Satılık Tekneler

124m Katara, Yanmaktan Son Anda Kurtuldu
09.09.2016 124m Katara, Yanmaktan Son Anda Kurtuldu Katar Emiri Hamad bin Khalifa’nın, 124 metre uzunluğundaki megayatı KataraKaradağ’da yanmaktan son anda kurtuldu. Karadağ’ın Tivat kentindeki Porto Montenegro’da bağlı bulunan megayatın makine dairesindeki yangın, itfaiyenin etkin mücadelesi, belediye kurtarma ekibi ve Krtoli kulübünün gönüllüleri sayesinde kısa sürede söndürüldü.

Katara

124 metre uzunluğunda, dünyanın en büyük megayatlarından birisi olan Katara'nın, çarşamba günü sabah 11:30 civarında makine dairesinde çıkan yangın sonrasında Porto Montenegro’da büyük panik yaşandı. Porto Montenegro marinasının 3 nolu iskelesine, aynı gün erken saatlerde bağlanan Katara megayatındaki yangın, 15 dakika gibi bir sürede söndürüldü.

Katara2

Yangın sonrasında marina koruma müdürü olarak görev yapan Zoran Barbic tarafından yapılan açıklamaya göre; megayatın alt güvertesinin ilk katında bulunan enerji odasındaki, güç depolama akülerinin olduğu kontrol kabininde çıkan yangın, kısa sürede müdahale edilmesi sonucunda başarı ile söndürüldü. Dünyanın en büyük yatlarından birisi olan Katara'daki yangın, 4 itfaiye ve 15 itfaiyeci müdahale ederek büyümeden söndürüldü.

Katara3

Katar Emirliğine ait olan Katara yatı, 2010 yılında Project Crystal adı ile Almanya’daki Lurssen tersanesinde inşa edildi. Megayatın dış tasarımında Espen Oeino ve iç dekorasyonunda Alberto Pinto imzası bulunuyor. Yatın üst güvertesinde bir helikopter pisti ve iki adet tahlisiye teknesi yer alıyor. En spesifik özelliklerinden birisi de, yatın arka bölümünde iki güvertenin tüm yüksekliğini kullanan ana salonudur.

Katar Emirliğini yöneten Al Thani ailesinin mal varlığının, yaklaşık olarak 2,5 milyar dolar olduğu ve megayat Katara’nın ise değerinin 300 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Hamad Bin Khalifa, Qatari Diar operasyonlarını yürüten, Katar yatırım fonu Qatari Investments şirketinin CEO görevini yürütüyor. Qatari Diar, Karadağ’da Plavi Horizonti bölgesindeki Przno koyunda, lüks bir turizm kompleksi yatırım planlarını yapıyordu ve Hamad Bin Khalifa bölgeye bu konuyu görüşmek üzere gelmişti.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.