Satılık Tekneler

130 Milyon dolara Alınan Sismik Araştırma Gemisi Yolda
30.01.2013Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2 ve 3 boyutlu arama yapabilecek sismik gemi alındığını bildirdi.
Yıldız, denizlerdeki petrol ve doğalgaz aramalarıyla ilgili yapılan çalışmalarda bugün itibariyle önemli bir noktaya ulaşıldığını ve sismik  aramalarla alakalı 6-7 aydan beri yürüttükleri çalışmalarda son aşamaya vardıklarını ifade etti.

Yıldız, geminin öncelikle Karadeniz'de daha sonra da Akdeniz'deki sismik  aramalar yapacağını kaydederek, şunları söyledi:

2 ve 3 boyutlu sismik aramalarla alakalı uluslararası arenada başarısını  kanıtlamış bir sismik gemi satın aldıklarını açıklayan Yıldız, “130 milyon dolar  civarında bir ödeme yaptık. Bugün de Çanakkale Boğazı'ndan inşallah geçişini  yapacak veİstanbul'a doğru da yol alacak” dedi.

"3 boyutlu yaptığı için de daha hızlı mesafe alacağımızı düşünüyorum. Sayın Başbakanımıza arz ettiğimde isminin Barbaros Hayrettin Paşa konmasını da  onayladılar, uygun gördüler. Bu bizim özellikle karadaki yaptığımız çalışmalara  ek olarak denizdeki yaptığımız çalışmaları ve uluslararası anlaşmalara zemin  oluşturacak yapıyı çok güçlendirecek, hızlandıracak. Bunu hep beraber inşallah  görmüş olacağız. Bu manada ben ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni  ediyorum."

Kaynak: Hurriyet.com.trYASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 

Anlasılan bakanımız geminin adı ve fiyatıyla ilgili, kamuoyumuz daha fazla teknik detayla ilgilenmese de olur ?.. ROV(Remote operated vehicle),RCV(remote controlled vehicle) gibi sistemlere , side ve bow thruster, dinamik pozisyonlandırma sistemine haiz midir? Sondaj kuyusu ve diger Yapısal pozisyonlandırma ,SATNAV sistemleriyle entegre olabilen diğer sistemleri ile deniz yatağında saptanmış hat uzerine boru yada kablo serme işleminde kullanma olanağı varmıdır? yoksa Sismik-1.Hora ,Bilim isimli gemilerin bir ya da birkaç nesil daha modern bir versiyonu mu?Bunların hepsine sahip olsa dahi ülkemiz mevcut maaş sistemiye bu personeli gemide ne kadar sureyle çalıştırabileceksiniz ?

Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.