Satılık Tekneler

2015 Yılının 7 Harikası
04.01.2016 2015 Yılının 7 Harikası
Her yıl pek çok yat, dünyanın farklı bölgelerinde sahiplerine teslim edilir. Ancak, 2015 bir istisna denilebilir. Yatçılık dünyansının kriterlerine göre 300 feet üstü, megayat olarak kabul edilir. 2015 yılına baktığımızda, 5 adet megayatın sahiplerine teslim edildiğini görmekteyiz. Pek çoğunun da üretimlerinin son aşamasına geldiğini ve 2016 yılının hemen ilk haftalarında veya ilk aylarında teslim edilebileceğini biliyoruz. 

Doğal olarak bu büyüklükteki ve bu kadar çok sayıda üretilmiş olması, endüstri açısından normalin çok üstünde bir başarı öyküsü. Megayat üretimi, toplam endüstrinin küçük bir bölümü olsa da, medyanın her zaman ilgisini büyük ve görkemli yatlar çekmiştir. 2015 yılında tersanelerin, tasarımcıların, işçilerin büyük emekleri sonrasında ortaya çıkan, megayat kategorisindeki 7 harika yatı,, yatvitrini.com okuyucuları için derledik.

Bu derlemedeki yatlar, 2015 yılı içinde yat sahiplerine teslim edilerek, dünyanın farklı denizlerinde seyir yapmaya başladılar.

1 - Golden Odyssey

golden-odyssey-megayat

Almanya’daki Lürssen tersanesinde üretilen, “mum” adıyla yatçılık dünyasında bilinen ve “Project Tatiana” adı verilen megayatın ismi, geçtiğimiz yıl yat sahibine teslim edilene kadar büyük bir gizlilikle korundu. Suudi prens Khaled bin Sultan bin Abdülaziz’e ait olan megayat 404 feet (123,2 metre), Altın Filosunun yeni parçası olarak 2015 yılında teslim edildi. Yat filosunun en bilinen parçası Golden Odyssey II, 1990 yılında Blohm+Voss tarafından üretilen, 263 feet uzunluğundaki eski Golden Odyssey.

2 - Symphony

Symphony-megayat

333 feet (101.5 metre) uzunluğundaki Symphony, tersanenin bugüne kadar ürettiği en büyük megayat. Bu megayatın üretimi, bu süre içinde bir muamma olarak bilindi. Bilinen proje ismi “Hull 808” olan megayat için, 2015 Ocak ayında tersane tarafından bir basın bülteni yayınlandı. Royal Van Lent tarafından, Feadship tersanesinin mükemmelliğinin bir göstergesi olarak megayatın satılmayacağı ve işletileceği açıklandı. Açıklamaların aksine pek çok kişiye göre megayatın, Moët Hennessy - Louis Vuitton veya kısaca LVMH olarak bilinen Fransız holdinginin CEO’su Bernard Arnault’a ait olduğu düşünülüyor. Yat sahibi, megayatta 20 kadar konuğunu ağırlayabilecek. Bir başka önemli özelliği ise, 6 metre uzunluğundaki cam tabanlı şelalesi de bulunan yüzme havuzu.

3 - I Dynasty

I Dynasty-megayat

2014 yılının son aylarında denize indirilen ve 2015 yılında teslim edilen I Dynasty megayatı 330 feet (100.8 metre) uzunluğunda. Almanya’daki Kusch Yachts tersanesinde üretilen megayat, yuvarlak hatlı gövdesi ile görenlerin üzerinden gözlerini alamadıkları bir güzellik. Yatın hem mühendislik, hem de dekorasyonu “The A Group” tarafından gerçekleştirilmiş. I Dynasty megayatı hakkında çok fazla detay bilinmiyor. Megayatta 22 konuk ağırlanabiliyor, konuklara 29 mürettebat ve bir kaptan hizmet veriyor. 

4 - Royal Romance

royal-romance-megayat

2015 yılında Feadship tarafından üretilen ve teslim edilen bir başka megayat ise Royal Romance. Megayatın uzunluğu 303 feet (92,5 metre). Onun da üstünde hala gizlilik örtüsü durmakta. Ancak yatın sahipleri hemen megayatı kullanmaya başladılar. 22 konuk ağırlanabilen yat, Akdeniz’in keyfini çıkarmaya devam ediyor.
 
5 - Lady Lara

lady-lara-megayat

Lürssen tersanesinde üretimi sırasında Orchid ismi ile bilinen megayat, 298’6 feet - 91 metre uzunluğunda. Geçtiğimiz ay teslimatı yapılan megayatı, sahibi hiç zaman kaybetmeden kullanmaya başladı. Lady Lara yeni yıla St. Barths civarında, çevresindeki diğer megayatlarla birlikte girdi. Bundan sonra Bahamalara ve Florida’ya girmesi bekleniliyor.

6 - Savannah

savannah-megayat

2015 yılının 7 harikası arasındaki en küçük Feadship üretimi Savannah,, 273’10” (83.5 metre) uzunluğunda. Hibrid güç kullanılan megayatta özel bir sistem bulunuyor. Wärtsilä enerji merkezi, üç adet Caterpillar jeneratör, bir enerji depolama merkezi, bir pervane ve manevra pervaneleri ile bir bütünü oluşturuyorlar. Savannah megayatının en etkileyici özelliği, alt güvertesindeki deniz dibinin de seyredilebileceği su altı salonu. 

7 - Romea

romea-megayat

Almanya’daki Abeking & Rasmussen tersanesinde üretilen Romea megayatı ile ilgili olarak, medyada uzun zamandır bilgiler yer almaktaydı. 268’4” feet (81,8 metre) uzunluğundaki, aile için üretilmiş megayat sahibi ve çocukları tarafından kullanılacak. Romea'da bu amaçla bir çocuk oyun salonu ve bir de piyano odası bulunuyor. Romea'nın en önemli özelliklerinden bir diğeri, rahatlama ve dinlenme için sahip olduğu alanlar. Masaj, bakım salonu ile spa ve saunasının yanı sıra bir de yüzme havuzu bulunuyor. Sahibi kendi kullanımları dışında megayatı ayrıca kiralıyor.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder