Satılık Tekneler

100 feet’lik süperyat Comanche yelken altında
21.10.2014 100 feet’lik süperyat Comanche yelken altında
Hodgdon Yachts tarafından Eylül ayında suya indirilen dev yelkenli yat Comanche, muazzam süratleriyle rekorları altüst etmeden önce, Ken Read dümenciliğinde ilk denemelerini gerçekleştirdi.

100 feet’lik süperyat Comanche yelken altında

Tamamen karbon yapıda inşa edilen 100 feet boyundaki süper yelkenli yat Comanche, sadece performans amacıyla tasarlandı. ‘Girdiği her yarışı ilk bitirme’ hedefiyle üretilen ve kırabileceği tüm rekorları kırması için tasarlanan karbon gövdeli süperyat, reytingleri bir kenara bırakıp fiziksel performansa odaklı olarak yarışacak. Hatta tasarım amaçları gereği IRC ve ORR handikaplı yarış tarihinin, en ‘kötü’ reytingli teknesi olması bekleniyor. Aksi halde tasarımcıları tarafından ‘başarısızlık’ olarak algılanacağı belirtiliyor. 

100 feet’lik süperyat Comanche yelken altında

Comanche’nin dümencisi, eski Puma Volvo 70’in dümencisi Kenny Read, Comanche’nin şamandıra yarışlarında pek fazla boy göstermeyeceğini belirtti. ‘Comanche 6 metrelik draftı ve devasa yelkenleriyle şamandıra yarışları için pek uygun değil. Zaman zaman offshore yarışlara, antrenman niteliğinde birtakım şamandıra yarışlarına katılınabilir. Şimdi canavarı kafesinden çıkarıp yapması gereken şeyi, A noktasından B noktasına çok çok hızlı birşekilde gitmesini tecrübe etmenin zamanı!’ dedi. 

100 feet’lik süperyat Comanche yelken altında

Southern Spars ve North Sails tarafından sağlanan arma ve yelkenleriyle Comanche, görenleri adeta büyülüyor. Baş tarafından %50 geride yer alan Comanche’nin direği, diğer tüm tek gövdelilerden daha geride. 

100 feet’lik süperyat Comanche yelken altında


30.48 metrelik dev yelkenlinin ilk resmi deneyimi, bu yılki Rolex Sydney to Hobart yarışı olacak.
 
 
www.hodgdonyachts.com


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder