Satılık Tekneler

1930’dan tarihi Süperyat : Nahlin
23.10.2014 1930’dan tarihi Süperyat : Nahlin
1930’da John Brown & Company tersanesi tarafından, Britanya’nın en zengin kadınlarından Lady Annie Henrietta Yule için inşa edilen süperyat Nahlin, Britanya kraliyet tarihinin en ünlü yatlarından birisi. 91 metre boyundaki süperyat Nahlin, benzersiz tasarımıyla tarihi boyunca zerafetin kelime anlamı olarak anılmaya devam ediyor. 

1930’dan tarihi Süperyat : Nahlin

Nahlin, Lady Yule tarafından sipariş edilen 3 yattan bir tanesiydi. Diğerlerinden ve ülkede üretilmiş tüm yatlardan farkı ise hepsinden daha büyük ve ihtişamlı olmasıydı. 

1930’dan tarihi Süperyat : Nahlin

Nahlin, 1936 yılında tarihi bir kraliyet skandalının tam ortasında kaldı. Kral 8. Edward, o tarihte evli olan Amerikalı Bayan Wallis Simpson ile birlikte doğu Avrupa seyri yapmak için yatı kiraladı. Sadece evli bir kadınla yaptığı kaçamak değil, içkili uyuşturucu partileride bu Avrupa turunun kral için skandal olarak anılmasının başlıca sebebi oldu. 

1930’dan tarihi Süperyat : Nahlin

1937 Nahlin, Romanya Kralı 2. Carol tarafından satın alındı ve ismi Luceafarul olarak değişti. Daha sonrasında Liberty olarak yeniden adlandırıldı. 1940 senesinde ise Romanya’da monarşinin sona ermesiyle Romanya Kültür Bakanlığının malı olarak müzeye dönüştürüldü. Daha sonra Danube nehrinde restoran olarak işletildi.

60 yıllık dinlencenin ardından Nahlin, Romanya’dan satın alınarak restore edilmek üzere Britanya’ya getirildi. 1999 yılında gerçekleşen bu işlemin ardından, restorasyon 2010’da Almanya’daki Blohm + Voss tersanesinde gerçekleşti. Restorasyonda eski buhar türbinleri yeni dizel-elektrik makinelerle değiştirildi. 

1930’dan tarihi Süperyat : Nahlin

Bugün bir İngiliz girişimcinin sahibi olduğu Nahlin, 14 misafir ve 47 personel kapasitesine sahip. 91 metrelik Nahlin’in maksimum sürati 18 knot, seyir sürati ise 14 knot olarak açıklanıyor.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder