonası’nda İtalyan Rüzgarı
08.07.2016 2016 ORC Avrupa Şampiyonası’nda İtalyan Rüzgarı 2016 ORC Avrupa Şampiyonası'nın ilk iki günü sonrasında İtalyan takımlar şampiyonada büyük başarılar elde ettiler. Şampiyona'nın iki zorlu mücadeleli orsa-pupa yarışları sonrasında şampiyonaya İtalya’nın Adriyatik kıyılarından katılan ekipler Class AB liderliğinde en üst sıralarda yer aldılar.

ORC-Avrupa- Şampiyonası

Selanik Denizcilik Kulübünce organize edilen 2016 ORC Avrupa Şampiyonasında rüzgar en düşük 7 knot en yüksek ise 17 knota kadar değişkenlik gösterdi. Her iki grupta da yarışı ilk sırada tamamlayan ekipler rakiplerinin sadece çok küçük farklarla önde yarışı tamamladılar. Yarışta ekipler arasında çok küçük farkların bulunması nedeniyle bir anda kendilerini liderlikte bulabilirler. Bu nedenle de yarışta çekişmenin en son ana kadar sürmesi bekleniyor.Rekor katılım ile başlayan 2016 ORC Avrupa Şampiyonası’na 73 ekip katılıyor. 12 farklı ülkenden yelkencilerin katıldığı şampiyona beş gün sürecek ve Selanik’teki Porto Carras Marina yarışlara ev sahipliği yapıyor. Yarışların ilk iki gününde offshore yarışları ve sonraki üç gününde ise liman içi yarışları yapılacak. Selanik Halkidiki’de Neos Marmaras (Yeni Marmara) olarak denilen bölgede beş gün boyunca yelkenliler mücadele edecekler.

Şampiyonaya daha önceki yıllarda Avrupa Şampiyonluğuna ulaşmış Grek yelkenciler yanı sıra Avrupa’nın pek çok farklı yerlerinden de başarılı yelkenciler Selanik’te buluştular. Yarışlara katılan ekipler arasında America’s Cup gibi üst düzey yelken yarışlarına katılmış yelkencilerin bulunması mücadelenin ne kadar üst düzeyde olduğunun bir göstergesi oluyor.Venedik’ten yarışlara katılan Giampiero Vagliano’nun modifiye edilmiş Arya 414 Duvetica Grey Goose yelkenlisi şampiyonanın ilk günündeki yarışlarda başarılı olamamış ve ilk günü yedinci sırada tamamlamıştı. Ancak, yarışın ikinci gününde çok başarılı bir yarış çıkartarak finiş çizgisine ilk ulaşan yelkenli olmayı başardı ve AB sınıfında yarışta liderliği ele geçirdi.

Taktik olarak Vagliano’nun direktiflerini kullanan Finn sınıfından Olimpiyat sporcusu Michele Paoletti ile Olimpik Yelken Antrenörü ve eski ORC Şampiyonu Gabrielle Bruni de Terrieri ve Blue Sky yelken ekipleri için aynı taktikler ile yarıştılar. Bir başka Olimpik yetenek Paolo Montefusco yarışta Nicola de Gemmis taktiği ile yarıştığı her iki gün de 2. ve 1. olarak GS 39 Morgan IV yelkenlisi ile büyük başarı elde etti.

ORC-Avrupa- Şampiyonası

Türkiye’den yarışa katılım sağlayan Orhan Gorbon kaptanlığındaki Matrix ekibine yatvitrini.com ailesi olarak başarılar dileriz.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder