Satılık Tekneler

15 Liralik telefon uygulaması hayat kurtardı
09.03.2013

Cape Town'dan Güney Afrika, Durban'a Jaguar 36 tipi katamaranı transfer eden yat kaptanını akıllı cep telefonu uygulaması kurtardı. Kaptan Ian Engelbrecht ve Ibolya Palko'nun 900 deniz mili, 12 gün olarak planladıkları transfer seyrinde karadan sadece 4 mil açıkta AIS radar sistemleri arızalandı. Yoğun sisin içinde kalan transfer ekibi, gemi trafiğinden uzaklaşmak için rotalarını kıyıya, sığ sulara çevirdiler. Kaptan Engelbrecht gemi trafiğini takip edebilmek için telefonuna yüklediği Boat Beacon adlı uygulamadan bir konteyner gemisinin onlara yaklaştığını gördü. Görüşün neredeyse sıfır olduğu noktada, en yakın çatışma noktasını hesaplayamadıklarından doğru manevra kararını zar zor verselerde, telefon uygulaması sayesinde çatışmayı önlemiş oldular.

15 Liralik telefon uygulaması hayat kurtardı

Olaydan sonra uygulamanın yapımcılarıyla konuşan kaptan, uygulamaya CPA (en yakın çatışma noktası) özelliğini de eklemelerini tavsiye etti ve olumlu cevap aldı.

watersportnews.com/yatvitrini.com

 YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder