Satılık Tekneler

2015 Yılının En Etkileyici 10 Yat Tasarımı
29.12.2015 2015 Yılının En Etkileyici 10 Yat Tasarımı
2015 yılının son günlerini yaşadığımız bu günlerde, yatçılık endüstrisinin etkileyici 10 süperyatını yatvitrini.com okuyucuları için derledik. 2015 yılının süperyat tasarım trendleri ve günümüz tekniğinin en güzel fotoğrafları olan bu süperyat tasarımları, geçtiğimiz yılın en heyecan verici güzellikleri olarak tarihte yerlerini alacaklar.

1- Oceanco’nun 107m Stiletto Konsept Projesi

stiletto

2015 Dubai International Boat Show sırasında, Oceanco tersanesi tarafından tanıtımı yapılan 107 metre uzunluğundaki süperyat konseptine verilen isim Stiletto. Konsept projenin tasarımları, tersanenin kendi tasarım ofisinde BMT işbirliği ile geliştirilmiş, projenin gerek içi gerekse dış tasarımlarında sorumluluğunu ise Ken Freivokh üstlenmiştir. Süperyatın en önemli ve farklı özelliği ise; iki güvertesini de bir arada kullanan, toplam yüksekliği 6 metreyi bulan tavanı ile ana salonu. Üst katta ana salonu çevreleyen, panoramik mükemmel görüntülerin seyredileceği seyir balkonu bulunuyor. 

2- Hawk Yachts’ın, 103m Sea Hawk Projesi

sea-hawk

Kaptan Matthias Bosse önderliğinde Hawk Yachts, gerçek bir keşif süperyatı olarak ilk projeleri 103 metre uzunluğundaki Sea Hawk’ı yatçılık dünyasının beğenisine sundu. Kuzey kutbu keşfi yapabilecek Polar Ice Class 6 sınıfındaki Sea Hawk'ın, 12.000 deniz mili menzili ve kendisine üç ay yetebilecek depolama kapasitesi bulunmaktadır. Normalden çok daha büyük pervaneleri, buz ile çarpışmaya dayanıklı makine konfigürasyonu, dizel elektrik itici gücü ile birlikte, sese duyarlı bölgelerde düşük hızlarda seyir için elektrik motorları ile donatılmıştır. Açıkçası Sea Hawk dünyanın en uzak okyanusları ve en ulaşılmaz denizlerine güvenle ve konforla ulaşmak için tasarlanmış.

3- Ferrari Franchi Tasarımı 50m Yelkenli

ferrari-franchi

İtalyan tasarımcılar Marco Ferrari & Alberto Franchi ikilisi, yeni konsept, yüksek performanslı 50 metre tek direkli yelkenlileri ile 2015 yılının en etkileyici tasarımları arasında yerlerini aldılar. Süper yelkenlide yenilikçi, hafif ters yay formu kullanımı sayesinde 45 metre su çizgisi uzunluğu bulunmaktadır. Bu sayede de ters rüzgarda yüksek performansı elde edebilmektedir. Ferrari & Franchi'nin çağının ötesindeki dış mekanlarındaki, dümen bölümünde alüminyum ve çok miktarda cam kullanılmıştır. Dümenin güverte altında konumlanan gökyüzü salonunda kullanılan cam, doğal ışık ile aydınlanmasına olanak sağlıyor.

4- Mulder Design 115m Konsept Projesi

mulder-design

2015 yılının sonbaharında düzenlenen Monaco Yacht Show’da, Hollandalı tasarım stüdyosu Mulder Design tarafından tanıtılan son proje, 115 metre uzunluğundaki bir konsept süperyat projesi. Mulder Design, yeni konsept projesinde şık bir yat yaratmayı istiyordu. Bu isteğini gerçekleştirmek için öncelikle güçlü ve dinamik bir profil oluşturdu. Mulder’e göre iki temel unsur, güçlü ve dinamik yat sahiplerinin gelecekte en çok dikkat edecekleri konular olacak. Konsept süperyat projesinin etkileyici özelliklerinden birisi, ana güvertenin ön bölümünde yer alan helikopter pisti. Arzu edildiğinde pist açılarak, helikopter alt güvertedeki garaj bölümünde saklanabiliyor.

5- ThityC Design 50m Mako Project

mako

İngiliz tasarım stüdyosu ThirtyC Design, 2015 yılında son çalışmaları olan 50 metre uzunluğundaki Mako ismi verilen motoryatının üstündeki örtüyü kaldırdı. Baldwin Harris ile güçlerini birleştiren stüdyo, etkileyici bir iç mekan tasarımın yanı sıra, çağdaş eğlenceli dış mekanlarında kullanılan cam ile iç mekanları harmanlamış.

6- Damen’in SeaXplorer Süperyatı

damen-seaxplorer

Hollandalı yat üreticisi Damen tarafından geliştirilen SeaXplorer, kutupları keşfetmek için tasarlanmış. SeaXplorer serisi süperyatlar 60 ile 100 metre arası uzunluklarda üç farklı boyutta olacaklar ve Polar Code sınıfında üretilecekler. SeaXplorer yatlarının mühendislik ve dış mekan tasarımlarını Azure Yacht Design ve Naval Architecture gerçekleştirirken, iç dekorasyonunda yat sahibi serbest seçim yapabilecek. Her üç model keşif süperyatı da, aralıksız olarak dünyanın en zorlu denizlerinde güvenle 40 gün seyir yapabilecek şekilde donatılmış olacak.

7- Tony Castro’nun 62m Yelkenlisi

tony-castro

Tasarımcı Tony Castro imzasını taşıyan son proje, 62 metre boyundaki lüks performanslı tek direkli yelkenli. Süper yelkenli yat mümkün olabilen en geniş konuk mekanları sunarken, bir yandan da 500GT etiketi taşıyabilecek. Performanslı lüks yelkenlide 12 konuk, beş konuk kamarasında ve bir de master kamarada ağırlanabilecek. Ayrıca yelkenli yatta konuklara en mükemmel hizmeti verecek 10 mürettebatın konaklaması için her türlü detay düşünülmüş. 

8- Sinot Yacht Design’ın 180m Symmetry Tasarımı

symmetry

Hollandalı bir başka başarılı tasarım stüdyosu Sinot Exclusive Yacht Design,, 2015 yılında tanıtımını yaptığı en son kreasyonları 180m konsept Symmetry proejesi ile, en etkileyici yatlar arasında yerini aldı. Tasarım, çift yönlü bir süperyat konsepti olarak merkezden dışarıya doğru dizayn edilmiş. Dengeli ve simetrik bir görünüm elde edilen konsept projede, manevra kabiliyeti ve güvenlik en üst düzeyde sağlanmış. Ayrıca, süperyatın orta bölümünde konumlandırılmış olan yüzme platformu sayesinde, daha güvenli bir tender transferi elde ediliyor. Sander Sinot’un farklılık yaratan tasarımı, konuklara benzersiz bir ağırlama yerleşimi sunuyor. Arzu edildiği takdirde yattaki ağırlama kapasitesi, en şık ve en lüks şekilde 34 konuğun ağırlanabileceği bir kapasiteye kadar erişebiliyor.

9- Mondo Marine’nin 60m Sea Falcon Projesi

sea-falcon

Mondo marine, 2015 yılında tanıtımını yaptıkları yeni M serisinden bağımsız olarak M60 projesini tanıttı. Okyanus aşırı seyir yapabilecek bir spor yat olarak geliştirilen, yeni yüksek performanslı gövdeye sahip olan 60M Sea Falcon, 2015 yılının bir başka etkileyici yat tasarımı. Luiz de Basto tasarımı olan 60M Sea Falcon, hareketli iç mekan tavanları ile geniş hacimli iç mekana sahip süperyatlar konusunda bir kilometre taşı olacak. M60 Sea Falcon projesi, seri üretim M serisi süperyatların sahip oldukları üretim özelliklerinde olacaklar. Hafif alaşımlı malzemelerden bir gövde ve üst yapı..

10- Yachtzoo’nun 135m Atom Projesi 

atom

Yachtzoo tarafından 2015 yılında tanıtılan, 135 metre uzunluğundaki Atom süperyatı A Group ve Fincantieri Yachts ile birlikte geliştirildi. Dört adet çok geniş açık güvertesi bulunan süperyatta, toplam 2.200 m² açık alan olacak. İki adet Azipod ile Atom kolaylıkla maksimum 18 knot hıza erişebilecek. Fincantieri ve A Group, Atom'un projesinin geliştirilmesi için birlikte altı ay süre ile çalıştılar. Proje imalata hemen başlanabilecek aşamaya geldi. Atom'da 2 adet helikopter pisti, iki adet 12 metre uzunluğundaki teknenin konulabileceği deniz gereçleri garajının yanı sıra, bir de denizaltı indirme özelliği bulunuyor.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.